KezdőlapFormula 1Verstappen pótolta egy nagy hiányosságát, 36 ezreden múlt Bearman álomszereplése az időmérőn

-

Max Verstappen, aki az előző három Szaúd-arábiai Nagydíjon nem tudott az első rajtsorba kvalifikálni, ezúttal kényelmes előnnyel szerezte meg a pole-t Dzsiddában Charles Leclerc Sergio Pérez előtt.

Helyi idő szerint 20 órakor, vagyis már sötétedés után vette kezdetét az időmérő, amelynek kezdetén persze minden szem a Ferrari újonc pilótájára, a 18 éves Oliver Bearmanre szegeződött, aki csupán 13:30-kor értesült arról, hogy az F2 helyett az F1-ben kell folytatnia a hétvégét, miután Carlos Sainznak azonnali vakbélműtétre volt szüksége – amely a délután során sikeresen le is zajlott.

Bearman, aki most először vezetett F1-es autót villanyfényben, elsőként hajtott a pályára a Q1-ben, s miután megfutotta első két mért körét, az előkelő negyedik helyen állt a tabellán, csupán két tizeddel az aktuális éllovas – és közben McLarenjével a fallal való találkozást is átvészelő – Oscar Piastri mögött.

Végül ez az eredménye elegendő is volt a kényelmes továbbjutáshoz: a Q1 végén 813 ezreddel maradt el a végül a szakaszt az élen záró Max Verstappen mögött, amivel 9. lett. A versenyirányítás azonban jelezte, az időmérő után vizsgálni fogja Bearmant, aki az előírtnál lassabban haladt a pályán az egyik körében. Egy másik alkalommal látszólag Valtteri Bottast is akadályozta, de erről nem érkezett hivatalos értesítés az időmérő során.

Bár egy másodpercnél nagyobb lemaradás is elég volt ahhoz, hogy valaki a kiesőzónába kerüljön, végül különösebb meglepetés nélkül a két Alpine, a két Sauber és Logan Sargeant zárt ott. Csou Kuan-jü autója csak a Q1 végére készült el azt követően, hogy a kínai versenyző összetörte azt a harmadik edzésen, s bár kihajtott a pályára, pont nem érte már el időben a célvonalat ahhoz, hogy megkezdhesse mért körét.

Egyedül a Mercedesek kísérleteztek a közepe keverékű gumikkal, azokon viszont nem volt kellően gyors Lewis Hamilton és George Russell, így végül ők is a lágyakon futott időkkel jutottak tovább.

A Q1 végeredménye:

A Q2 elején piros zászlós leállás szakította meg az időmérő normál folyását, amikor Nico Hülkenberg kénytelen volt leparkolni a Haast a 8-as kanyarban. „Elszállt a motorerő” – mondta a rádión a német, aki ezzel elfoglalta a 15. helyet.

Bearman hibázott első gyorskörében, így azt megszakítva vissza is hajtott a bokszba. A szakasz végén két kísérletre feltankolva tért vissza a pályára: az elsővel a 11. helyre tornázta fel magát, majd a második kísérletével ugyan javított, de 36 ezreddel végül elmaradt az utolsó továbbjutó helyen végző Hamiltontól. Hat tizeddel az ismét leggyorsabb Verstappentől elmaradva, a 11. helyre kvalifikálta tehát a Ferrarit első F1-es időmérőjén a 18 éves brit tehetség.

Közé és Hülkenberg közé Alexander Albon, Kevin Magnussen és Daniel Ricciardo sorolt be, míg a pole-ért zajló csatában a két Red Bull, a két McLaren, a két Mercedes, a két Aston Martin, valamint Charles Leclerc és Cunoda Juki folytathatta.

A Q2 végeredménye:

A Q3-ban az első gyorskörök során Verstappen állt az élre Sergio Pérez és Fernando Alonso előtt – a hétvége során eddig erősen szereplő, és itt tavaly is az első sorból rajtoló spanyol pedig azonnal jelezte is a rádióban, hogy ennél több is van az autóban.

A második menetének kezdetén Alonso szemfüles módon el is kapta a maga körét éppen befejező Hamilton szélárnyékát, ám ez sem volt elég ahhoz, hogy átugorja Pérezt, sőt, Leclerc végül bejött a 2. helyre a két Red Bull közé.

Verstappen pole-ja nem volt veszélyben, három tizeddel legyőzte Leclerc-t és először szerzett rajtelsőséget Dzsiddában.

A McLarenek a harmadik, a Mercedesek csak a negyedik sorba állhatnak fel a szombati rajtra, ami közép-európai idő szerint 18 órakor érkezik.