Csodálatos égi jelenségek lesznek láthatóak márciusban

Vágólapra másolva!
Érdemes lesz figyelni az eget márciusban, ugyanis több érdekes égi jelenséget is megfigyelhető lesz. Egyre szebben ragyognak az állatöv fényei, együttállásokat lesznek, csodálatos látványt nyújt majd az alkonyi holdsarló, és érdemes lesz a naptevékenységre is figyelni.
Vágólapra másolva!

Napkitörések
A sarki fények évadja a tavaszi és az őszi nap-éj egyenlőségek körüli időszakában van. Egyúttal a naptevékenység maximumához is közeledik. Napkitöréseket és napfoltokat is megfigyelhetőek lesznek. Már három nagy erejű napkitörés is zajlott a napokban. Fontos, hogy speciális szűrő nélkül senki ne nézzen a Napba.

Hold-Antares együttállás 3-án hajnalban

A déli ég alján megfigyelhető az 54 százalékos megvilágítású Hold és a Skorpió legfényesebb csillaga közelségét. Hajnali 5-kor, a már világosodó égen a két égitest kb. 2 fokra lesz egymástól - írja az Earth Sky.

Állatövi fény az alkonyi égen

A hónap első 11 napján kiválóan megfigyelhető a tavaszi állatövi fény, amelyhez fényszennyezéstől és holdfénytől mentes égre, és zavartalan kilátásra van szükség nyugati irányban. A jelenséget napnyugta után 1-1,5 órával már látható, és akár még további 1,5 órán át megfigyelhető, ha ideálisan tiszta a levegő, és valóban nincs fényszennyezés a nyugati égrészen. 

Ezekben a hetekben a legfényesebb és a leglátványosabb az állatövi fény!

A keddi holdfogyatkozás fázisai egy kombinált képen. Az égi jelenség csak a Föld túloldalán, Észak- és Dél-Amerikában volt megfigyelhető
A keddi holdfogyatkozás fázisai egy kombinált képen. Az égi jelenség csak a Föld túloldalán, Észak- és Dél-Amerikában volt megfigyelhető
Fotó: Forrás: AFP/Stan Honda

Holdsarló és Merkúr 11-én alkonyatkor
Az igen vékonyka sarlót nagyon jól megfigyelhető az alkonyi, nyugati égen, kb. 6 fokkal alatta, kissé jobbra ragyog fel a Merkúr, szintén jól látható fénypontja. Ugyan nem mondható közelinek a két égitest kettőse, ám így is érdemes megfigyelni, fotózni, mivel szerencsés időjárás esetén igen szép alkonyi fényviszonyokkal láthatóak. A Merkúr egy órával nyugszik a Nap után, így érdemes sietni a megfigyeléssel. Napnyugta után 40 perccel már szépen látszik a holdsarló is és ekkor még a bolygó is a horizont felett jár. Ez a keleti határainknál 18:15, Budapesten 18:30, nyugaton 18:40 körüli időpontot jelent, ekkor a Merkúr kicsit több mint 2 fokos magasságban jár még.

Ezenkívül Hold-Jupiter együttállás lesz 13-án, illetve a Hold és a Fiastyúk 14-én lesz látható együtt az égen. 14-én este 23 óra után, holdnyugta előtt az északnyugati horizont felett járnak a Fiastyúk csillagai, így az együttállást ekkor tudjuk a leginkább szemügyre venni.

A márciusi hónap második felétől a Merkúr is egyre szebben ragyog alkonyatkor - írja a National Geographic.