KezdőlapFormula 1Ezért nem büntette az FIA Norris nyilvánvalónak tűnő szabályszegését

Ezért nem büntette az FIA Norris nyilvánvalónak tűnő szabályszegését

-

Az FIA nemrégiben magyarázatot adott arra, hogy miért nem szankcionálta a Szaúd-Arábiai Nagydíj rajtjánál kiugró Lando Norrist. A közelmúltban nem a brit pilóta volt az egyetlen, aki megúszta büntetés nélkül a szóban forgó kihágást.

A McLaren brit pilótája a 6. rajtkockából várhatta az 50 körös verseny startját. Azonban Norris már akkor bemozdult amikor még világítottak a piros lámpák, és ezt követően a másodperc tört része alatt megállt. A brit mellől induló George Russell nem habozott, és azonnal jelentette Norris akcióját a csapatrádión a versenymérnökének.

Remek bemutatkozást, parádés csapatmunkát és újabb Verstappen-győzelmet hozott a szaúdi futam

Ugyan ekkor mindenki arra számított, hogy a 2021-es Orosz Nagydíj időmérőjének győztese biztosan megfizeti az árát a hibájának, az FIA végül hiába vizsgálta meg az esetet, nem találta bűnösnek Norrist, aki így a 8. helyen fejezte be az idei év második futamát.

A stewardok elmagyarázták, hogy milyen módszer segítségével döntenek az ilyen jellegű esetekben. Minden autóban el van helyezve egy eszköz, ami egy bizonyos határértéket mér, ha egy pilóta előbb indul el a kelleténél. Mivel Norris nem lépte túl a szóban forgó értéket, és nem jelzett a berendezés, ezért sértetlenül úszhatta meg az esetet.

Norrist a Sky Sports kérdezte meg az esetről a futam leintését követően, de a brit nem volt képes pontosan visszaemlékezni a rajtnál való történésekre.

„Nem tudom, hogy mi történt, minden nagyon gyorsan zajlott – értékelt Norris, aki egy rövid ideig az élen is haladhatott a verseny folyamán. – Egy kicsit előrementem, majd megpróbáltam azonnal megállni. Ezt követően megismételtem ezt, de összességében csak veszítettem ezzel, nem nyertem vele semmit sem.”

Nem Norris kiugrása az első ilyen incidens, mert a múltban már több pilóta is megúszta büntetés nélkül a szóban fogó szabályszegést. Ilyen volt például Valtteri Bottas startja a 2020-as Magyar Nagydíjon vagy Sebastian Vettel korai indulása a 2019-es Japán Nagydíj folyamán.

A McLaren brit pilótája még a büntetése nélkül is simán kikapott a csapattársától, Oscar Piastritól. Az ausztrál fiatal négy pozícióval jobb eredményt ért el a brit kollégájához képest, és így 12 ponttal távozhatott Dzsiddából.

A Hamiltont és Norrist is legyőző Bearman a futam alatt jött rá, hogyan működik a Ferrari