Médianapló

Médianapló - A Népszava miért nem értelmezi a Sulyok-botrányt?

2024. március 06. 12:06 - Zöldi László

Németh Péter tegnap este megtörte a csendet. Azt fejtegette, hogy a lemondott államfő, Novák Katalin utódját”viharos gyorsasággal” választották meg, bár a múltjában akadnak érdekes kérdések. A veterán újságíró ama botrányra utalt, amely nemcsak az újdonsült köztársasági elnököt hozta kínos helyzetbe, hanem az őt megválasztó kormánypárti képviselőket is.

Kár, hogy amit Sulyok Tamás sebezhetőségéről mondott a Népszava főszerkesztője, azt nem a saját lapjában adta közre, hanem az ATV Egyenes beszéd című műsorában. Azóta újabb néhány óra telt el, és éppen túl vagyok a Népszava mai számán. Az egyetlen ellenzéki napilapban rövid beszámoló jelent meg az új államfő első hivatali napjáról. Az apja nemzeti szocialista (náci) múltjáról azonban változatlanul nem olvasható álláspont  a Népszavában publikáló véleményformálók tollából.

Igaz ugyan, hogy hétfőn megjelent Sulyok Tamásról egy karikatúra, mely akár a botrányhoz is kapcsolható. Mindazonáltal ez nem betűkből összerótt elemzés, értelmezés, értékelés. A cikkírók (publicisták) immár öt napja hallgatnak a botrányról. Vagy lehetséges, hogy hallgatásra kényszerülnek? Köztük a főszerkesztő is, aki azért kénytelen a nyilvánosság más fórumán utalni a köztársasági elnök furcsa elszólására, mert a saját lapjában nem írhatja meg?

A Népszava figyelmes olvasója egyelőre csupán annyit tudhat az országszerte elég nagy visszhangot kiváltó ügyről, hogy a Lapszél-rovatban kétszer húsz sornyi címes hír látott napvilágot arról, vajon más orgánumokban hogyan értelmezik az új államfő kacifántos családi történetét. Ebben az értelemben a patínás újság eleget tesz ugyan elemi tájékoztatási kötelezettségének, a történtek értékelésére azonban már - vagy még? - nem vállalkozik. A jelenséget észrevette és szóvá tette a botrány kezdeményezője is.

Bolgár György, a Klubrádió legismertebb munkatársa olvasott egy tavaly megjelent Sulyok-interjút. Az alkotmánybíróság akkori elnöke kifejtette egy kolozsvári magyar portál digitális felületén: „1946-ban édesapámat távollétében halálra ítélte a népbíróság. Tíz évig bujkált Magyarországon papírok nélkül, hogy elkerülje a bitófát.” (Krónika.ro, 2023. augusztus 24.) A műsorvezetőnek gyanús volt a mondat, ezért nyilvánosan kérte meg Karsai László professzort, hogy nézzen utána a részleteknek.

A történész múlt pénteken, március első napján jelentkezett az eredménnyel. Az idézett mondat minden részletét cáfolta. Bolgár ismét interjút készített vele. Ami pedig pénteken megjelent és elhangzott, az nagyot szólt ugyan, a lavina azonban mégis nehézkesen indult meg. Az persze érthető, hogy a kormánypárti sajtó hallgatott róla. Az ellenzéki sajtó visszafogottsága pedig csak részben magyarázható azzal, hogy péntek este már nem lehetett a történtekről cikket írni, majd becsempészni a szombati számba.

A digitális és az elektronikus sajtónak még ennyi mentsége sincs. Bolgár György számon is kérte a hallgatást az ATV-n és a Telexen. Bár az utóbbiról megjegyezte, hogy csak a negyedik napon szólalt meg az ügyben, és közölte egy másik történész írását. Azt pedig még tegnap délután se tudta, hogy az ATV hétfő esti, Öt című műsorában a stúdióvendégek részletesen foglalkoztak a botrány történelmi hátterével.

Témánk lehetne, hogy a Telex és az ATV miért várt több napot is az értelmezéssel, holott a közlés technikai szempontjából könnyebb helyzetben voltak, mint a hagyományos sajtó 150 éve alapított képviselője, a Népszava. De most inkább az érdekel, hogy ha tegnap este végre megszólalt a Népszava főszerkesztője, akkor legalább a mai lapszámban miért nem olvashattunk bármi vélemény-félét a Sulyok Tamás körüli botrányról. S van itt még egy másik kérdés is.

Vajon Bolgár György felsorolásából miért maradt ki a Népszava? Miért nem kérte számon rajta is a hallgatást, vagy legalábbis a kormánypárti botrány ellenzéki újsághoz méltatlan kezelését? Az utóbbi kérdésre könnyebb válaszolni. A klubrádiós műsorvezető tapintata alighanem azzal magyarázható, hogy rovata van a Népszava szombati számaiban. Ő az egyetlen magyar újságíró, aki már a múlt hét elején sejtette, hogy vaj van a köztársasági elnökjelölt fején. S mert kezdeményezte is a nyilvános vitát, a rovatában akkor is foglalkozhatott volna vele szombaton, ha „csak” pénteken robbant ki a botrány.

Azért persze már nem felel, hogy a patinás napilap tőle függetlenül is értelmezhette volna a hétfői, a keddi, vagy üsse kő: a mai számban az újdonsült köztársasági elnök botrányos elszólását. Ezt azért firtatom, mert néhány hónapja a Népszava egyik munkatársa, Szalai Anna szakmai kitüntetésben részesült, és ebből az alkalomból fogalmazta meg a szerkesztőség ars poeticáját: „Feladatunk, hogy leírjuk azt, amit nem szeretnek olvasni a hatalmon lévők.” (Népszava, 2023. szeptember 9.)

E feladatnak Sulyok Tamás esetében nem tett eleget az újság. Ennek okát az anyagi helyzetében, a finanszírozási gyakorlatában vélem fölfedezni. A bevétel nagyjából felét, több százmillió forintot az állami cégek és a kormányzat hirdetéseiből kapja az immár csak egyetlen ellenzéki napilap. Nélkülük meg kéne szűnnie. Félő, hogy az életben maradásért most a hallgatásával kell fizetnie.

 

Tíz mondat Sulyok Tamásról

 

Politikai arcél nélküli, a széles nyilvánosság számára kevéssé ismert jelöltet választott a kormánypárt a köztársasági elnöki székbe, akinek vélhetően nincs takargatnivalója. (R. Kiss Kornélia újságíró, Magyar Hang, 2024. március 1.)

Mondjuk azt, hogy fabulázik! (Karsai László történész, Klubrádió, 2024. március 1.)

Igaz-e, hogy hazudott a családja múltjáról, legfőképpen a nácibarát édesapjáról? (Kálmán Olga DK-politikus, Klubrádió, 2024. március 1.)

Kiábrándító lehet, hogy Orbán megint egy erkölcsileg alkalmatlan embert jelölt elnöknek. (Gyurcsány Ferenc DK-politikus, Facebook.com, 2024. március 2.)

A Schmitt Pál és Novák Katalin fiaskók után érik az újabb botrány. (Lázár György Amerikában élő mérnök, Újnépszabadság.com, 2024. március 3.)

Ha voltak is apró csúsztatások Sulyok Tamás interjújában, azt nevezik családi legendáriumnak. (Schiffer András ügyvéd, volt LMP-politikus, ATV, 2024. március 4.)

Az egykori alkotmányőr a számára ismert igazságot adta elő. (Petri Lukács Ádám publicista, Mandiner.hu, 2024. március 5.)

Ismerte-e Ön valójában édesapja igazi történetét? (Kunhalmi Ágnes szocialista politikus, HírKlikk.hu, 2024. március 5.)

Valótlan állítást tett. (Bárándy Péter ügyvéd, volt igazságügyi miniszter, ATV, 2024. mércius 5.)

Szinte fű alatt lépett hivatalba. (Bolgár György műsorvezető, Klubrádió, 2024. március 5.)

komment
süti beállítások módosítása