szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Indiai kutatók kiderítették, hogy az ázsiai elefántok tudatosan cselekednek, amikor a csorda egy elpusztult tagját eltemetik.

Az ember már az ősidőktől kezdve eltemeti a közösségéhez tartozó halottak. De nem csak az ember: az Indiai Tudományos Oktatási és Kutatási Intézet tudósai nemrég bizonyították, hogy ugyanezt teszik az ázsiai elefántok is.

A Journal of Threatened Taxa című tudományos lapban közölt publikáció szerint a indiai Bengália északi részén élő elefántok az ormányukkal, valamint a lábukkal cipelik a halottaikat, hogy el tudják temetni őket a Himalája keleti részénél. A kutatók összesen öt elefántborjút találtak, amelyeket a hátukra fektetve földeltek el az állatok.

A területen erdős részek, katonai bázisok, teaültetvények és mezőgazdasági területek találhatók.

Parveen Kaswan, IFS on Twitter: “It’s a pleasure to share that our recent peer reviewed study published in ‘Journal of Threatened Taxa’ on elephants is covered by @SmithsonianMag (Smithsonian Magazine). https://t.co/8eOnhtaeLC / Twitter”

It’s a pleasure to share that our recent peer reviewed study published in ‘Journal of Threatened Taxa’ on elephants is covered by @SmithsonianMag (Smithsonian Magazine). https://t.co/8eOnhtaeLC

A tudósok a megfigyelések, a vadkamerák fotói, valamint az elhullott állatok vizsgálata alapján arra jutottak, hogy a tetemeket az elefántok az ormányukkal és a lábukkal vitték a temetkezés színhelyére. Még azt is sikerült megállapítani, hogy milyen utakat kerültek el az elefántok.

A kutatók arra jutottak, hogy az elefántok azért földelik el a borjúkat, hogy elkerüljék a dögevőket, illetve minél kisebb legyen az esélye annak, hogy a bomló tetem megbetegítse a csordát. Ugyanakkor azt sem zárták ki, hogy az állatok így gyászolják az elvesztett társukat.

Parveen Kaswan, IFS on Twitter: “Ever heard or observed #Elephant burials ! Few have heard but rarely documented from India. Here we publish first of its kid study from #India of Asian elephant burials with multiple real documentation in ‘Journal of Threatened Taxa’. https://t.co/cJCu5wLCLaDo read and tell… pic.twitter.com/EVwRZcdDV8 / Twitter”

Ever heard or observed #Elephant burials ! Few have heard but rarely documented from India. Here we publish first of its kid study from #India of Asian elephant burials with multiple real documentation in ‘Journal of Threatened Taxa’. https://t.co/cJCu5wLCLaDo read and tell… pic.twitter.com/EVwRZcdDV8

A Smithsonian Magazine cikke szerint a helyiek arról beszéltek a tudósoknak, hogy 30–40 percen át hallották az elefántokat „hangoskodni”, mielőtt elhagyták a temetkezés helyszínét. Ez szintén arra utalhat, hogy az állatok gyászoltak. Ezt az elméletet támasztja alá az a 2022-es tanulmány, amely szerint az állatok megvédték a csorda elpusztult tagját, egymás felé pedig vigasztaló, megértő magatartást tanúsítottak.

A kutatók szerint óvatosnak kell lenni az ilyen viselkedések értelmezésekor, ám a dolog összefüggésben lehet az életterük csökkenésével.