Négyszer szavalta el Petőfi a Nemzeti dalt március 15-én

Forradalom, forradalmak, cikk, gyűjtés
Forradalmi gyűlés a Nemzeti Múzeumnál
Fotó: wikipedia.org
Vágólapra másolva!
1848. március 15-ének óriási szerepe van a magyar történelemben, hiszen az akkori események döntő mértékben járultak hozzá a polgári átalakuláshoz és a modern Magyarország megszületéséhez. A magyarság törekvései azonban nem voltak egyedülállóak, hiszen sok más európai országon is forradalom söpört végig a „népek tavasza” idején. Párizstól Bukarestig számos helyen volt követelése az embereknek a szabadság, függetlenség és nemzeti önkifejezés.
Vágólapra másolva!

A „népek tavasza” Európában

Már 1848 januárjában Palermoban kitört a forradalom, és ezután nem volt megállás. Európa nagyvárosait szinte kivétel nélkül megérintette ez a szellem: Nápoly, Párizs, München, Prága, Bécs, Pest-Buda, Berlin, Lemberg, Kolozsvár és Jászvásár is gyorsan ennek hatása alá került. 

Forradalom, forradalmak, cikk, gyűjtés
Az 1848-as párizsi forradalom
Fotó: wikipedia.org - közkincs - Horace Vernet / wikipedia.org - közkincs - Horace Vernet

Minden népnek megvolt a maga célkitűzése. 

Az olaszok a Habsburg dinasztiától kívántak függetlenedni, a franciák köztársaságot akartak, a csehek saját minisztériumot szerettek volna létrehozni, a németek pedig egységes állam megkonstruálásában gondolkodtak.

A probléma azonban az volt a Habsburg Birodalom népeinek ügyével kapcsolatban, hogy az európai nagyhatalmak nem támogatták törekvéseiket. Anglia az európai status quo fenntartójaként Európa-politikájában szükségesnek látta a birodalom megmaradását, amivel a forradalmi hangulatú Franciaország is egyetértett. Rajtuk kívül Oroszországnak is fontos szerepe volt ebben, hiszen I. Miklós cár újjá akarta éleszteni a Szent Szövetséget és kinyilvánította, hogy elítéli a törvényes hatalmak elleni bárminemű felkelés kirobbantását.

A Pilvaxtól a Helytartótanácsig

1848 március 15-én Pest-Budán is kitört a forradalom, melynek fő jelszavai a nemzeti és egyetemes szabadság, valamint a polgári átalakulás voltak. 

A pesti Ellenzéki Kör radikális fiataljai már március 5-én bekapcsolódtak a küzdelembe és aláírásokat gyűjtöttek, melyekkel Kossuth Lajos országgyűlési javaslatát kívánták támogatni. 

Ez tartalmazta többek közt a közteherviselést, jogegyenlőséget és a független kormány megteremtését is. 

Március 19-ére népgyűlést terveztek Rákosra, itt akarták bemutatni a javaslat alapján összeírt 12 pontjukat, amelyet Irinyi József ügyvéd fogalmazott és véglegesített. Március 14-én azonban eljutott Pestre is az előző nap kitört bécsi forradalom híre, és a fiatalok úgy döntöttek, hogy hamarabb fognak cselekedni. 

Forradalom, forradalmak, cikk, gyűjtés
A 12 pont nyomtatott plakátja
Fotó: wikipedia.org / József Irinyi / közkincs / wikipedia.org / József Irinyi / közkincs

Petőfi Sándor, Jókai Mór, Vasvári Pál és Bulyovszky Gyula vezetésével meg akarták ismertetni mindenkivel a 12 pontot. A forradalom kiindulópontja a Pilvax kávéház volt, ami akkoriban a pesti ifjúság törzshelyének számított.

Itt olvasták fel a tizenkét pontba foglalt követeléseket, valamint Petőfi is itt szavalta el először a Nemzeti dalt.

A Pilvaxból a márciusi ifjak Petőfivel az élen elindultak Landerer és Heckenast nyomdája felé. Útközben a város egyetemistái sorra csatlakoztak hozzájuk, és számuk már ezres nagyságrendben volt mérhető. A fiatalság a 12 pont és a Nemzeti dal kinyomtatását kívánta elérni, amelyet cenzori engedély hiányában a nyomdász először megtagadott. Landerer Lajos azonban felajánlotta Petőfiéknek, hogy akár „erőszakkal” elfoglalhatnának egy nyomdagépet, így Landerert később nem lehetne felelősségre vonni. Forradalmi sajtóanyag kinyomtatása így akadály nélkül megkezdődhetett, amelyet a gyülekező tömeg hamar elkapkodott.

Az események következő állomása a Nemzeti Múzeum épülete volt, ahol délután háromkor Irinyi József, Petőfi Sándor és Vasvári Pál mondott beszédet az összegyűlteknek. Innen, a már tízezresre duzzadt tömeg a Városháza felé vette az irányt, hogy követeléseiket elfogadtassák a városi tanáccsal.

Ezt követően a forradalmi lendület Pestről Budára, a Helytartótanácshoz sodorta a résztvevőket. A már épülő Lánchidat ekkor még nem tudták használni, helyette a hajóhídon keltek át, ami a mai Vigadó környékén kötötte össze a két várost.

Forradalom, forradalmak, cikk, gyűjtés
Tömeg Landerer és Heckenast nyomdája előtt
Fotó: wikipedia.org 

A már húszezret is meghaladó embertömeg ellen a tanács nem mert erőszakot alkalmazni. A forradalmárok követelését teljesítve eltörölték a cenzúrát, elfogadták a 12 pontot és Táncsics Mihály is kiszabadult börtönéből. A sajtóvétség miatt elítélt rabot a tömeg kocsin vitte át a József-kaszárnyából a Duna pesti oldalára. 

A vér nélküli magyar forradalmat a Nemzeti Színház előadása zárta. Az események hatására az eredeti programtól eltérően Katona József drámáját, a Bánk bánt adták elő. Az előadás a lelkesen ünneplő tömeg miatt hamar félbeszakadt, helyette elénekelték többek között a Himnuszt, a Szózatot és a Rákóczi-indulót is.

Ugyanezen a napon országgyűlési küldöttség indult Bécsbe azzal a szándékkal, hogy Kossuth feliratát kézbesítve elérjék István nádor helytartóvá, valamint Batthyány Lajos miniszterelnökké történő kinevezését. A delegáció végül mindkettőjük előléptetését sikeresen elérte. A jeles nap eseményei elindították Magyarországot a polgári fejlődés útján, melynek következő jelentős mérföldköve az áprilisi törvények megalkotása és szentesítése volt.

Amit az iskolában máshogy tanultunk

Március 15-ével kapcsolatban a köztudat számos olyan elemet őriz, amely a valóságban nem, vagy nem úgy történt, ahogy azt az iskolában tanultuk. Például bár a forradalom az európai hírek hallatán már előre meg volt tervezve, a bécsi felkelés kitörésének hírére Petőfiéknek négy nappal előrébb kellett hozniuk a jeles eseményt. Így vált tervezett, de tervezetlen nappá március 15.

Köztudott, hogy a márciusi ifjak a reggelt a Pilvax kávéházban kezdték, bár akkoriban már sokkal elterjedtebb volt Fillinger elnevezés, ami ugyancsak az akkori tulajdonosról kapta a nevét. 

Petőfiéket nem vetette fel a pénz, így nagyon kedvező volt számukra, hogy kedvelt helyükön ingyen reggeli is járt a kávé mellé.

Azt gondolhatnánk, hogy a nemzeti jelképpé váló, francia mintára készült kokárdában a színek meghatározott sorrendben követik egymást. A köztudat szerint a mostani változatot Szendrey Júlia rosszul összevarrt kokárdájának köszönhetjük. Azonban a kokárdára akkoriban nem létezett szabvány, nem lényeges tehát, hogy a piros sáv a belsejében foglal helyet a francia forradalomban használatos minta alapján vagy sem. 

Forradalom, forradalmak, cikk, gyűjtés
Forradalmi gyűlés a Nemzeti Múzeumnál
Fotó: wikipedia.org 

A meg nem történt esemény emlékét, mely szerint Petőfi Sándor a Nemzeti Dalt a Nemzeti Múzeum előtt szavalta volna el, még egy tábla is őrzi a Múzeumnál. Habár azon a napon összesen négyszer mondta el költeményét, egyszer sem az emblematikus helyen. 

A mendemonda elterjedésének mögött valószínűleg a Vahot Imre által szerkesztett Pesti Divatlapot áll, ugyanis az az évi április 22-i számban a Nemzeti Dal kottája mellett a Múzeum lépcsőjén álló Petőfi megrajzolt alakja is látható volt.

A vershez több anekdota is kapcsolódik. Az egyik ilyen, hogy a márciusi ifjak egyik tagja, Szikra Ferenc megváltoztatta a mű eredeti felütését („Rajta magyar, hí a haza”) arra, amit jelenleg is ismerünk. Az egyébként irodalommal csak egyszer érintkező Szikra indoklása az volt, hogy „elébb talpra kell állítani a magyart, azután rajta”. 

Forradalom, forradalmak, cikk, gyűjtés
Petőfi Sándor Barabás Miklós litográfiáján 1848-ban
Fotó: wikipedia.org - közkincs - Barabás Miklós  

Táncsics Mihály, a legismertebb politikai fogoly szabadon engedése a tizenegyedik pontban is megfogalmazódott. A sajtóvétségért elítélt Táncsics mellett volt ott egy másik rab is, akiről viszont megfeledkeztek: a román származású Eftimie Murgu.

 Az egykor ügyvédként működő férfinek hetekig leveleken és füvön kellett élnie, mivel kiáltásait senki sem hallotta meg. 

Táncsics kiszabadítása sem ment zökkenőmentesen, bár róla legalább nem feledkeztek meg. Őt álmából kellett felébresztenie a kiszabadítóinak. Így történt, hogy a Nemzeti Színház Bánk bán előadásán a kimerült író nem tudott megjelenni mint díszvendég. A szervezők próbálták menteni a menthetőt. Olyan ötletük is támadt, hogy az egyik színész álszakállt öltve, kissé elmaszkírozva jelenítse meg Táncsicsot. Jókai Mór azonban ellenezte ezt a forradalmi ötletet, ám mégis úgy esett, hogy végül ő lett az ál-Táncsics. Ugyanis épp mikor kedvese, Laborfalvi Róza a színpadon az író mellére tűzte a kokárdát, a függönyt felengedték, a nézők pedig azonnal tapsviharban törtek ki, mert a kiszabadított fogolyra asszociáltak.

Forradalom, forradalmak, cikk, gyűjtés
Vasvári Pál, a márciusi ifjak egyike karddal és kokárdával díszített öltözetben
Fotó: wikipedia.org - közkincs - Barabás Miklós / wikipedia.org

További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.