A nők közéleti szereplését díjazta az MSZP a nőnapon

HírKlikk 2024. március 9. 16:10 2024. márc. 9. 16:10

Március 8-án, nőnapon tartották az MSZP székházában a „Populizmus és a nők" nevű kutatás záró projektjét, majd megtartották az ilyenkor szokásos Országos Nőnapi és Díjátadó Ünnepségüket is, amelynek keretében Szegfű Díjat kapott Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke is. Gurmai Zita nyitóbeszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az Orbán-kormány több ciklusa alatt, 2008-hoz képest 39 helyett rontott Magyarország a Világgazdasági fórum esélyegyenlőségi ranglistáján.

Köszöntőjében Gurmai Zita, az MSZP nőtagozatának elnöke Magyarország helyezéseit hasonlította össze a futball világranglistán, a legnagyobb gazdaságainak listáján, illetve a Világgazdasági fórum tavalyi női esélyegyenlőségi ranglistáján. Ez utóbbi kapcsán kiderült: Magyarország 146 ország közül a 99. helyen áll. „Nemhogy a gazdaságilag fejlettebbek mögött kullog, de olyan egzotikus országok is előbbre tartanak nálunk, mint Zimbabwe, Mongólia vagy Kirgizisztán” – mondta a szocialista országgyűlési képviselő. Hozzátette, hogy előző évhez képest Magyarország 11 helyet rontott, így például Kamerun, Togo vagy Belize is elénk került. „Még döbbenetesebb a visszaesés, ha az Orbán kormányzása előtti adatokat nézzük. 2008-hoz képest 39 helyet rontott Magyarország és az amúgy sem kiemelkedően teljesítő kelet-európai régió éllovasából az egyik sereghajtója lett” – mondta az MSZP nőtagozatának elnöke. Következtetése szerint a kelet-európai térségben a kommunista rezsimek alatt végbement emancipációs törekvések részben visszafordultak a rendszerváltások után – és újra erősödött a patriarchális szemlélet.

Gurmai Zita felhívta a figyelmet, hogy minden harmadik uniós választó populista pártra fog szavazni júniusban, a populizmus pedig éppen abból a dühből és csalódottságból nyeri el erejét, amelyet az új helyzet relatív vesztesei éreznek. A szocialista politikus a populizmust a politika koronavírusának nevezte, míg szerinte a baloldal lényege, hogy az emberek valós problémáival foglalkozzon. 

A női esélyegyenlőség romlásának másik okát Gurmai Zita Orbán Viktorban és „macsó rezsimjében” látja. „Ahol a miniszterelnök szerint a nőknek nem való a politika és pár nap alatt akár egy köztársasági elnököt és az egyik legnépszerűbb női politikusukat is feláldozzák csak azért, hogy a fontos férfiak – értsd: a miniszterelnök felelőssége – ne merülhessen fel egy kegyelmi ügy kapcsán. Ahol 100 milliárdokat költenek család-támogatásra, a gyermekvállalási kedv mégis történelmi mélyponton van. Pedig tudhatnák: a nők nem pénzért és támogatásért szülnek, hanem azért, mert jól érzik magukat a bőrükben – mert nem látják veszélyeztetve saját karrierjüket, saját érdekeiket, saját életüket. Saját jogaikat!” – fogalmazott az MSZP nőtagozatának elnöke. Hozzátette, hogy a női jogok emberi jogok. „Ha helyre akarjuk állítani a jogállamot, helyre kell állítanunk egyebek mellett az emberi jogokat is. És azok szerves részét: a nők jogait” – hangsúlyozta a szocialista országgyűlési képviselő.

Az eseményen, amelyet az Európai Progresszív Tanulmányok Központja (FEPS), valamint a Táncsics Alapítvány szervezett és a Foundation Max van Der Stoel Alapítvány támogatásával jött létre, Pulai András, a Publicus Intézet ügyvezetője, stratégiai igazgatója, illetve Tamara Tripic a Demokratikus Párbeszéd Hálózat elnöke beszélgetett Tüttő Kata, az MSZP EP-listavezetőjének moderálásával arról, hogy milyen a nemek közötti egyenlőség állapota a jobboldali autoriter rendszerekben, mint Szerbia és Magyarország. 

A díjátadó ünnepség elején Tóth Viktor, a Szabolcs-Szatmár megyei pártszervezet elnöke szavalta a nőnapi köszöntőt, Kosztolányi Dezső Nők című versét. „Áldott ember vagyok, mert a családomban bátor nők vannak” – mondta a díjátadón Komjáthi Imre, az MSZP társelnöke, megnevezve a feleségét, aki hat gyereket nevelt fel, a kisebbik lányát, aki tanítónő és a nagyobbik lányát, aki egy gyerekvédelmi szolgálat esetmenedzsere. Szerinte a politika olyan közeg, ahol nem nézik, hogy valaki nő-e vagy sem, hanem ha ellenség, akkor el kell tiporni. Bátornak nevezte Kunhalmi Ágnest, az MSZP társelnökét, Gurmai Zitát, a nőtagozat elnökét és Tüttő Katat is, a szocialisták EP-listavezetőjét is emiatt. „Ti vagytok a bölcsesség a balgaságban, a szeretet a szeretet nélküliségben” – fogalmazott az MSZP társelnöke. 

A Díjátadó Ünnepségen átnyújtották a Szegfű Okleveleket, amelyet a nőtagozatban végzett kiemelkedő munkájáért Bertalanné Farkas Hedvig, Dósa Valéria, dr. Pajger Judit, Holtner Ferencné, Hrács Józsefné, Iski Tiborné, Medek Máté Józsefné, Orbánné Víg Elvira, Szili-Darók Ildikó, Varga Józsefné. 

A nők közéleti részvételéért járó Szegfű Díjat Koza Péterné, Tóth Istvánné, Papp Ilona Marian és Kunhalmi Ágnes kapta. Lendvai Ildikó, az MSZP korábbi elnöke laudációjában barkochbázni kezdett a közönséggel, hogy el ne árulja idő előtt az utolsó díjazott nevét. Végül kiderült, hogy az MSZP jelenlegi társelnöke, Kunhalmi Ágnes kapta meg az egyik Szegfű Díjat. Lendvai Ildikó szerint utódja megharcol minden választói csoport bizalmáért és a 20 évvel ezelőtti „okos kislányból” mostanra „kész, vezető politikus” lett. Kunhalmi Ágnes beszédében úgy fogalmazott: amíg van MSZP, addig van igazi baloldal. Szerinte a szervezet életében eljött az időszak, hogy új baloldalt építsenek és vége a vezeklés idejének. „A korlátokat mi magunknak kell szétfeszíteni, a baloldal előtt és a nők előtt is” – mondta a köszönő beszédében. 

A Közéleti díjat az MSZP nőtagozata alapította, olyan közéleti szereplők számára, akik sokat tesznek a nők elismeréséért. Az első díjazottat, Milánovics Danicát a jelenlévők álló tapssal köszöntötték és vele az összes gyerekvédelemben dolgozó nő is megkapta a díjat. Korózs Lajos a beszédében úgy fogalmazott: a kegyelmi botrány után, ebben a helyzetben különösen nagy tisztelet övezi a szakmájukhoz hű, az embertársainkért áldozatokat hozó szociális munkásokat. „Az olyan kiváló szakemberek, mint Milánovics Danica minden elismerést megérdemelnek!” – mondta az MSZP alelnöke. 

A második díjazottat, dr. Balázs Péter volt külügyminisztert és az első magyar uniós biztost Andor László, volt uniós biztos méltatta. Felhívta a figyelmet, hogy az Szociális Jogok Európai Deklarációjában a nők és a férfiak közti egyenlőség az egyik legfontosabb pont. A díjazott a köszönő beszédében hangsúlyozta, hogy az MSZP „minden szempontból kitűnő” jelölttel, Tüttő Katával vág neki az európai parlamenti választásoknak. 

Kiss Ambrus főpolgármester-helyettest Tüttő Kata főpolgármester-helyettes méltatta, megköszönte politikustársának, hogy Budapest vezetésében, az alternatív kormányzás bemutatásában részt vett és utat mutatott. 

Szinetár Miklóst Hiller István méltatta, beszédében kiemelte, hogy amikor Szinetár Miklós az Operaház főigazgatója volt, nem a büféről beszéltek, hanem tudta, hogy vele szemben egy életmű ül. 

A nemzetközi díjazott 2024-ben a szerbiai Tamara Tripic volt, akit Gurmai Zita méltatott.