Erre a linkre még véletlenül se kattintson! Hamis rezsiszámlával ügyeskednek a csalók

Az eredetivel a megtévesztésig hasonlatos rezsiszámlával próbálnak pénzt kicsalni a gyanútlan rezsifizetőkből a csalók. 

2024. március 13., 16:21

Szerző:

Minél nagyobb és megbízhatóbb egy vállalat, annál könnyebb ismertségével visszaélni. Most az E.ON energiaszolgáltató nevében próbálnak az interneten csalók pénzt kicsikarni a gyanútlan rezsifizetőktől – hívja fel a figyelmet a divany.hu.

Az E.ON Gazdasági Szolgáltató Kft. nevében gyanús e-mail-címről érkezik a biztonságos online számlabefizetésre biztató üzenet. A szöveg értelmében a megadott linkre kattintva teljesül a befizetés, valójában azonban csak újabb internetes csalás, adathalász-ügyeskedés szedi áldozatait. 

Az egyre kifinomultabb technikákkal dolgozó csalók most ismertetett módszere azzal igyekszik átverni a gyanútlan energiafogyasztót, hogy a cég logójával is visszaélve próbálja az eredetiség látszatát kelteni, ha azonban figyelmesebben megvizsgáljuk az e-mail-címet, amelyről az üzenet érkezett, azt látjuk, hogy az bizony nem hozzájuk tartozik. 

Mivel a rezsifizetés terhe széles körben érinti a társadalom tagjait, könnyű a csalónak jóhiszemű áldozatra találni – figyelmeztet a lap.

„Kedves Ügyfél, ez a legutóbbi villanyszámlája, amelyet gyorsan és biztonságosan fizethet online ügyfélszolgálati fiókjában. Fizesse ki számláját egyszerűen az alábbi számlaszámra mutató linkre kattintva.”


Aki ilyen szövegezésű üzenetet kap, feltételezhetően az E.ON-tól, de furcsa e-mail-címről, ne kattintson a linkre. Ha az energiacégek hivatalos applikációiból, online ügyfélszolgálatain keresztül, a megszokott módon belépve érjük el számlánkat, biztosan jó helyre megy a befizetés, a szokatlanul érkező számlákkal azonban vigyázni kell.

Az OTP is figyelmeztet

Újabb átverésre figyelmeztet az OTP Bank. A bűnözők telefonhívásokkal próbálkoznak, ahol a pénzintézet ügyintézőjeként, munkatársaként mutatkoznak be. A pénzintézet szerint az utóbbi időszakban egyre többször próbálják megszerezni a gyanútlan ügyfelek személyes és banki azonosító adatait. A bűnözők egy újabb trükköt is bevetnek, hogy kiépítsék a bizalmat.

A bizalom megerősítése érdekében egyes esetekben még fotóval ellátott hamis igazolványt is küldenek az ügyfél e-mail-címére. 

Az online csalók arról értesítik az ügyfeleket, hogy veszélyben van a számlájukon lévő pénzösszeg, emellett gyanús utalás kezdeményezése miatt az adatok megerősítését kérik. A bűnözők ezután „vírusirtó” programok számítógépre vagy telefonra történő telepítését kérik.

Az OTP arra kéri az embereket, hogy soha ne adják meg az adataikat, és ne telepítsenek semmilyen programot az eszközeikre.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Jakub Porzycki/NurPhoto via AFP)

Tegnap 18:23

Az északkeleti és a délnyugati, nyugati tájakon erőteljes gomolyfelhő-képződés várható: ezeken a részeken egyre több helyen számolhatunk esővel, zivatarral, felhőszakadással.

Újabb pofont kaptak azok, akik hittek abban, hogy a gyermekvédelmi törvény valóban szigorodhat. A kormánypártok képviselője, Dunai Mónika előterjesztése szerint ugyanis a gyónási titok mentesülne a jelentési kötelezettség hatálya alól a gyerekbántalmazások esetében is. Azaz egy pap minden további nélkül eltitkolhatná, hogy egy pedofil elkövető bevallotta neki a bűnét.