ACNEWS

Papagájpestis öli a betegeket Európában

Fotó: Pixabay / Illusztráció
Fotó: Pixabay / Illusztráció
Hirtelen öt különböző európai országból szedte áldozatait a halálos papagájláz.
Hirdetés
Ad image

A papagájláz – más néven psittacosis – egy influenzaszerű betegség, amelyet a fertőzött madarakkal való érintkezés okoz, és súlyos tüdőgyulladással, agy- és szívgyulladással járhat.

Az elmúlt hónapokban öt európai országban hirtelen megnőtt a papagájlázzal vagy papagájpestissel fertőzöttek száma – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy nemrégiben kiadott riasztásban. A fertőzések száma az elmúlt években folyamatosan emelkedett.

„2024 februárjában Ausztria, Dánia, Németország, Svédország és Hollandia az Európai Unió korai előrejelző és reagálási rendszerén (EWRS) keresztül jelentette a 2023-ban és 2024 elején megfigyelt papagájpestises esetek számának növekedését, amely különösen 2023 november-decembere óta volt szembetűnő” – írta a globális egészségügyi szervezet.

Borzalmas kínok

A WHO szerint a legtöbb psittacosis-fertőzött ember vadon élő vagy házimadarakkal került kapcsolatba. A papagájláz tünetei általában enyhék és hasonlíthatnak az influenzára. Kezelés nélkül azonban súlyos tüdőgyulladáshoz, a szív gyulladásához, májgyulladáshoz és akár agyduzzanathoz is vezethet. Azonnali antibiotikumos kezelésre van szükség a psittacosis szövődményeinek elkerülése érdekében – jegyezte meg a WHO.

Öt ország is veszélyben

A WHO szerint Dánia a tavalyi év végétől január közepéig „jelentős növekedést” jelentett a psittacosisos megbetegedések számában – írja a Sun. Február 27-ig 23 ember tesztje volt pozitív a fertőzést okozó baktériumra. Tizenheten kerültek kórházba – közülük 15-en tüdőgyulladást kaptak -, négyen pedig elhunytak. A 2024 első két hónapjában tapasztalt esetek meredek növekedést jelentenek.

A WHO szerint Hollandia szorosan követi Dániát, ahol idén február 29-ig 21 psittacosis-fertőzést regisztráltak, „kétszer annyi esetet, mint az előző évek azonos időszakában”. A betegek mindegyike kórházba került, ám egy papagájlázzal fertőzött személy meghalt.

Svédországban január és február folyamán 13 esetet jelentett. Ausztriában március 4-ig négy ember betegedett meg. Németországból február 20-ig öt papagájláz-fertőzést jelentettek, az összesen 14 bejelentett esetet követően.

Mivel az emberek nem hajlamosak a psittacosis baktériumát más emberekre terjeszteni, a WHO szerint a betegség emberről emberre történő továbbterjedésének kicsi a valószínűsége. A papagájláz antibiotikumokkal kezelhető, ha helyesen diagnosztizálják.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés