A szélütés kezelése során az időben nyújtott segítség kritikus fontosságú a betegek életének megmentésében és a későbbi következmények enyhítésében.

A hordozható ultrahangos készülékek kiemelkedő szerepet játszanak a gyors és pontos károsodásfelismerésben stroke esetén. Az EU támogatásával fejlesztett ultrahangos technológia új szintre emeli a diagnosztikai lehetőségeket – derült ki a Horizon, az EU kutatási és innovációs magazin beszámolójából.

Világszenzáció! Új szintre lép az orvostudomány a stroke gyors kezelésében

Illusztráció: pixabay

A gutaütés évente több millió ember életét veszélyezteti és számos esetben maradandó károsodást okoz. Európában évente mintegy 1,5 millió embert érint, közülük harmaduk külső segítségre szorul. Az időben nyújtott orvosi segítség kulcsfontosságú a stroke kezelésében, és minél gyorsabb a beavatkozás, annál nagyobb az esély a teljes felépülésre. Az orvosoknak fontos azonban pontosan azonosítani a stroke típusát a megfelelő kezelés érdekében.

Az első órákban kapott kezelés jelentősen csökkentheti a szélütés által okozott károkat. A ResolveStroke nevű ötéves uniós támogatással lezajlott kutatás célja az volt, hogy az orvosok gyorsabban tudják meghatározni a megfelelő kezelést a szélütött betegek számára. A projekt kiemelte az ultrahangos vizsgálat fontosságát a hagyományos képalkotási módszerek, például a CT- és MRI-vizsgálatok helyett.

Míg a CT- és MRI-vizsgálatokhoz speciális központok és magasan képzett szakemberek szükségesek, az ultrahangos készülék hordozható és gyorsabb diagnózist tesz lehetővé, akár a mentőautóból is. Bár az ultrahangos felvételek általában kevésbé pontosak lehetnek a hullámok szóródása miatt, az előnyök közé tartozik az egyszerűbb elérhetőség és a gyorsaság.

Párizsi kutatók a szuperultrahang elterjesztésén munkálkodnak, míg Belgiumban egy másik uniós kutatási projekt szakemberei egy sokoldalú, kézi ultrahangszondát fejlesztenek, amely könnyítheti az orvosok diagnosztikai munkáját a szülészeti ellátástól a sportsérülések kezeléséig.

A mesterséges intelligencia által elemzett képek piezoelektromos, mikromegmunkált ultrahangos jelátalakítókon alapulnak, amelyek szilikonfóliás "dobokként" működnek. Ezek rezegnek feszültség hatására, és kiterjesztik az ultrahanghullámokat a test különböző részeinek képalkotásához.

A prototípust jelenleg holttesteken tesztelik a képminőség javítása érdekében, és az élő embereken végzett kísérletek engedélyezése után várhatóan öt év múlva lesz elérhető a széles körű és megfizethető eszköz a klinikai gyakorlatban.

Forrás: https://tudas.hu/rengeteg-halalt-es-maradando-karosodast-okoz-a-stroke-hamarosan-valtozas-lesz/

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

szaboria1
Szép, hogy erről írnak de sajnos ehhez is évek kellenek nálunk a megvalósuláshoz. Mert a jelenlegi kormánynak nem az eü. az első.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.