Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. március 6. 13:10 Adat

Kiábrándítóak lettek a mai adatok, távolabb kerültünk a kormány optimista növekedési céljaitól

Gyenge, részben az előzetes várakozásokat is alulmúló makroadatok jelentek meg szerdán, amelyek alapján kétségesnek látszik, hogy megvalósulnak idén a kormány optimista növekedési céljai.

Mi történt? Az ipari teljesítmény az előzetes várakozásokhoz képest gyengébb volt januárban, a kiskereskedelmi forgalom pedig bár nem okozott meglepetést, de még mindig csak stagnált.

  • Az év elején a magyar külkereskedelmi teljesítmény is gyenge volt, az export visszaesett tavaly januárhoz képest a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint.

Számokban: az ipari teljesítmény volumene munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest.

  • Az export euróban számított értéke 7,4, az importé 14 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál januárban.

Előzmények: a harmadik negyedév 0,8 százalékos növekedése után a tavalyi utolsó három hónapban újra stagnálást mutattak a KSH kedden közölt GDP-adatai, ami meglepetést jelentett az élénkülésre számító elemzői várakozásokhoz képest.

  • A stagnálás oka az alacsony ipari export és a lakossági fogyasztás beragadása mellett az építőipar, illetve a vendéglátás szektorok gyenge teljesítménye volt.

Felülnézet: a Pénzügyminisztérium 3,6 százalékos növekedést vár 2024-ben, de Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az elmúlt időszakban 4 százalékos növekedési célról is beszélt. 

  • Minden, az előzetes várakozásokat alulmúló adatközlés csökkenti az esélyét annak, hogy az idei magas növekedési célszám megvalósuljon.
  • A legnagyobb kockázatok között van, hogy a fogyasztói bizalom nem áll helyre elég gyorsan, a másik nagy kockázat pedig a magyar export küldőpiacainak gyengélkedése.

Mit mond az elemző? Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint az ipar egész éves kilátása a meglehetősen gyenge évzárás és újévkezdet mellett egyre borúsabb. „Vélhetően az év egészében az ipar teljesítménye negatív lesz, így visszafogja majd a 2024-es GDP-növekedést.”

  • Az elemző szerint a következő hónapokban folytatódik majd a reálbérek növekedése, ami lassan, de biztosan támogathatja a fogyasztás helyreállását. „Hogy ez a változás érdemi és tartós legyen, először a fogyasztói bizalomnak kell helyreállnia, ami egy hosszadalmasabb folyamat, bár már látunk biztató jeleket ebben a tekintetben. “ 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég nagyobb gyorsítás kellene a kormány növekedési céljának eléréséhezA részletesebb adatok megerősítették, hogy máris megtorpant az előtte éppen csak újra beinduló magyar gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat export kiskereskedelem külkereskedelem növekedés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.

Fontos

Váczi István
2024. május 7. 16:33 Élet

Elkezdődött a G7 új korszaka

Újult erővel, több és frissebb cikkel térünk vissza.

Torontáli Zoltán
2024. május 7. 14:03 Tech, Vállalat

Elmegy a piac a magyar e-kereskedők mellett

Vége annak az egyszerű korszaknak, amikor a Kínából nagyban megvett árut kettes szorzóval itthon simán el lehet adni.

Stubnya Bence
2024. május 7. 05:38 Közélet, Világ

A románok fogyasztanak, a magyarok beruháznak, de ki lesz ettől gazdagabb hosszú távon?

Románia fogyasztásorientált gazdasági stratégiával hagyta le egy főre eső GDP-ben Magyarországot. A magyar gazdaságpolitika viszont még inkább a beruházásokra fókuszálna.