Újabb lépést tettek az exobolygókon élet jeleit kutató LIFE projekt megvalósítása felé: a Földön próbálták ki, hogy mit vennének észre az erre alkalmas űrteleszkóppal.

A 2017-ben indított LIFE (Large Interferometer For Exoplanets) projekt célja a Naprendszerünkön kívüli bolygók atmoszférájának elemzése egy olyan űrobszervatórium létrehozásával, ami a közép-infravörös (MIR) tartományban kutatna az élet indikátorait jelző vegyi anyagok (légköri biomarkerek) jelenléte után. Bár a lakható vagy potenciálisan lakott bolygók felkutatása elvileg prioritás a földi űrügynökségek és földi megfigyelőközpontok számára, a jelenlegi küldetések egyikében sem biztosítottak az ehhez szükséges technikai lehetőségek, így a LIFE a tudományos célkitűzések megfogalmazásán túl a követelmények meghatározását, a nélkülözhetetlen technológiák érettségének felmérését és egy fejlesztési ütemterv kidolgozását is megcélozta.

Ugyan a projektben felvázolt űrteleszkóp még nem létezik, amerikai és európai tudósok egy csoportja már sikeresen szimulálta annak javasolt működését. A virtuális távcsövet ennek során a Földre – pontosabban a Föld szintetikus változatára – irányították, hogy azt távoli exobolygóként vizsgálják meg, felbecsülve az eszköz jövőbeli teljesítményét a miénkhez hasonló bolygók azonosításában. Az eredményeket február végén tették közzé a The Astronomical Journalban megjelent tanulmányukban, amelyből továbbra sem derült ki, hogy mikor kezdik meg a teleszkóp építését a svájci ETH Zürich egyetem felügyelete alatt, de előzetesen igazolták a koncepció életképességét.

Jöhet a gyakorlati megvalósítás

A tudósok az életre utaló vegyi anyagokat (bioszignatúrákat) kerestek a szintetikus Föld légkörében, például olyan biogén gázokat, amelyek egy "globális produktív fotoszintetikus bioszféra" meglétét feltételezik. A LIFE teleszkóp egyébként öt darab, párhuzamosan működő műholdból állna, és az általuk szállított nyers adatokból következtetnének majd az exobolygók atmoszférájának kémiai összetételére. A Futourism beszámolója alapján a projekt végső célja több tucatnyi, legfeljebb 65 fényévre lévő, a Földhöz hasonló méretű bolygó részletes tanulmányozása lesz, ezen belül pedig annak a megállapítása, hogy felfedezhetők-e bármelyiken az életre utaló jelek.

Az ETH Zürich egy tavalyi közleményében arról írt, hogy az általuk alkalmazott módszer korábbi kísérletek tanúsága szerint jól működik, most pedig azt igazolták, hogy használható a távoli, Föld-szerű bolygók vizsgálatára. Annak érdekében, hogy a környezeti hő ne zavarja az amúgy is gyenge infravörös jeleket, a méréseket rendkívüli hidegben végeznék a Lagrange L2 ponton, ahol az űreszközök közelítőleg nyugalomban maradhat a Nap és a Föld között. Ehhez –260 °C hőmérsékleten tesztelik a műszereket olyan iparági partnerekkel, akik már komoly tapasztalattal rendelkeznek az űrtechnológiákban, még egy lépéssel közelebb hozva a LIFE küldetés megvalósítását.

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.