Épül az autoriter államok technológiai klasztere, amely határokon átnyúlóan biztosítja az információk manipulálhatóságát, a cenzúrát és a polgárok megfigyelését.

A Konstanzi Egyetemen egy német-amerikai kutatócsoport megvizsgálta, hogy vannak-e jellegzetes minták abban, ahogy a világ demokratikus és autokratikus államaiban működik az internet. Az adatokból végül kirajzolódott az internetfelügyelet "világatlasza".

Azt eddig is tudtuk, hogy ha az internet szoros állami felügyelet alatt áll, az lehetőséget ad az információk központi cenzúrázása és manipulálására (lásd Kínát vagy Oroszországot). A tekintélyelvű államok azonban sokkal mélyebb szinteken felügyelik az internetforgalmat: gyakran az adatátvitelre használt hálózati infrastruktúra ellenőrzésével biztosítják, hogy mindenre rálássanak.

A kutatók ezért első körben az internetes infrastruktúra különbségeit vizsgálták. A kutatást összegző tanulmányukat a PNAS Nexus című szaklapban publikáltak. Legfőbb állításuk, hogy szignifikánsan eltérően alakulnak az autoriter és a demokratikus államokban az internetszolgáltatók tulajdonviszonyai. Míg a tekintélyelvű országokban a jelentősebb internetszolgáltatók túlnyomórészt állami tulajdonban vannak, a demokráciákban a többségben vannak a magántulajdonú szereplők.

Vizsgálták az ún. tranzithálózatok, azaz az adatforgalmat továbbító hálózatok fölötti állami kontrollt is. Megnézték például, hogy adott állam ellenőriz-e internet-hozzáférési pontokat, illetve hogy mekkora a tranzithálózatokra gyakorolt állami befolyás. Ez azért volt fontos, mert ezeken a hálózatokon keresztül adott állam észrevétlenül (és büntetlenül) tudja megfigyelni polgárait.

A minta itt is hasonlóan alakult, mint a szolgáltatóknál: az autoriter államokban az adatforgalom lényegesen nagyobb hányada folyik át állami tulajdonú tranzithálózatokon, mint a demokratikus országokban, melyekben a legfontosabb tranzithálózatok különböző magánszolgáltatók tulajdonában vannak.

Suba a subához...

Mivel az internetszolgáltatók gyakran határokon átnyúló tevékenységet folytatnak, vagy eleve nemzetközi piacon tevékenykednek, így nem ritka, hogy a szolgáltatók egy része külföldi. Ez egyaránt igaz a demokratikus és a tekintélyelvű államokra. Van azonban egy jelentős különbség: az autokráciákban működő meghatározó külföldi internetszolgáltatók szinte kivétel nélkül más autoriter államokból származnak, azaz a szolgáltatók nemzetközi tevékenysége politikai logikát követ.

A kutatók szerint a tekintélyelvű államok közötti technológiai együttműködések jól azonosítható klaszterekbe szerveződnek. Ez teszi ugyanis lehetővé, hogy a határokon átnyúló együttműködéseknél is megkerülhetőek legyenek a magánélet, az anonimitás és az adatvédelem liberálisabb normái.

A polgárok interneten keresztül történő megfigyelésére az államoknak a szolgáltatók és a tranzithálózatok állami vagy baráti tulajdonba vételén túl is számos lehetőségük van, teszik hozzá a kutatók. Például nyomást gyakorolhatnak a magánszolgáltatókra, hogy azok manipulálják a forgalmakat vagy adjanak át érzékeny adatokat az állami szereplőknek.

A tanulmány és az alapadatok itt érhetők el »

Biztonság

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.