Egy korábbi támadás során szerzett információkra támaszkodott a valószínűsíthetően orosz kormányzati hátszéllel dolgozó csapat.

Információk mellett forráskódokat is loptak a Microsofttól. A vállalat rövid közleménye szerint folytatódtak a vállalat rendszerei ellen azok a támadások, melyeket a biztonsági részleg januárban azonosított. A támadások mögött nagy valószínűséggel az orosz állam által támogatott Midnight Blizzard vagy Nobelium néven ismert hekkercsapat áll.

A januárban felfedezett támadás során ugyanez a csapat a vállalat felső vezetőinek levelezéséhez fért hozzá. Bár akkor a biztonsági részleg azonnal lépett, úgy tűnik nem elég hatékonyan. A támadók még jelentősen fokozták is tevékenységüket: februárban az ún. password spraying kísérletek például megtízszereződtek, pedig már januárban is jelentős volt az ilyen típusú támadás. (A fejlett brute force technika lényege, hogy a támadó igyekszik több fióknál is ugyanazzal a már kompromittált jelszóval belépni. A módszer arra épít, hogy a felhasználók kényelemből több fiókjukhoz is ugyanazt a név-jelszó párost használják.)

Az erőfeszítéseket siker koronázta. Az elmúlt hetekben a hekkereknek sikerült hozzáférniük a vállalat bizonyos belső rendszerihez, illetve forráskód-tárolókhoz is. Arra azonban a belső vizsgálatok még nem találtak bizonyítékot, hogy a Microsoft által üzemeltetett ügyfélrendszerek is kompromittálódtak volna.

Egy régi tesztfiók volt a probléma gyökere

A közlemény nem részletezte, hogy milyen termékek forráskódja szivárgott ki, de az okokra ad egy magyarázatot. A támadók a megszerzett információkat felhasználhatják arra, hogy képet alkosson a megtámadandó területekről, és erősítsék támadási képességeiket.

A vállalat biztonsági csapata megtette a szükséges intézkedéseket. Azonosították azokat az ügyfelekkel történt e-mailváltásokat, melyekből a hekkerek a támadásokhoz szükséges információkhoz jutottak. Értesítették az érintetteket, illetve segítséget is nyújtanak a védekezéshez.

Ha közleményben nem is, az értékpapír- és tőzsdefelügyelethez, a SEC-hez benyújtott tájékoztatóban a Microsoft már elárul néhány részletet a támadás folyamatáról. Password spray támadással törek fel egy régi tesztfiókot, és annak jogosultságait használva hozzáfértek "a Microsoft vállalati e-mail fiókjainak egy nagyon kis százalékához, beleértve a felső vezetői csapatunk tagjait, valamint a kiberbiztonsági, jogi és egyéb funkciókban dolgozó alkalmazottakat, és kiszivárogtattak néhány e-mailt és csatolt dokumentumot. A vizsgálat szerint eredetileg magával a Midnight Blizzarddal kapcsolatos információkat kerestek az e-mail fiókokban." A SEC-nek beadott tájékoztatóból derül ki az is, hogy az először január 12-én észlelt támadás tavaly novemberben kezdődhetett.

És hogy ki a támadó? A Midnight Blizzard, melyet eredetileg Cozy Bear néven azonosítottak, egyike annak a két oroszokhoz köthető hekkercsapatnak, melyeket 2016-ban az amerikai demokrata párt elleni támadással is vádoltak. Biztonsági szakértők szerint a csoport szorosan kapcsolódik az SVR-hez, Oroszország külső hírszerző szolgálatához. Feltételezések szerint 2010-es évek elejétől működik, főleg diplomáciai és politikai ügyeken dolgozik.

(Illusztráció: Microsoft)

Biztonság

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.