Jobbá teszi a mesterséges intelligencia az okostelefont?

Vágólapra másolva!
A gyártók célja, hogy még sokoldalúbbak, és felhasználóbarátabbá váljanak a legjobb készülékek. Az AI és a mobiltelefonok kapcsolata ettől válik szorosabbá.
Vágólapra másolva!

A mesterséges intelligencia technológiákat a nagy telefongyártók már évek óta bevetik, hogy javítsák a modellek teljesítményét vagy fogyasztását. Azonban ezek az eljárások mindez idáig gyakorlatilag láthatatlanul működtek a háttérben, az átlagember számára észrevehetetlen módon tették a dolgukat.

Mesterséges intelligencia a telefonokban
Egyre elterjedtebb lesznek a mesterséges intelligenciát használó okostelefonok.

Ám mára mindez megváltozott. Még csak kevés idő telt el ugyanis 2024-ből, de már több meghatározó cég bemutatott olyan új modellt, amelyben a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) minden korábbinál látványosabb szerepet kapott. Nekik köszönhetően az AI ebben az iparágban is kilépett a fényre, azonban mindez egyáltalán nem öncélú. 
A céljuk ugyanis az, hogy a modellek még több mindenre legyenek alkalmasak, még inkább segítsék a felhasználók életét. Szerencsére nem csak a szavaknál maradtak, hiszen már le is rántották a leplet konkrét eljárásokról, amelyek közül jó néhányat már mi is kipróbálhattunk működés közben. Ennek köszönhetően pedig értelemszerűen arra is fény derült, hogy ezek a megkerülhetetlen iparági szereplők milyennek látják a "Telefónia" jövőjét, az emberek elvárásainak alakulását. 

Képalkotás és mesterséges intelligencia 

A Samsung és a Xiaomi is előrukkolt olyan megoldásokkal, amelyeknél a mesterséges intelligencia a képek megalkotásában segít. A magától értetődő módszer az, amikor az AI az aktuális körülményekhez, tehát fényviszonyokhoz, illetve magához a témához igazítja a beállításokat, hogy a lehető legjobb legyen a végeredmény. Emellett arra is használják, hogy a már meglevő képeket javítsák fel, például mesterségesen növelve a színtelítettséget, csökkentve a zajokat és az elmosódottságot.

A mesterséges intelligencia a képalkotásban is nagy segítséget nyújthat.
A mesterséges intelligencia a képalkotásban is nagy segítséget nyújthat.

De emellett van egy másik, különlegesebb irány is, ami a képalkotást érinti. A Samsung egy olyan különleges eljárással turbózta fel az új S24 Galaxy telefonjait, aminél a mesterséges intelligencia lehetővé teszi, hogy a képrészleteket a felhasználó kiradírozza és a helyét automatikusan kitölti a technológia. Ezzel például megoldható, hogy egy fényképbe belógó zavaró tárgyat vagy akár egy oda nem illő embert is eltüntessen a felhasználó. A legjobb az egészben, hogy mindez egészen korrektül működik, és biztosak vagyunk ebben, hogy a cég már most gőzerővel dolgozik azon, hogy még jobb legyen. Elnézve a jelenlegi trendeket, és azt, hogy a fotózás, videózás milyen fontos a felhasználók számára, biztosak lehetünk abban, hogy most még csak az út elején járunk az AI és a képalkotás kapcsolatában. 

Kezelés

Vannak olyanok, akik a mesterséges intelligenciának komoly szerepet szánnak abban, hogy egy telefon minden korábbinál könnyebben kezelhető legyen. E téren a Honor gurított például nagyot, hiszen a kínai cég egy jelenleg egyedülálló megoldással rukkolt elő a Honor Magic6 Pro telefonjában. Megalkottak egy olyan technológiát, amely lehetővé teszi, hogy az ember a szemével helyettesítse az ujjait, azaz konkrétan a nézésével irányíthatja a készüléket. 
Ehhez egy külön, speciális, látószervet figyelő kamerát építettek az előlapra, ennek a tevékenységét, illetve az általa gyűjtött információk elemzését és feldolgozását pedig a mesterséges intelligencia végzi. Itt azért van szükség az MI bevetésére, hogy a sebesség a lehető legnagyobb legyen, hiszen itt nem fér bele a késlekedés, az egésznek csak akkor van értelme, ha a termék a lehető leggyorsabban reagál az utasításokra. 
Itt kell megemlíteni az Android és iPhone hangvezérlést is, amely már évekkel ezelőtt felbukkant, de mostanáig azért sok kritika érte. Az asszisztensek ugyanis egyszerűen nem voltak elég okosak, sokszor nem voltak képesek felfogni, hogy a gazdájuk mit is szeretne, milyen információkra van szüksége. Az AI-nak abban is komoly feladatokat szánnak, hogy e területen szignifikáns javulást lehessen elérni. Az olyan nagy cégek, mint a Google vagy az Apple pedig nem fukarkodnak az erőforrásokkal, hiszen tudják, hogy ha itt látványos sikert érnek el, az komoly piaci előnyt is jelenthet. 

Titkárként funkcionáló mesterséges intelligencia

A ChatGPT és a hozzá hasonló nyelvi modellek is felbukkantak már az okostelefonokban, de ez igazából nagy meglepetést nem okozhat senkinek. Viszont az igen, hogy készültek mobilokra olyan funkciók, amelyek a munkahelyi feladatok elvégzését gyorsíthatják fel, valamint tehetik komfortosabbá. A már említett Samsung S24 modellek egyik nagy extrája, hogy ezek képesek a felvett hanganyagokból leiratokat készíteni, és még a beszélőket is meg tudják különböztetni egymástól. Ez pedig kincset érhet például egy meeting során. Ráadásul e termékeket arra is felkészítették, hogy a különféle dokumentumokat értelmezzék, és azokból rövid, értelmezhető formában tálalt kivonatokat készítsenek. 
Valamint persze nem feledkezhetünk meg a valós idejű fordításról sem.

Több gyártónak is sikerült megoldania, hogy a készülékébe épített mesterséges intelligencia valós időben legyen képes lefordítani akár egy telefonbeszélgetést is.

Ezt úgy kell elképzelni, mintha egy szinkrontolmács "ülne" és dolgozna a mobilokban. És a tapasztalatok szerint az ilyen jellegű szolgáltatások már ma is elfogadhatóan működnek, ez pedig egy-két évvel ezelőtt is elképzelhetetlennek tűnt.

A mesterséges intelligenciáé a jövő?

A telefonos szektor jelenleg nagy változásokat él át a mesterséges intelligenciának köszönhetően. Nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy ezek a technológiák már most megváltoztatták ezt az iparágat, a szerepük pedig a jövőben minden bizonnyal növekedni fog. Olyan extra szolgáltatások, funkciók érhetőek el a segítségükkel, amelyek valódi hozzáadott értéket jelentenek. Az ilyesmit pedig a felhasználók mindig is értékelték, és értékelni is fogják.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!