Lólábtól az Oscarig

Szegény párák
Vágólapra másolva!
A Szegény párákkal Mihalek Zsuzsa már bezsebelte a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) legjobb díszletért járó díját, hétvégén pedig kiderül, lesz-e újabb magyar Oscar-díj. A filmes szakember a legjobb látványtervezés kategóriában kapott Oscar-jelölést, épp úgy, ahogy 2022-ben Sipos Zsuzsanna a Dűnéért.
Vágólapra másolva!

Mihalek Zsuzsa 17 éves korától tudta, hogy a filmszakmában szeretne dolgozni, így amikor 1986-ban meglátott egy újsághirdetést, amiben berendezőgyakornokot keresett a Mafilm, jelentkezett. Itt fontos tisztázni, mi a különbség a látványtervező és a berendező között. A látványtervező az, aki a film látványvilágát megálmodja, a berendező pedig életre kelti azt. Beszerzi a bútorokat, legyártatja a szükséges tárgyakat, ha kell. Az első film, amelyen gyakornokként dolgozott a Soha, sehol, senkinek volt, amit 1988-ban mutattak be.

A Szegény párák a legjobb látványtervezés kategóriában is kapott Oscar jelölést
A Szegény párák a legjobb látványtervezés kategóriában is kapott Oscar jelölést
Fotó: Fórum Hungary 

Ahogy egyre több nemzetközi produkció készült Magyarországon, egyre több helyre hívták Mihalek Zsuzsát.

Az utóbbi években forgatott Charlize Theronnal az Atomszőkében, Gary Oldmannel a Suszter, szabó, baka, kém című filmben, Kate Winslettel a Leeben és legutóbb Emma Stone-nal, Willem Dafoe-val és Mark Ruffaloval a Szegény párákban. Személyes kapcsolat kialakítására azonban nincs lehetőség a forgatásokon. A berendezők órákkal azelőtt elhagyják a helyszínt, hogy a színészek megérkeznének és a kamera forogni kezdene, hogy már a következő díszleten dolgozzanak.

A szakember meglátása szerint negyven évvel ezelőtt a forgatások sokkal lazábbak voltak, mindenre jutott idő, családias stábok működtek. 

Munkái közül máig nagy kedvence a Made in Hungária, a Csinibaba és az Argo, a forgatások jó hangulata miatt. 

Míg azokon nagyjából ötven, addig a Szegény párákon körülbelül háromszáz ember dolgozott. Nemzetközi produkciók esetében a film végére sem lehet megismerni az összes kollégát.

Munkamódszeréról Mihalek Zsuzsa elmondta, hogy két eset fordul elő a leggyakrabban. Vagy kifejezetten az adott produkcióhoz kapcsolódva járja a bolhapiacoktól a galériákon át a régiségkereskedésekig az egyedi tárgyak lelőhelyeit, vagy két forgatás között rátalál valamire és beszerzi, hátha jó lesz még valamelyik munkájához. Ennek köszönhetően van egy raktára, ahol közel negyven éves pályafutása alatt már rengeteg tárgyat felhalmozott. 

Legemlékezetesebb díszleteleme egy igazi ló lába volt.

Az Eldorádó egyik jelenetében ugyanis a kislány lábára lép egy ló, amit természetesen nem forgathattak le élő állattal. Így felkereste az Állatorvostudományi Egyetemet, ahonnan egy zacskóba csomagolt lólábbal távozott.

A Szegény párák 11 Oscar-díj jelölése nem lepte meg, hiszen már akkor sejtette, hogy különleges alkotás születik majd, mikor megtudták, hogy Jorgosz Lanthimosz a film rendezője. A filmmel szerencséjük is volt, mindenre kaptak időt, így három hónapjuk volt a berendezés összegyűjtésére, emellett pedig a pénzügyi keret is bőven elég volt a minden beszerzésre. 

A forgatás során a legnagyobb nehézséget az okozta, hogy még a Covid idején kezdték el a munkálatokat, így napi 12 órát viselték a maszkokat.

Az Oscar-várományos berendező magánéletéről annyit tudni, hogy középosztálybeli katolikus családban nevelkedett és gimnazista korában jobban szeretet előtérben lenni, nem úgy, mint manapság. Szabadidejében szívesen kertészkedik és főz, és ha lehetősége adódik, utazni is szeret, de már csak olyan helyekre, amelyek repülővel két-három óra alatt elérhetőek.

A 2024-es Oscar-díj átadására március 10-én, vasárnap este (magyar idő szerint hétfő hajnalban) kerül majd sor, és reméljük, hogy Mihalek Zsuzsa személyében újabb magyar Oscar-díjast köszönthetünk.