Összeomolhat a Föld mágneses tere

űrszemét
Fotó: Science Photo Library via AFP
Vágólapra másolva!
Egy új tanulmány szerint a tömegével a Föld légkörébe visszatérő, és ott elégő műholdak gyengíthetik a bolygónk mágneses mezejét. Ez egy aggasztó folyamat, és ha a legrosszabb forgatókönyv megvalósul, a Föld atmoszférája is eltűnhet.
Vágólapra másolva!

A tanulmány szerint – amely az arXiv weboldalon érhető el, és egyelőre nem esett át lektoráláson – a SpaceX által indított műholdflottákhoz hasonló ún. megakonstellációk egyre nagyobb veszélyt jelentenek a földi mágneses térre. A Földre visszazuhanó, használaton kívüli műholdakból ugyanis olyan mágneses por szabadulhat ki, amelyek képesek kettévágni bolygónk védőpajzsát.

Az elpusztult műholdak által hátrahagyott mágneses részecskék növekvő mennyisége egy olyan plazmapor-sávot hozhat létre, amely erősebb töltéssel rendelkezik, mint a magnetoszféra többi tartománya.

 A magnetoszféra a Föld légkörének azon része, amely megvéd minket a napsugárzás káros hatásaitól.

"Megdöbbentem az eredményeken, de az is meglepett, hogy korábban ezt még senki sem vizsgálta. Ez az egész annyira riasztó” – nyilatkozta a Live Science magazinnak Sierra Solter-Hunt fizikus, a tanulmány szerzője.

Föld körül keringő űrszemét
Föld körül keringő űrszemét
Fotó: Science Photo Library via AFP

Túl sok műhold van az égen

A tanulmány becslése szerint az elkövetkező évtizedekben 500 000 és 1 millió közötti magánműholdat fognak felbocsátani, amelyek elsődleges célja az internetet biztosító megakonstellációk kiépítése lesz. Ilyen például a SpaceX Starlink hálózata is.

A magánműholdak már eddig is számos problémát okoztak a csillagászoknak, mivel zavarhatják a rádióteleszkópokat és a csillagászati megfigyeléseket, mindemellett pedig nekiütközhetnek más űreszközöknek.

A legnagyobb probléma viszont akkor merül fel, amikor ezek a céges műholdak elpusztulnak. A legtöbb elhasznált műholdat szándékosan belevezetik a Föld légkörébe, hogy az űrszemét ott elégjen, ám a folyamat során rengeteg fémes szennyezőanyag szabadul fel a pusztuló űreszközökből.

Itt köthet ki a veszélyes szennyezőanyag

Jelen pillanatban nem tudni, hol köt ki végül a mágneses űrhajópor, de Solter-Hunt szerint valahol az ionoszféra felső részénél – 80-600 kilométer magasan - halmozódhat fel. A mágneses por tehát itt okozhat gondokat, Solter-Hunt aggodalmait azonban számos szakértő nem osztja, és alaptalan vaklármának tartják a kutató megállapításait.

Ha okoz is problémát a mágneses űrszemét, és valóban rombolja a Föld védőpajzsát, a hatásokat mi valószínűleg még nem fogjuk érezni, a folyamat ugyanis néhány száz évig is eltarthat.