Így még nem fogtak harcsát Magyarországon: drónnal csalták lépre a vízi szörnyet

2024. márc 12. 20:43
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
05 o Hal-grabb

A több mint 2 méteres, 67 kilós példányt nagyjából 15 perc alatt sikerült a partra húzni / Fotó: Mysticat Team Modern Harcsázás

Túlzás nélkül nevezhetjük Katona Józsefet és horgásztársát, Petróczi Istvánt a hazai pecázás legújabb úttörőinek, hiszen legutóbbi kalandjukkor drón segítségével fogtak ki egy méretes harcsát... e módszerrel elsőként az országban!

Na, de mégis hogyan lehet drónnal horgászni?

(A legfrissebb hírek itt)

– A harcsát valójában nem a drónnal fogtuk meg, a szerkezet csak a végszereléket, tehát a csalit repteti a tó közepére, ahol elengedi azt, majd visszarepül a partra. A hal megfogása ezután ugyanúgy hagyományosan, bottal történik – tisztázta Katona József, a Mysticat Team horgászcsapat tagja.

Az úgynevezett horgászdrónok speciális repülőeszközök, amelyeket kifejezetten horgászathoz építettek, fejlesztettek.

A horgászdrón működése / Grafika: Séra Tamás

A horgászdrón működése / Grafika: Séra Tamás

Európa legnagyobb tokhalát fogta ki Nikolett

Európa legnagyobb tokhalát fogta ki Nikolett

– A hétköznapi használatban lévő drónok kisebbek, mindössze 250 grammosak, szemben a horgászdrónokkal, amelyek nagyjából 2,5 kilót nyomnak. Ezeket jellemzően Dél-Afrikában, Ausztráliában és Amerikában használják a sport-, illetve a cápahorgászatban, a nagy hullámzás miatt. Utóbbi esetben előfordul, hogy a végszereléket a hullámtörés mögé kell bevinni, ami a parttól akár 200 méterre is lehet. Ezeknek a drónoknak az ára nagyjából 500 ezer és 1 millió forint között mozog. Nem mondom, költséges dologról van szó, mert a nagy méretű drónokhoz szükséges akkumulátor 40 ezer forintba kerül, ami csak 8-10 perc repülésre elég. Bár nagyjából 50 kilométer/órával képes repülni, a tengeren hosszú utakat kell megtenni, ráadásul a 100-200 méteres zsinórokat sem egyszerű megtartani, ha beléjük kap a szél – magyarázta József.

De térjünk vissza Magyarországra! József, István és egy barátjuk egy Pest vármegyei tavon próbálkoztak a drónos horgászattal.

A Mysticat horgászcsapat tagjai (balról jobbra), Katona József, Petróczi István és Katona Péter / Fotó: Mysticat Team Modern Harcsázás

A Mysticat horgászcsapat tagjai (balról jobbra), Katona József, Petróczi István és Katona Péter / Fotó: Mysticat Team Modern Harcsázás

– Próbahorgászatokat végeztünk, hogy megtudjuk, vannak-e kapitális példányok a tóban. A harcsákat tavasszal már jól lehet fogni, az idősebb példányokat is horogra lehet csalni. Egy barátunk is velünk tartott, aki drónozással foglalkozik, és külföldön már több éve használja ezt a módszert. Tulajdonképpen ő segített nekünk bereptetni a végszereléket, ami nagyjából 1,5 percet vett igénybe, majd nagyjából 15 perc alatt kifogtunk egy 2 méter 17 centis, 67 kilós példányt – idézte fel a horgász. – A horgászok egy része ellenáll az újdonságoknak, és inkább a hagyományosabb eljárásokat kedvelik, de én azt gondolom, hogy biztosan lesznek olyanok a jövőben, akik így fognak horgászni, még ha ez a módszer nem is terjed el általánosan. A drónos horgászat talán azoknak lehet a legjobb, akik külföldön is horgásznak, illetve van egyfajta műszaki beállítottságuk is, így egyszerre hódolhatnak kétféle hobbinak – tette hozzá.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

horgászat

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

A Blikk videói között megtalálható minden, ami érdekelheti olvasóinkat. Legyen szó a legnagyobb A kategóriás sztárokról, a tévés showműsorok kulisszatitkairól vagy éppen a legújabb közéleti és politikai hírekről. A Blikk TV stúdiójában egymásnak adják a kilincset a legismertebb és legszórakoztatóbb vendégek és politikusok akik tabuk nélkül válaszolnak műsorvezetőink kérdéseire. Műsoraink a Blikk.hu-n és a Blikk TV YouTube-csatornáján tekinthetők meg.

horgászat drón harcsa fogás Budapest