Még múzeumban is kiállít a Lego nagymestere, Nathan Sawaya

Nathan Sawaya a lego mester
Kortárs galériák is befogadják a műveit.
Vágólapra másolva!
A világ leghíresebb Lego művészét múzeumok hívják kiállításaikra, és fényesen meg is él a játékból.
Vágólapra másolva!

Nathan Sawaya jól menő jogászi praxisát hagyta ott, hogy szenvedélyének hódolhasson. Most már monumentális Lego installációkat készít, és a világ számos pontján vannak kiállításai, de a mesterséges intelligenciára nemet mond!

Nathan Sawaya a lego mester
Nathan Sawaya, a Lego mester.
Fotó: Lego

A kis dániai faluból, egy asztalosmester egyszemélyes vállalkozásaként induló Lego az egész világot meghódította. Az óriási szabadságot kínáló, kreativitást fejlesztő építőelemek kitörtek a gyerekszobából, hiszen ma már léteznek kifejezetten a felnőtteknek szóló, egészen komplex, már-már mérnöki képességeket igénylő Lego termékek is. De van, aki még ennél is tovább ment, és bebizonyította, hogy a legónak helye lehet a bolygónk legmenőbb múzeumaiban és galériáiban. 

Nathan Sawaya, a Lego nagymester

Ő Nathan Sawaya, az egyik legelismertebb Lego művész, vagy ahogy rajongói nevezik: Lego nagymester.

Hatalmas, akár több méter magas egyedi installációkat készít. Ezek között megtalálhatóak már ismert tárgyak reprodukciói is, de készít portrékat, sőt optikai csalódásra építő szobrok is megtalálhatóak a repertoárjában.

A boltokban is megvásárolható Lego kocka készleteket használja, legalábbis azokat a darabokat, amelyek a mindenki által elérhető dobozokban is megtalálhatóak. Vannak olyan monumentális művei, amelyek hónapokon át készülnek, és mintegy százezer darab elemből állnak. Természetesen ezen a szinten már nem úgy működik a dolog, hogy ül a kis szobájában, és hasra ütés szerűen pakolja egymásra az elemeket.

Nathan Sawaya a lego mester
Látványos installációkat készít Legoból.
Fotó: instagram.com/nathansawaya/

A Lego szobrokat hosszú időn át tervezi, és mérnöki szemlélettel közelít a munkához. Természetesen részletes dokumentációkkal dolgozik, és arra akad példa, hogy előzetes látványtervet készít. Tehát az analóg építőelemet kombinálja a digitális technológiákkal. Viszont Nathan Sawaya azt is elárulta, hogy a mesterséges intelligenciának nem hajlandó teret adni. A Lego művész tehát nem engedi meg, hogy az emberi elme kreativitását ezek az eljárások befolyásolják.

Ügyvédi irodából indulva

A modern digitális eljárásokat egyébként nem csupán a tervezés során veszi igénybe, hiszen a jelenlegi sikereit is ezeknek köszönheti valahol. A Lego szerelem egész életében jelen volt, ugyanis már kisgyermek korában is imádott a dán cég építőkockáival bíbelődni. 
Elmondása szerint, ahogy hazaért az iskolából, az első dolga volt, hogy leüljön a saját maga által megalkotott város mellé, és azt csinosítgatta, fejlesztgette. A szenvedély pedig később is megmaradt. A jogi egyetemi tanulmányai alatt sem engedte el a Lego-t, ami állítása szerint nagyban segített a stressz kezelésében, és segítette a szellemi felfrissülést egy-egy nehéz nap után. Egy idő után elkezdett szoborszerű dolgokat építeni, és az így született művekről készült fotókat, illetve videókat a barátai unszolására feltette egy külön weboldalra.

Nathan Sawaya a lego mester
Kihasználja, hogy a szabványos elemekből mindent meg lehet építeni.
Fotó: instagram.com/nathansawaya/

Aztán egyszer csak azt vette észre, hogy a honlap gyakran összeomlik a látogatók rohama alatt. Ráadásul természetesen rengeteg pozitív üzenetet is kapott, mindez pedig arra sarkallta, hogy főállásban kezdjen legózni. Nagy kockázatot vállalva eldobta jogászi karrierjét, ám mivel már volt mögötte egy komoly támogatói közösség, ezért a projekt hamar önjáróvá vált. Megkereste a kortárs művészettel foglalkozó intézményeket, és ezek között akadtak olyanok, amelyek nem zárkóztak el az ötlettől, hogy Lego szobrokat állítsanak ki. Hamarosan a kritikusok is felfedezték, és miután recenziók jelentek meg a Lego szobrairól minden korábbinál jobban megugrott az érdeklődés a munkássága iránt. 

Másokat is inspirál

Nathan Sawaya jelenleg a világot járja Lego szobraival, és sokszor olyan nagy és elismert intézmények felkérésére dolgozik, mint például a Louvre. Szerződésben áll magával a Lego céggel is, de nem erre a legbüszkébb. Hanem arra, hogy rengeteg levelet kap azoktól, akik ellátogattak egy kiállítására vagy valahol megnézték egy installációját. Ezekben pedig azt írják, hogy az élmény hatására ők is újra felfedezték a Lego mágiát. Sokan vannak, akik utoljára tinédzserkorukban nyúltak hozzá utoljára, és felnőttként elővéve a készletet rájöttek, hogy még mindig közel áll a szívükhöz. A mai rohanó világban hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy a kreativitás megélése milyen fontos, és hogy a játékosság segíthet felülemelkedni a mindennapi gondokon.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!