Médianapló

Médianapló - Selyemzsinór - egy török kivégzési mód karrierje a magyar sajtóban

2024. február 16. 12:27 - Zöldi László

 Ezt bizony elsiettem. Február 9-én, néhány órával azután, hogy Orbán Viktor nyilvános fórumon küldött selyemzsinórt az egyébként általa kiválasztott köztársasági elnöknek, föltettem egy bejegyzést a fészbukos üzenőfalra. Ihletőm Török Gábor volt, aki zöld színű gombolyaggal vétette észre magát a világhálón. Betűnyi magyarázat nélkül jelezte, hogy a miniszterelnöki alkotmánymódosítás szűkíteni akarja az államfő amúgy is szűkös, inkább csak protokolláris jellegű hatáskörét.

A politikai elemző jól ismeri a kormányfő gondolkodását, és a szándékát egyetlen képpel hatásosan fordította magyarra. Ez kölcsönzött lehetőséget arra, hogy megrójam, mert nem nézett utána annak a fránya selyemzsinórnak, hisz’ egy függöny össze- és széthúzására alkalmas gombolyaggal helyettesítette. Ismertettem a selyemzsinór történetét, sőt még egy grafikát is mellékeltem, amelyen marcona katonaközönség előtt két hóhér teljes erőből húzza a pasa vagy beglerbég nyakára tekert selyemzsinórt.

Most nemcsak a neves politológust, hanem magamat is pontosítom. Nem vettem észre, hogy a grafika német eredetű, a felirata ugyanis gót betűs. Erre hajdani német szakos egyetemistaként igazán felfigyelhettem volna. A történelmi ismeretterjesztő szöveget nem ismétlem, elvégre bárki megtalálhatja a Medianaplo.blog.hu-n. De annyit azért hozzáfűznék, hogy az 1541 és 1686 közti török hódoltságban a magyar földesurak elmenekültek az oszmán megszállók elől, és a parasztok a török adórend szerint rótták le kötelező tiszteletüket a hatalom előtt.

Az adójukat oszmán katonatisztek kezelték, akiknek az utódai nem örökölhették az úgynevezett szpáhi birtokot. Ennek folytán a hűbérúr abban lett érdekelt, hogy a legrövidebb időn belül a legtöbb pénzt sajtolja ki a magyar gazdálkodókból. S ha annyira kizsigerelte őket, hogy az állami kincstár nem jutott hozzá az előre megállapított pénzmennyiséghez, akkor érkezett a fermán, a szultáni okirat, alatta pedig a selyemzsinór.

A XXI. századi magyar sajtó első évtizedéből mintegy tucatnyi selyemzsinóros idézetet gyűjtöttem össze. Ami azt sejteti, hogy a hódoltsági eredetű metaforát szórványosan használták a nyilvánosság fórumain. A következő évtizedben, a második, a harmadik és a negyedik Orbán-kormány országlása idején a selyemzsinór ismét vagy tucatnyiszor bukkant föl a hazai sajtóban. Ez volt a Mengyi Roland körüli botrány értelmezése. „Voldemort” négy évet kapott, és a 48 hónapból 22-őt töltött le a kecskeméti fogház VIP-részlegében. Kedvezménnyel szabadult.

Simonka György délkelet-magyarországi hűbérúr ügyében a vizsgálat évek óta tart. Ítélet az önkormányzati választás (idén június 9.) előtt aligha várható, és utána még lesz lehetőség fellebbezésre is. A viharsarki szpáhi már megkapta a fermánt, de még évekig húzódhat az ítélet végrehajtása. A jelek arra utalnak, hogy a budai pasa egyelőre nem csip-csup adóügyekkel van elfoglalva, hanem a gyermekvédelmi törvény körüli botránnyal. A kegyelmi ügyről megszaporodtak a selyemzsinóros vélemények, amelyek a harmadik tucatnyi halmazt teszik ki. Ezekből közlöm a legjellemzőbbeket.

Ami pedig Török Gábort illeti, a 24.hu ma megjelent interjújából kiderül, hogy néhány napja fogalmazhattam volna tapintatosabban is. A miniszterelnöki bejelentés napján ugyanis elment futni és erősíteni, majd amikor elolvasta Orbán Viktor fermánját, a világhálóról gyorsan előszedett egy gombolyagot. Alaposabban is utánanézhetett volna a selyemzsinór-kultúrának, de akkor aligha lehetett volna a Novák Katalint övező botrány első és hatásos értelmezője.  

 

Tíz mondat a selyemzsinórról

 

A Demokratikus Koalíció ifjúsági aktivistái egy köteg selyemzsinórt vittek a pedofilsimogató Novák Katalin köztársasági elnök hivatalához, a Sándor-palotához. (Bernhardt Bettina újságíró, Közbeszéd, 2024. február 9.)

Novák Katalin akkor se vette komolyan, amikor Orbán Viktor elküldte neki a selyemzsinórt. (Rangos Katalin újságíró, ATV, 2024. február 10.)

Novák Katalin távozását valójában nem az ellenzék mozgolódása, nem is a kormányfő által küldött selyemzsinór kényszerítette: a népítélet döntött. (Szerető Szabolcs újságíró, Magyar Hang, 2024. február 10.)  

Török Gábor politikai elemző egy selyemzsinórt posztolt ki, ezzel jelezte, hogy a köztársasági elnöknek távoznia kell. (Szilágyi József szombathelyi újságíró, Nyugat.hu, 2024. február 11.)

A selyemzsinór átnyújtása után új nótába kezdett a Rogán-gyár. (Pottyondy Edina publicista, YouTube.com, 2024. február 13.)

Bayer Zsolt, a selyemzsinór szállítója. (Stumpf András újságíró, ATV, 2024. február 14.)

Orbán Viktor úgy rúgta ki, hogy a selyemzsinórként küldött nyilvános bejelentésben se a címét, se a nevét nem ejtette ki a száján. (Rényi András művészettörténész Novák Katalinról, Újnépszabadság.com, 2024. február 15.)

Bayer Zsolt a selyemzsinórt elküldte Balog Zoltánnak is. (Dull Szabolcs újságíró, ATV, 2024. február 15.)

Amikor kirakta a selyemzsinórt a Facebookra, akkor csak Orbán Viktor szavait fordította le? (Bita Dániel és Pető Péter újságírók Török Gáborhoz, 24.hu, 2024. február 16.)

Hirtelen nem volt jobb ötletem, mint keresni egy selyemzsinórt - egyszerűbb volt, mint gyorsan írni valamit. (Török Gábor politológus, 24.hu, 2024. február 16.)

komment
süti beállítások módosítása