A veszélyes természet évszaka: mérgező tavaszi virágokat mutatunk

nárcisz
nárcisz
Vágólapra másolva!
A minden évben újjáéledő természet amellett, hogy minden érzékünket egyformán gyönyörködteti, komoly veszélyforrást is jelent. Nem is gondolnánk, de a gyöngyvirág, a nárcisz, a ciklámen, a kankalin, az aranyeső, valamint az ébredező növényzet egyes részeinek értintése, vagy elfogyasztása ugyanis enyhébb, míg mások súlyos tünetekkel járó ártalmakat, megbetegedéseket, ún. fitotoxikózisokat is okozhatnak, ha nem vigyázunk. Mutatjuk, mely növényektől kell óvakodni, mik a súlyos mérgezés tünetei és mit tegyünk, ha megtörtént a baj.
Vágólapra másolva!

Természetes, hogy a tavaszi virágok nagy örömmel töltenek el mindannyiunkat, azonban véssük az eszünkbe, és hívjuk fel gyermekeink figyelmét akár ezerszer is: a pazar növényzet sajnos komoly veszélyeket is tartogathat: bizonyos szoba- és kerti növények ugyanis érintésük nyomán bőrgyulladást, fogyasztásuk esetén pedig akár súlyos emésztési problémákat is okozhatnak! A mérgező virágok hatása természetesen nagyban függ azok korától, a helyi időjárási viszonyoktól és attól is, hogy a növény mely részeiben található több méreganyag, de nem árt az óvatosság!

Ismerjük meg a mérgező tavaszi virágokat! 

A sokunk által nagyon is kedvelt aranyeső (Laburnum anagyroides) a tavasz egyik népszerű szimbóluma. A közkedvelt díszcserje, kertekben, parkokban, közterületeken egyaránt honos, de nem ritka, hogy elvadultan, melegebb fekvésű erdeink, ligeteink szélén húzza meg magát, de sosem szabad elfelejtenünk: a növény minden része, különösen a magvai és hajtásai kérge mérgező!

A kinolizidin alkaloidokat, főként citizint tartalmazó növény termése, a magvak, sőt még a szép, illatos virágok által okozott esetek is előfordulhatnak, fogyasztását követően hamar jelentkezik a rosszullét, a száj és a szájkörnyéki részek fájdalma, izzadás, fejfájás, majd makacs, időnként véres hányás is felléphet.

 Az aranyesőt nem szabad összetévesztenünk azonban a március végén, április elején virító, küllemében nagyon hasonló aranyfával, amely nem mérgező. Természetesen ebból sem kell mértéktelenül falatoznunk, de nem okoz olyan súlyos tüneteket mint a korábban említett növény. Az aranyfát legkönnyebben úgy ismerjük fel, hogy egyrészt bokor, amely kora tavasszal virágzik, és egyesével álló virágai vannak, míg ezzel szemben az aranyeső nem bokor, május végén virágzik, virágai pedig az akáchoz hasonlóak. Fogyasztásától a messzemenőkig óvakodjunk!

aranyeső
Virágzik az aranyvessző
Fotó: Varga György / MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap

A gyöngyvirág és a nárcisz is mérgező 

A májusi gyöngyvirág (Convallaria majalis) is nagyon népszerű hazánk természetrajongói körében, de sajnos nemcsak kertjeink, parkjaink és egyes erdeink éke, hanem bizony a mérgező növények egyike is. Kinézete egyedi, így szerencsére aránylag könnyen felismerhető, hiszen lándzsa alakú tőleveleit, harang alakú, fehér virágfürtjeit nehéz összetéveszteni a többi növénnyel. Bár elsődleges termőhelye a nyirkosabb lomb- és vegyes erdők, a legtöbben mégis a kertekből, parkokból ismerjük.

A szép külső azonban súlyos veszélyeket rejt, ugyanis leveleiben, virágaiban és magjaiban olyan szívműködést befolyásoló vegyületek találhatók mint a konvallotoxin, a konvallozid, vagy a szaponin. 

Gyerekeknél mérgezést okozhat még a tetszetős piros bogyók fogyasztása is. A mérgezést követően először gyomor-bél tünetek, majd idegrendszeri és szívműködési zavarok is felléphetnek, melyet a virágszárak és levelek megrágása, szopogatása, vagy a virágot tápláló víz elfogyasztása idézheti elő. A virág okozta mérgezés tüneteit a szakirodalom két szakaszra osztja. Míg első periódusban főként csillapíthatatlan hányás, hasmenés, erős hasi fájdalom, kábultság és lassú pulzus a jellemző, addig a második szakaszban az érverés hirtelen meggyorsul, a vérnyomás csökken, és orvosi segítség hiányában akár a halál is beállhat. 

Amennyiben lehetőségünk van segíteni szerencsétlenül járt embertársunkon, az azonnali hánytatás után mielőbb forduljunk orvoshoz. Az említett mérgezés nem tréfa, ezért ha például gyermekünkkel kapcsolatban csak a gyanúja is felmerül, hogy a növény bármely részéből evett, feltétlenül forduljunk orvoshoz!

Mivel könnyű gondozni, és mutatós, a leander is nagy népszerűségnek örvend hazánkban, ám ez a növény is komoly kockázatnak teszi ki környzetét, ha a mérgező tavaszi virágok a lakásban találhatók, hiszen minden része mérgező, még arra is ügyelni kell, hogy a növény nedve se érintkezzen a bőrrel! Enyhébb esetben kellemetlen tüneteket okozhat, de fejfájás, szédülés, hányást, sőt súlyosabb esetekben akár szívbénulás, ersetleg keringési zavar is fennálhat.

nárcisz
A gyöngyvirág és a nárcisz is mérgező 
Fotó: Facebook/Babócsáért Egyesület

Az eddig felsoroltakhoz hasonló veszélyt jelent családunkra a mérgező sárga virágok egyik legismertebbje, a sárga, vagy csupros nárcisz is, amely márciustól áprilisig csábít gyönyörű virágaival, azonban a megtévesztő külső mérgező belsőt takar. Egyhébb mérgezésről beszélünk, ha a növény levele és a letört szárból kicseppenő nedv, bőrizgató hatást fejt ki. Ez kipirosodáshoz, viszketéshez is vezethet, de szerencsére egy alapos kézmosással megszüntethető. Komoly mérgezést a sárga nárcisz csupán akkor okoz, ha a hagymáját valaki véletlenül a vöröshagymával téveszti össze, elfogyasztva ugyanis a hányás, hasmenés, verejtékezés, rosszullét, ájulás súlyos esetben bénulási tünetek is jelentkezhetnek. Ha bármelyik tünet fennál, hánytatással segíthetünk a szerencsétlenül járt családtagunkon, de azonnal forduljunk orvoshoz!

Az előbbi fajhoz hasonlóan, a fehér nárcisz valódi veszélyét szintén hagymájának elfogyasztása okozza, sőt a tünetek és az elsősegélynyújtás is gyakorlatilag megegyezik sárga rokonával. 

A mérgezések felismerése, a súlyos mérgezés jeleinek ismerete a ciklámenhez és a kankalinhoz hasonlóan életet menthet.