Ez lehet a böjt egészségügyi előnyeinek jelentős hátránya

Vízböjt
A böjt során a résztvevők hét napig csak vizet ittak
Vágólapra másolva!
Valójában, ha helyesen és orvosi felügyelet mellett végzik, a böjtölés számos egészségügyi előnyt kínál az emberek számára. A böjt ezen előnyei az új kutatások szerint azonban nem jelentkeznek a rövidebb böjtök vagy koplalások során.
Vágólapra másolva!

A böjt egészségügyi előnyei

A Nature Metabolism című folyóiratban publikált tanulmány azt találta, hogy több mint három napba telt, mire a fő szervek fehérjetermelése olyan módon változott meg, amely előre jelezheti a jobb egészségi állapotot a résztvevőknél, akik egyhetes, csak vízből álló böjtöt végeztek.

Ezek a változások konzisztensek maradtak mind a tizenkettő egészséges résztvevőnél (öt nő és hét férfi), akiktől vért vettek a böjt előtt, alatt és után. 

Vízböjt
A böjt során a résztvevők hét napig csak vizet ittak
Fotó: PInterest

Most először láthatjuk, hogy mi történik molekuláris szinten az egész szervezetben, amikor böjtölünk

 – magyarázta Claudia Langenberg, londoni Queen Mary Egyetem epidemiológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Eredményeink bizonyítékot szolgáltatnak a böjt egészségügyi előnyeire a súlycsökkenésen túl, amelyek azonban csak három nap teljes kalóriamegszorítás után váltak láthatóvá, tehát később, mint ahogy korábban gondoltuk.

Ez hosszú időt jelent ahhoz, hogy az emberi szervezetet „megfosszuk” a kalóriától, ami komoly kockázatokat rejt magában, amelyek nem feltétlenül érik meg a kívánt eredményeket.

A tudósok szerint ha biztonságosan és egészségügyi szakember felügyelete mellett történik, a böjt számos egészségügyi előnyt hordozhat, de az egyéni kockázatokat is alaposan mérlegelni kell. 

Az orvosok általában azt tanácsolják, hogy gyerekek, tinédzserek, terhes személyek vagy cukorbetegségben, étkezési zavarban szenvedők ne tartsanak semmiféle böjtöt.

A koplalás során ráadásul fennáll a kiszáradás veszélye, mivel a szokásos folyadékbevitel körülbelül húsz százaléka az ételekből származik, ezért az egyéneknek arra is ügyelniük kell, hogy elegendő vizet igyanak.

 

Lassíthatja a természetes öregedési folyamatot

A napokon át tartó böjtölés tehát veszélyes lehet, és annak potenciális előnyei még mindig nem egyértelműek. További kutatások segítségével a tudósok talán képesek lehetnek az előnyeinek utánzására anélkül, hogy valakinek valóban meg kellene fosztania magát a kalóriáktól.

Az utóbbi években számos kutatás jelent meg azzal kapcsolatban, amelyek szerint az időszakos böjt – a tanulmányban szereplő hosszú böjttel szemben – javíthatja az emberi egészség bizonyos aspektusait.

Ezek közé tartozik a fogyás, a vérnyomáscsökkenés, a csontsűrűség javulása és az étvágy szabályozása. Néhány kísérlet még arra is talált bizonyítékot, hogy a rövid időszakos éhezés lassíthatja a természetes öregedési folyamatot és esetleg meghosszabbíthatja az ember élettartamát.

Időszakos böjt
Az időszakos böjt hatásait is vizsgálták
Fotó: Shutterstock

Egyelőre azonban csak nagyon korlátozottan értjük, mi is történik valójában az emberi testtel, amikor megpróbál alkalmazkodni az éhezéshez. 

A témában folytatott klinikai vizsgálatok korlátozottak, ami azt jelenti, hogy az egészségügyi szakemberek nem rendelkeznek olyan bizonyítékokon alapuló tanácsokkal, amelyeket a pácienseknek adhatnának.

A legújabb kutatás során a résztvevők vérében mért mintegy háromezer fehérje közül körülbelül egyharmaduk mutatott „jelentős rendszerszintű változásokat” miután a résztvevők hét napig csupán vizet fogyasztottak. 

A legnagyobb egészségügyi előnyökkel járó fehérjeváltozások csak három egymást követő böjtnap után voltak megfigyelhetők; ezek az ízületi gyulladás és a szív- és érrendszeri egészség javulásához kapcsolódnak.

Az eredmények alátámasztják a korábbi kísérleteket, amelyek arra utalnak, hogy a böjtöléshez több napra van szüksége, mielőtt hasznosabbá válna, mint egyszerűen a kalóriabevitel csökkentése. A legtöbb fehérje visszatér a kiindulási értékre abban a pillanatban, amikor egy személy ismét elkezd enni. Eszerint a koplalásból származó biológiai változásoknak egy bizonyos ideig fenn kell maradniuk, hogy hosszú távú egészségügyi előnyöket hozzanak.

Tekintettel arra, hogy a jelenlegi vizsgálat mintanagysága rendkívül kicsi, az eredmények nem valószínű, hogy reprezentatívak a böjtölés hatásait illetően.