Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: Lángoló Oroszország

2024. március 16. - Szele Tamás

Oroszországban választások zajlanak, és a szavazást példátlan botrányok kísérik. A Meduza hírösszeállítása olyan jelenetekről számol be, amelyekre talán az elmúlt száz évben sem került sor: lássuk hát, mi történt a Nagy Földön?

ego_moszkva1_marcius_16_2024.jpg

(Képünk illusztráció)

A szavazóurnákaba zöld festéket töltenek. Molotov-koktélt dobtak egy szentpétervári szavazóhelyiségbe. A hivatalos részvételi arány „kiugró” Hogyan telt a választások első napja Oroszországban?

Oroszországban megkezdődött a háromnapos szavazás az elnökválasztáson. Az első szavazóhelyiségek helyi idő szerint 8 órakor nyíltak meg a Távol-Keleten. A délutáni órákban független megfigyelők szerint a hivatalos részvételi arány már kezdett „megugrani a skálán” – különösen az elektronikus szavazási rendszerben. Több régióban zöld festéket és tintát öntöttek a szavazóurnákba, Szentpéterváron pedig Molotov-koktélt dobtak egy szavazókörzet előterére. A Nyomozó Bizottság választások akadályozása miatt indított eljárást, a Központi Választási Bizottság vezetője, Ella Pamfilova pedig azt mondta, hogy a szavazóurnákat megrongáló emberek pénzért teszik ezt.

Mi történik a szavazóhelyiségekben?

Belgorod

Az egyik szavazóhelyiség reggel 14 percre bezárt légiriadó miatt. A szavazni érkező embereknek egy óvóhelyre kellett menniük. Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a régió felett hét rakétát lőttek le az RM–70 Vampire rakétaindító rendszerből.

Moszkva

Egy szavazóhelyiségben egy női szavazó zöld festéket öntött a szavazóurnába. A Nyomozó Bizottság közölte, hogy büntetőeljárás indult a választójog gyakorlásának vagy a választási bizottságok munkájának akadályozásáról szóló cikkely (a Büntető Törvénykönyv 141. paragrafusa) alapján. A választót kihallgatás céljából előállították.

A voronyezsi területi kormány szintén beszámolt arról, hogy Boriszoglebszkben két szavazóhelyiségben „zöld színű folyadékot” öntöttek a szavazóurnákba. A rendőrség 58 és 66 éves női szavazókat vett őrizetbe. Szimferopol, Volgográd és Novoszibirszk régiókból is jelentették, hogy zöld folyadékot próbáltak önteni a szavazóurnákba. További két régióban, a Rosztovi Területen és Karacsaj-Cserkeszföldön tintát öntöttek a szavazóurnákba. A Nyomozó Bizottság büntetőeljárást indított minden eseetben.

A moszkvai Marjino kerület egyik szavazóhelyiségében egy idős női szavazó gyúlékony folyadékot öntött a szavazófülkébe, felgyújtotta azt, és filmezni kezdte a lángokat – írja a SotaVision a rendőrségre hivatkozva. A tüzet eloltották, a nőt őrizetbe vették. Egy másik szavazófülke felgyújtásáról is beszámoltak Mütiscsi külvárosában.

Ella Pamfilova, a választási bizotttság vezetője szerint a szavazóurnák megrongálása miatt őrizetbe vett személyek „pénzért tették, amit műveltek, és nem tudtak a büntetőjogi felelősségükről”. Nyikolaj Bulajev, a választási bizottság elnökhelyettese „terrorizmusnak” nevezte a szavazóurnák megrongálását.

Szentpétervár

Molotov-koktélt dobtak egy szavazóhelyiség tornácára a szentpétervári Moszkovszkij kerületben – jelenti a Fontanka. A rendőrség őrizetbe vett egy 21 éves lányt. A kiadvány azt írja, hogy „egy ukrán telegram-csatornán azt tanácsolták neki, hogy bizonyos összegért tegyen így”. Egy másik Molotov-koktélt dobtak egy szavazóhelyiségre a Hanti-Manysi Autonóm Körzetben található Kogalimban – jelentette a helyi választási bizottság. A nőt őrizetbe vették.

Csukotka

Nutepelmen település egyik szavazóhelyiségében már a választók 100 százaléka leadta szavazatát – jelentette a helyi választási bizottság. A 2010-es népszámlálás szerint a faluban 157 ember él.

Pszkovi terület

A szavazóközpontokat a balti államokkal határos Pitalovszkij, Pecsorszkij és Sebezsszkij járásokban buszokon nyitották meg. A választási bizottság a múlt héten jelentette be, hogy ilyen mobil szavazóközpontokat nyitnak a „különböző okokból” külföldön tartózkodó oroszok számára.

Az a Telegram-bot, amely még Jevgenyij Prigozsin idejében a Wagner támogatóinak akcióit koordinálta, közreadott egy üzenetet, amelyben felszólították őket, hogy március 17-én 12:00 órakor „meggyőző eszközökkel” menjenek a szavazóhelyiségekhez, hogy „megvédjék Oroszországot” a „kék forradalomtól”, amelyet állítólag a „liberálisok és Navalnijék” akarnak megszervezni.

A Szverdlovszki Területen, Azbeszt városában, a 21. számú iskola egyik szavazóhelyiségében gyúlékony folyadékot locsoltak szét. A területi választási bizottság közölte, hogy „a helyzet nem befolyásolta a választási bizottság munkáját, köszönhetően az ügyelet és a rendvédelmi szervek összehangolt fellépésének”.

Cseljabinszk

Cseljabinszkban egy 80 éves nyugdíjas megpróbált petárdát robbantani egy szavazóhelyiségben. Az incidens a 769-es számú szavazókörben történt, amely az Orosz Nemzetgazdasági és Közigazgatási Akadémia kirendeltségén található. A nyomozati verzió szerint „az asszony telefonhívást kapott csalóktól, akik meggyőzték arról, hogy el kell pusztítania az ellenséget.” Mint a 74.ru írja, a nő 16 petárdát vásárolt, a helyszínre érkezett, megpróbálta felgyújtani a szavazóhelyiséget, de őrizetbe vették.

Néhány nappal a választások előtt az orosz régiók vezetői aktívan ösztönözni kezdték a választókat, hogy menjenek el a szavazóhelyiségekbe, és a választások első napján – tegyenek közzé fotókat és videókat a saját szavazásukról. Tuva, Szentpétervár, Belgorod és Kurszk régiók, az elcsatolt Krím és Szevasztopol vezetői már a választások első napján beszámoltak a szavazóhelyiségekben tett látogatásaikról.

A régiókban a szavazókat híres szereplők figuráival és állatokat ábrázoló reklámfigurákkal csalogatják. Burjátföldön egy vaddisznó és egy medve képével ösztönözték a szavazókat, az Irkutszki Területen egy medvével és egy nyúllal. Tyumenben az egyik szavazóhelyiségben Tucker Carlson amerikai újságíró kartonfiguráját állították fel, amellyel a regionális kormány szerint „minden szavazót lefényképeztek”.

Az elektronikus szavazás rendszere a szavazóhelyiségek megnyitása után „sorban álló üzemmódban” kezdett működni – a portál magyarázata szerint „a szavazni vágyók soha nem látott létszáma miatt”. A RIA Novosztyi jelentése szerint az első fél órában több mint 500 ezren szavaztak a rendszerben. Sztanyiszlav Andrejcsuk, a független Golosz mozgalom társelnöke azt írta, hogy a hivatalos részvételi arány „rekordot döntött”. Elmondása szerint Kamcsatkán a választók több mint 70 százaléka már elektronikusan szavazott. „A rendszer üzemeltetői a nagy „érdeklődésről” írnak, de mi jól ismerjük annak természetét – reggelente a munkahelyükön szavaznak a főnökeik szeme láttára” – jegyzi meg Andrejcsuk.

A választási bizottság szerint 17:30-ra a részvételi arány meghaladta a 25 százalékot. Az elektronikus szavazáson Moszkva kivételével minden régióban 37 százalékos volt a részvételi arány délre.

A nap végére, amikor a kalinyingrádi régióban bezártak a szavazóhelyiségek, a részvételi arány meghaladta a 35 százalékot.
A Belgorodi Területen a részvétel a szavazás első napjának közepére meghaladta az 50 százalékot, annak ellenére, hogy négyszer is megszólalt a légiriadó. Ez a szám, mint a regionális választási bizottság kifejtette, tartalmazza azokat is, akik előrehozottan és az elektronikus szavazási rendszerben szavaztak.

Kazany

A rendőrség lefényképezte az exit poll önkéntesek igazolványait. Egyikük, Dmitrij Rumjancev, aki a Borisz Nagyezsdin régióbeli központját vezette, elmondta, hogy a rendőrség először azzal fenyegette meg őket, hogy beviszi őket a rendőrőrsre.

Hanti-Manyszijszk

A szavazóhelyiség közelében őrizetbe vették Polina Zmanovszkaja aktivistát, aki a Polgári Kezdeményezés párt önkénteseként exit pollt végzett. A rendőrőrsre vitték, és ott szándékoznak tartani éjszakára –
mondták az OVD-Infónak a lány barátai.

Szentpéterváron is őrizetbe vették Borisz Nagyezsdin pártjának két önkéntesét, akik exit pollt végeztek. Őket a rendőrkapitányságra vitték.

Hogy ebből mi lesz még, az megjósolhatatlan, mindenesetre Oroszországban komoly zavargások és gyújtogatások várhatóak.

 

Szele Tamás

süti beállítások módosítása