Évszakok és személyiség: ilyen hatással vannak az ember hangulatára, a szerelmi életére, a szexre

Szerelmespár
Fotó: Cultura Creative via AFP
Vágólapra másolva!
Bár sokan nem gondolják, de az évszakok hatással vannak az emberi viselkedésre. Az évszakok és személyiség összefügg, az időjárás pedig befolyásolja a hangulatot. Mivel télen kevesebb a fény, hamarabb sötétedik, az emberek bezárkóznak, ami depresszióhoz vezethet. A tavasz hatása viszont bizonyított. A nap kisüt, az emberek pedig boldogabbak. Az emberek többségénél van egy preferencia arról, hogy melyik évszakot szeretik a legjobban, ez pedig a személyiségükről is sokat elárul.
Vágólapra másolva!

Az évet négy évszakra osztjuk: tavasz, nyár, ősz és tél. Az évszakok időjárásukban különböznek, ami az emberi - és a párkapcsolatokat is nagy mértékben befolyásolják. Nem véletlen, hogy tavasszal vannak a termékenységünnepek. Ekkor éled a természet, virágzanak a fák, nyílnak a virágok, és elindul a termésképződés. Ezt tavaszi újrakezdésnek is nevezzük, ami az emberekre is hatással van. Tavasszal tombolnak a hormonok, többen pedig szerelembe esnek, a tavaszi frissesség pedig pozitívan hat az emberekre. A napsütéses órák száma nő, az idő melegszik, és mivel jobb a kedvünk, sokkal magabiztosabbak vagyunk. Kezdetét veszi a tavaszi megújulás. 

Kutatások kimutatták, hogy a tavasz beköszönte a pozitivitás átmeneti növekedéséhez vezethet, attól függően, hogy az ember mennyi időt tölt a szabadban - írja a Verywell mind

Összefügg a fény és a hangulat, az évszakok és a párkapcsolatok, valamint az időjárás és a hangulat is. Minden embernek van kedvenc évszaka, szezonális preferenciája. Az évszakok pszichológiai hatása a mentális állapotunkra is kihat. 

Összefügg a fény és a hangulat
Fotó: Shutterstock

A témában az Origo megkereste Hevesi Kriszta szexuálpszichológust, aki párkapcsolati szakértőként megosztotta tapasztalatait a téma kapcsán.

"Több szempontból közelíteném meg ezt a jelenséget. 

Van egy olyan mondás, miszerint általában azt az évszakot szeretjük, amikor születtünk.

Véleményem szerint e mögött egyszerűen az áll, hogyan kezeljük azt az időszakot, amikor a születésnapunk van, ugyanakkor ennek nincs tudományos magyarázata. A másik vélhetően a saját hőháztartásunknak a függvénye, hogy miért is kedvelünk egy adott évszakot. Vannak olyan emberek, akik fagyosabbak, és nem szeretnek fázni, míg mások a meleget nem tudják elviselni, tehát izzadékonyabbak. Nyilván az is fontos, hogy mikor érezzük jól magunkat, mikor tartjuk optimálisnak a külső hőmérsékletet a saját testhőmérsékletünkhöz igazodva" - kezdte. 

 

Hogyan hat az időjárás a hangulatunkra?

A téli és az őszi időszakban hamarabb sötétedik, kevesebb a fény, ami az emberek hangulatát is befolyásolja. Szervezetünk több melatonint termel, emiatt pedig fáradékonyak vagyunk, sokkal többet alszunk. A szerotoninnak és a melatoninnak is szerepe van a téli depresszió, vagyis más néven a szezonális affektív zavar kialakulásában, ugyanis a szervezet belső, biológiai órájának működése megzavarodik. Jellegzetes tünete a szorongás, a hangulatingadozás, az enerváltság, a mindennapi feladatok ellátására való képtelenség, az ingerlékenység, koncentrációs zavarok.

Depresszió, évszakok
Fotó: Shutterstock

 

"A téli évszakok esetében szokott kialakulni az úgynevezett szezonális depresszió, ami kimondottan a kevesebb napfénnyel, melatonin hiánnyal vonható párhuzamba.

Ebben az esetben fényterápiát szoktak javasolni. Ez pótolja a hiányzó napsütést, amit a testünk és a bőrünk is igényel. Azok, akik hajlamosak a melankólikus hangulatra, jobban érzik magukat a melegebb évszakokban. Szeretnék elkerülni, hogy szomorúvá, letargikussá váljanak, és ezért a vidámabb színekkel rendelkező hónapokat részesítik előnyben" - árulta el.

Hozzátette: az ősz nagyon megosztó évszak, ugyanis amellett, hogy gyönyörű színekben pompázik a természet, az elmúlás is megjelenik, ez pedig sokakban frusztrációt kelt.

"Hiába gyönyörű évszakunk az ősz, azonban akaratlanul is az elmúlásra emlékeztet. 

Vannak olyan egyének, akik nincsenek kibékülve azzal, hogy az élet rendje az elmúlás, ez pedig számukra fájdalmas időszak.

Emiatt nem szeretik, hogyha ezzel szembesítik őket, kevésbé tudják elfogadni az ősz levélhullató természetét. Azonban fontos kiemelni, hogy emlékeztetni kell az embereket az élet körforgására. Minden elölről kezdődik, amit a mag szimbolizál a legjobban" - részletezte a szakértő. 

Fáradtság, évszakok
Fotó: Shutterstock

A napsütésnek köszönhetően tavasszal egy új élet indul el. A fák virágba borulnak, kizöldellnek az erdők és a mező, nem csak a természet, hanem az emberek is regenerálódnak. Lekerülnek a komor színű ruhák, helyüket pedig színesebb, rövidebb társai veszik át. Gyakori az általános nyugtalanság, a nappali álmodozás, a szívverés pedig felgyorsul. 

"Párkapcsolatok vonatkozásában a tavaszt szoktuk a szerelem évszakának nevezni.

Ez az új élet szimbóluma, ugyanis ilyenkor mi is megújulunk. Kinyílunk, sokkal közvetlenebbek, kedvesebbek leszünk, jobban ismerkedünk, míg ezzel ellentétben télen bezárkózunk. Tavasszal és nyáron több a lehetőség mindenre, rengeteg a rendezvény, ki lehet ülni a teraszokra, az egyének ennek köszönhetően pedig bátrabban találkoznak. Ebben az időszakban türelmesebbek vagyunk, nem rohanunk annyira, szívesen leülünk egy kerti padra, és mivel a hangulatunk is jobb, könnyebben kezdeményezünk ismerkedést" - mesélte.

Évszakok, napsütés
Fotó: baranq

A tavasz és a nyár a kapcsolatokban is fordulópontot jelent. Egyre több a fény, ezért boldogabbak vagyunk, szerotoninszintünk felszökik, szexuális érdeklődésünk pedig még jobban felerősödik. Mivel a napsütéses órák száma növekszik, a test hormonháztartása is megváltozik. A megnövekedett oxitocin és dopamin pedig a közösségi kapcsolatainkért felelnek.

"A férfiak tesztoszteronszintje napszak tekintetében nagyon erős - reggel sokkal magasabb - , ugyanis szertefoszlik a depresszív hangulat, ami inkább télen jellemző, míg nők esetében a havi ciklus ingadozik. 

Az évszak változásával egyre több a csupasz bőrfelület, ezzel együtt pedig a vonzó inger is, ami felpezsdíti a szexuális hormonok működését" - hangsúlyozta.

A tavaszi időszakban bátrabbak vagyunk, és fantáziadúsabb helyzeteknek is teret engedünk. A különböző, merészebb szexpózok kísérletezéséhez pedig ilyenkor még inkább kedvet kapunk. A szexuális aktivitás nő, mely főként pszichológiai tényezőknek tudható be. A férfiak spermáját szintén befolyásolják az évszakok. Míg a hidegebb időszakokban a mennyiségük nagyobb, addig nyáron csökken a számuk. 

Azonban fontos megemlíteni, hogy a tavaszi óraátállítás miatt fellépő alváshiány csökkenti a tesztoszteronszintet, ami hatással van a szexuális vágyra. Ebben az esetben próbáljunk meg rugalmasak lenni, és ne csak este kerüljön sor az együttlétre.