Ilyen hangot ad ki egy fekete lyuk - Tévhit, hogy a világűrben nincsenek zajok

A fekete lyuk hangjáról a NASA űrkutatási csapata rántotta le a leplet.

A fekete lyuk hangja
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A NASA exbolygókkal foglalkozó csapata nem mindennapi videót osztott meg a Twitteren. A felvételen egy fekete lyuk hangja hallható, egy az emberi fül számára értelmezhető tartományban. 

Ilyen hangot ad ki egy fekete lyuk

Az Egyesült Államok űrkutatási intézetének közleménye szerint az a tévhit, hogy a világűrben nincsenek zajok, abból eredhet, hogy az űr egy vákuum, ami semmiféle hanghullám terjedésének nem biztosít utat. A Perseus-galaxisban viszont annyi gáz halmozódott fel, hogy az ott lévő fekete lyukból tényleges hangokat tudtak kinyerni a kutatók. 

GettyImages-1155266057
Fotó: Mark Garlick/science Photo Libra / Getty Images Hungary

A NASA által befogott hangok olyan mély tartományban voltak, hogy fel kellett erősíteniük ahhoz, hogy az emberi hallószerv dekódolni tudja. A nem mindennapi felvételt a Fekete Lyukak Hete program alkalmából, még 2022-ben tették közzé. 

Az eredetileg felvett hang csaknem 57 oktávval van a középső C alatt, ezért újrakeverték és felerősítették, tehát a felvételen nem a fekete lyuk tényleges hangja van, hanem annak az emberi fül számára is értelmezhető formája. Ha arra is kíváncsi vagy, milyen szaga van az univerzumnak, ide kattintva megtudhatod

Így válik hallhatóvá a galaxis 

The Astrophysical Journal című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban azt írják a kutatók, hogy a fekete lyukak hangjaként értelmezhető röntgensugarak akkor jönnek létre, amikor egy nagy kísérőcsillag körül kering, és abból „táplálkozik”.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A folyamat röntgensugárzást bocsát ki, ami miatt a tudósok olyan távoli fekete lyukakat is képesek megfigyelni, amelyeket egyébként nem lehetne észlelni. Ezeknek a röntgensugaraknak egy része azonban visszaverődik a fekete lyukak úgynevezett akkréciós korongjáról, és kibocsátja a tudóscsoport által észlelt, fentebb meghallgatható visszhangokat.

Mi történne, ha fejest ugranánk egy fekete lyukba? - Íme az emberi spagettizálódás

Ez a frappáns kifejezés jól szemlélteti, milyen hátborzongató dolgokat tenne a testeddel egy fekete lyuk.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük