Mennyi az a minimális plusz fizetés, amiért lemondanál a HO-ról?

Címkék

Mennyi az a minimális plusz fizetés, amiért lemondanál a HO-ról?

ingyen is lemondanék róla
14% (119 szavazat)
10%
2% (20 szavazat)
20%
9% (73 szavazat)
30%
15% (125 szavazat)
40%
11% (89 szavazat)
>50%
49% (404 szavazat)
Összes szavazat: 830

Hozzászólások

aki ingyen is lemondana róla az miért nem teszi? gondolom csak annyi lenne a feladat hogy utána bejár a munkahelyére.

aki ingyen is lemondana róla az miért nem teszi?

nálunk a többség bejár minden nap (én is, ingyen is).

fura ez: évekkel a covid előtt is korlátlan bárhonnan-dolgozhatsz volt itt, és végtelen rugalmasság (amíg megvan a feladat, napközben rohangálhatsz, ahova akarsz; úgy kezdesz, és akkor végzel, amikor akarsz) - aztán már a COVID alatt is jópáran, de a végével meg kb. mindenki visszajött az irodába az idő 60-80%-ban.

én személy szerint szeretem az asztalt, a kávégépet, az irodai környezetet - és nem kívánok a milliós négyzetméter-árak mellett a lakásom közelében egy ~párnégyzetméteres irodát fenttartani.

Otthon jobb presszó gépem van mint bent, úgyh ez kiesik, meg otthonra sikerült emelni egy herman miller aeront £250ért. De amúgy teljesen megértem mindkét oldalt. Nálunk mondjuk lebontották az asztalok 20%át, hogy nagyobb tér legyen, a maradék felét pedig nem lehet használni (csak mert és kész, de ez változhat) és nincs dupla monitor se és valami ritka undorító tapintású perifériákat szerztek be a takaríthatóság miatt úgyh egeret/billt is kell vinni.

Ja. Csak BP-n van eselyed kozel lakni az irodahoz. Londonban, New Yorkban es Californiaban meg programozo fizetessel is ki vagy arazva az ingatlanpiacrol, jarhatsz be majdnem egy oraval arrebbrol (raadasul olyan kozlekedesi eszkozokkel, amik nem birjak azt a tomeget, ami hasznalja oket, es nem fejlodnek), annal kozelebbre mar szuletni kell. Nagyon mas.

Nagyon nem mindegy, hogy 5-10 percre lakva az irodatol jarsz be, vagy tobb, mint egy orara, es hogy mennyibe kerulne az irodahoz kozelebb koltozni.

Ha én bemegyek az irodába, akkor a vasútállomáson felveszek egy Metro újságot, és odafelé elolvasom a felét, hazaúton a másik felét.

Ha nem megyek az irodába, akkor kb. fogalmam sincs, mi történt a világban, mert itthon nem olvasok újságot, nem nézek TV-t és nem hallgatok rádiót.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Elég jól összefoglalják a híreket. Persze van sok helyi meg vannak a kis színesek, de nemzetközi hírek, meg tudomány, technika, ingatlan és sport rovatok. Mondjuk az ingatlant pár éve már nem olvasom, csak ha nagyon soká tart az utazás és unatkozom. Sportot meg az ilyen filmajánlókat, és azt a két oldalnyi celeb híreket csak átlapozom.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Tehát ha a lakás ár nincs a képletben, nem értékelhető a kérdés.  

pl: lenne lehetőséged HO, elköltöznél egy 2ó-rás bejáró helyre heti 1x, beraknád a bankba a különbözet pénzt, mert ingatlan árak nem emelkednek. Kényelmes nagy házban élhet a családod tiszta csendes környezetben. Most hogy jön ki a matek, megéri a HO? 

Hogy penzugyileg megeri-e, azt nem tudom, de a "csendes kornyezetben" sem lesz feltetlenul kevesebb a negyzetmeter-ar, mint bent a belvarosban.

Viszont ha nem egyedul laksz, bonyolultabb kerdes ez. Mondjuk a gyerek kitalalja, hogy o heti haromszor elmenne kungfu edzesre. Mar be is csuszott heti +6 ora ingazas, es heti +4.5 ora varakozas, amig o edzesen van.

Hogy penzugyileg megeri-e, azt nem tudom, de a "csendes kornyezetben" sem lesz feltetlenul kevesebb a negyzetmeter-ar, mint bent a belvarosban.

Angliában pl. kiszámolták, hogy Londontól való távolság arányában hogy változik az ingatlanok ára. Azzal viccelődtek abban a cikkben, hogy egy ház Londonhoz közelebbi szobájának magasabb a négyzetméterára, mint a ház másik oldalán lévő szobának.

Természetesen vannak helyik eltérések, pl. tengerpartra költözve drágább lesz, mint onnan Londonhoz közeledve egy kicsit. De azért London vonzáskörnyezetében ez a fenti állítás megállja a helyét. Könnyű csendes környezetet találni lényegesen olcsóbban. Hogy mást ne mondjak, amikor én házat vettem, Greenwich-ben egy másfél szobás lakást kaptam volna annyiért, mint amennyiért 17 perc vonatútra lévő elővárosban kertes házat. És ha még messzebbre mertem volna menni (ez még Covid előtt volt, amikor még jellemzően bejártunk minden nap dolgozni), akkor lehetett volna még jobb ár/méret arányt találni elég könnyen.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Azért, amiért ingyen kaptam a HO lehetőséget. A fizetésemet a munkámért kapom, nem pedig azért, hogy azt milyen formában látom el. A Covid időszak előtt is volt lehetőség HO-ra (akkoriban heti egy nap), azzal nem éltem, mert nem kifejezetten vonzott a lehetőség. Aztán a Covid időszakban közel másfél év folyamatos HO volt, és utána is volt egy pár hónapos folyamtos HO. Szóval egyszerűen mások a körülmények, és kész. Önként már nem fogok folyamatosan bejárni, ha a cég úgy döntene, hogy megszűnik, tudomásul venném, és kész.

2010-ben kezdtem el dolgozni, 2 évet voltam irodában, utána 6 évet HO-ból amikor munkahelyet váltottam. Jelenlegi munkahelyemen két évet voltam irodában és 2020 óta HO-ba tolom.

Már kaptam ajánlatot jelenlegi fizetésem másfélszeresére is irodás melóra, nemet mondtam rá. Nem a fizetés motivál, azzal már évek óta kényelmesben elvagyok. Fontosabb a rugalmasság és a nyugis körülmények, így sokkal produktívabb vagyok.

Mint láthatod én sokkal többet voltam HO-ban mint sima irodában, kb ezt szoktam meg, ez a default. Nekem rohadt sokat dob hogy nem kell naponta 2-3 órát eltöltenem utazással, ennyivel több időm van minden másra, ez hatalmas plusz. Az hogy amikor végeztem csak le kell battyognom az emeletről és egyből tudok játszani a gyerekeimmel egy olyan plusz amit nem lehet pénzért kiváltani.

De ettől függetlenül nem vagyok feltétlen védője a HO-nak, én azt mondom hogy beszéljenek a számok. Össze kell vetni az irodai produktivitást a HO-val és ahol jobb számok jönnek ki az irodának ott érdemes bejárni, egyébként teljesen felesleges. Egy normális munkahelyen a teljesítményt nézik és nem az a lényeg hogy a főnököd a nyakadba lihegjen.

Nem balfasz vezetés kell hozzá, elég a teljesítménykényzszer hiánya - ami például egyenes következménye a globális vállalatok működésének.

De Apple CEO-ként sem rúghatod ki a dolgozok felét, mert többet veszítesz vele mint amennyit a költségeken nyersz.

Es akkor hogyan lesz kesz aminek kesznek kell lennie? 

Elhiszem, hogy van ahol HO-ban beleszarhatsz a meloba, de a legtobb helyen ahol en dolgoztam mondjuk van egy elvaras, hogy X napon belul ezeknek kesz kellene lennie, valamint SRE, Operations eseten meg ugye azonnal reagalni kell. 

Ha vegig Netflixelsz es nem csinalsz semmit nem lesz kesz aminek kesz kell lennie. Ha viszont megcsinalod amit meg kell, miert ne Netflixzhetne aki akar. En mondjuk inkabb olyankor onkepzem magam, vagy oktatoanyagokat keszitek, de mindenki maga donti el mit csinal. Amugy meg homeworking nelkul is sokan szarnak bele a meloba amikor bent vannak az irodaban, 20 percenkent mennek 10 perc cigiszunetre, meg pingpongozni meg mifaszom. Sot megy a Netflix is lehet.

Szoval ez az erv a HO ellen kb. nevetseges, vagy olyan mondja aki meg nem latott irodaban doglozo embereket a faszukat verni egesz nap. :D

Szintén. Ha valaki megkeres a legfontosabb kérdések egyike, hogy van e full remote. Ha nincs akkor már annyira nem is izgi. A HO olyan alap lett mint az hogy a csapból víz folyik az UTP-ből meg internet :)

Elfogadom, hogy vannak bizonyos pozíciók ahol a HO nem működik bizonyos objektív okokból, de azok a főnökök akik azzal jönnek, hogy a HO általánosságban nem működik szerintem gázok.

2020 óta full remote dolgozom és nem is szándékszom ezen változtatni pénztől függetlenül. A full remote olyan szinten többet ad, hogy nincs ingázás és nem vagyok a piszkos, büdös fővároshoz kötve hogy ijjajj. Sokra megyek a pénzzel, ha nincs időm elkölteni a családdal. Azt hogy csak a dolgozó szobából kell kilépni munka után senki se tudja megfizetni.

A 8 óra munkát tisztességgel elvégzem, elvégeztem mindig is csak így boldogabban. Az irodába visszaterelés IT-ban jelentős részben vagy menedzseri ostobaság vagy burkolt leépítés szerintem.

Mi az, hogy plusz fizetés? Mit szedsz?

trey @ gépház

Nálunk eleve nincs, és nem is volt hómofisz. Seggeket akar látni a főni a székeken.

Szimplán így van bedrótozva az agya, 57 éves, ebben a témában régimódi. Úgy gondolja, h ha valaki otthon van, akkor nem a munkával foglalkozik, és saját magából kiindulva (kis lakás, nincs otthoni kiépített munkakörnyezet) nem lehet valaki produktív.

Covid elején kb 2-3 hónapot volt HO, akkor kiderült, h felesleges bejárni, minden pont úgy működött, mint az irodából. Nekem tök mindegy, h otthonról csatlakozok a melóhelyi szerverre rdp-vel, vagy az irodai notiról.

Nincs itt ellentmondás, a felesége nem akart elköltözni a lakásból. Önmagától már régen nagy kertes házban lakna. És valóban, élményt gyűjt, amíg egészséges. És tök igaza van, egy pont felett már hülyeség a pénzt hajszolni azért, h még több legyen. Nem tudod magaddal vinni halálod után, pont úgy, ahogy drága tárgyakat sem. Élj kényelmesen, legyenek élményeid, én nem hiszem, h ezek felett érdemes lenne tovább kaparni.

 a számokkal* minden rendben van?

Nem nekem tetted fel, de.... :-)

Nálunk (6 ezer fős cég) a covid első félévétől kezdve ment a mérés. A produktivitás számokkal alátámasztva nőtt. A covid vége óta mégis megy a "tessék már bejárni" mantra.

A HR azzal tudott érvelni, hogy "olyan jó néha pletyizni a folyosón". Hát nekem nem. Most éppen a cocreation érvelés megy, de azt sem hátráltatja a HO (van megfelelő infra hozzá)

...mondom fel ev utan benezek mi a fasz van az irodaban. Utazok be ket orat (hajnalban ketem hozza). India hiv hogy bajvan Huston. Menne nagyban a troubleshooting, de kozben korulottem eskuvot szerveznek, meg darst-oznak. Megoldottuk az incidenst, fogtam magam 11-kor hazajottem a picsaba (ujabb ket ora utazas) hogy haladjanak is a dolgok. 

A vezetes indoka hogy miert is kellene bejarni...erositsuk a ceg osszetartasat. Hat tarsanak ossze a darts-al meg a pletyivel akik akarnak, en meg dolgozom, kapjam meg a penzt es hagyjanak a picsaba. :D

érdekes ez a szófordulat:

"Seggeket akar látni a főni a székeken."

Egy angol barátnőm mondta ezt vissza is kérdeztem, mert nem értettem, hogy milyen perverzek a partnerek - a London City -ben dolgozik egy nagy ügyvédi irodába (ügyvédk száma 100 felett).

Hogy őket is visszaparancsolták az irodába. Üresek voltak az irodaházak covid alatt.

For Whites Only meeting room!

Üresek voltak az irodaházak covid alatt.

Szerintem is ez a legfőbb probléma a nagyoknál. Anno kibérelte száz évre, mert úgy töredék áron volt a nm.

Most meg nem igazán tud megszabadulni, viszont olyan költség, ami szemmel látszik és nehéz magyarázni akár a költést a HO mellett (ugye már nincs covid), akár azt az extra kiadást, ami egy kötbér jelenthet.

Az irodai munka hatékonysága nagyobb mértékben csökkenti a költségeket mint az iroda bérleti díjja (személyenként úgy 50 ezer Forint per hó, A kategóriás Budapest belvárosi iroda esetén).

Beszélgettem egy SSC vezetőjével, ahol egy belső tanulmányban arra a következtetésre jutottak hogy a munkavállalók 60 százalékát el lehet küldeni globálisan, az üzletre történő érdemi negatív kihatás nélkül - pusztán politikai okból nem teszik meg. Nyakamat teszem rá hogy le lehetne építeni az IT szektorban dolgozok felét, hasonló eredménnyel.

Az lehet!, hogy globálisan igaz, de a legtöbb helyen az üzemeltetès, fejlesztès oldalon már egy felmondás vagy egy nyári szabadságolás is kihîvàst jelent, ès már jòval kevesebb leèpîtès is igencsak komoly vesztesègeket okozna.

A hatékonyság csökkenése nem arról szól hogy problémát okoz egy szolgáltatás üzemeltetése vagy fejlesztése ha nyáron elmennek szabadságra.

Arról szól első körben hogy hoz-e annyi profitot az a szolgáltatás hogy érdemes megtartani.

pusztán politikai okból nem teszik meg

Hat meg ha eddig tiz ember dolgozott felgozzel, amibol elkuldenek otot, akkor semmi garancia nincs ra, hogy a masik ot elkezd lelkiismeretesen dolgozni. Sot, eselyes, hogy egy ilyen tisztogatas utan kozuluk is lesz (foleg aki ert is a szakmajahoz), aki keres masik melot.

Nincs az a pénz. Máshogy fogalmazva ha teljesen elveszik akkor váltanom kell. Nem fullban vagyok HO ban csak alkalmanként. De akár fullban is el tudom látni a feladatomat, ha szükséges. És az osztályomra ez jellemző. Kevesen vagyunk, túlterheltek. Ha akár egy kis betegség is felüti a fejét akkor megborul az egész. Mindenki hajlandó betegen is dolgozni mert egyrészt nem lesz kevesebb a fizetése, másrészt a feladat nem megterhelő.

HO előtt az ember nem foglalkozott az ingázás idejével, mivel ez egy szükséges rossz volt, így nem is lehetett, pontosabban nem volt értelme beárazni, hiszen nagyjából tökmindegy, hogy melyik céghez megy az ember, ha ugyanoda kell bejárni, nincs számottevő különbség.

Most viszont már nem szükséges a bejárás, ergo jön a matek.

Nekem 2.5-3 óra a bejárás, ami számomra elveszett idő, számomra nem hasznos, ergo nem én szeretném megfizetni ennek az árát. A napi 8 órás munkának ez 30-40% -a, ergo ha csak cirka 35% -os emelést kapok, hogy járjak be, mert kifizetik az időveszteségemet, akkor is csak a nullán vagyok.

Viszont a HO a normális életvitelt is elő tudja segíteni, pl. nálunk az van, hogy én hétköznapokon munka közben 5 perc alatt berakom a mosást, másfél óra múlva átdobom a szárítóba, aztán cirka 5-10 perc alatt onnan is ki tudom venni, és bedobni a "szögletes lavórba". Ez az egész a nagyobb darabok (póló, nadrág, stb.) kirázásával együtt is belefér 15 percbe, ennyit "lopok a cégtől", de ugyanennyit lop az is, aki lemegy cigizni. Én nem dohányzom, és jellemzően többet dolgozom egy nap, mint 8 óra, szóval ez hadd férjen bele.

Korábban hétvégén mostunk, ergo egy nap a kettőből biztosan elment erre. Most a hétvégét ez már nem terheli, és ezért ha jó az idő, el tudunk menni a gyerekekkel sétálni, kirándulni, élni.

Feltételezem, hogy nem vagyok különleges, más is hasonló módon optimalizál. Ergo az is jó kérdés lehet, hogy menyi az a fizetés, amennyiért lemondanál arról, hogy több időt lehess hétvégente a gyerekeiddel, vagy a kedveseddel?

95%-ban egyetértek veled.
Mellesleg HO-ban sokkal egészségesebben lehet étkezni, mint az irodában, a céges étkezőben.

Viszont én Covid előtt is mindig foglalkoztam az ingázás idejével. Roppantul bosszant az elfecsérelt idő.
Nekem speciel napi 3,5-4 órát elvinne az ingázás.

Én még a teljes lockdown alatt is bejártam munkába, a szomszéd megyébe, pedig akkor még a lakhelyet is nehéz volt elhagyni, nem hogy a helységet vagy megyét. Most is 90% ban bejárok, de attól még jó ez a rugalmasság, hogy amikor szükséged van rá, akkor dolgozhatsz otthonról is. Amúgy nálunk hybrid rendszer van 3 nap on-site és 2 home office, de az se lenne gond ha hetente egyszer jönnék be. Egyszerűen saját döntésem hogy bejárok, mert sokkal produktívabb vagyok az irodában mint otthon. Otthon valahogy úgy érzem hogy elszórakozom az idő egy részét, és ezt jelenleg nem engedhetem meg magamnak. 10% ot írtam, mert erről a rugalmasságról nem szívesen mondanék le, de nagy különbség nem lenne nálam, ha eltörölnék teljesen a HO-t, amit amúgy nálunk nem fognak, más csapatok és kollégák miatt akiket kötéllel sem lehetne már visszahúzni az officeba. 

The worst or stupidest ideas are always the most popular.

Nekem attól függ, hogy mennyit kell utazni az irodáig és hogy ott van e nyugodt munkakörnyezet, vagy pedig open office, ahol mindenki teams callban van rendszeresen és dumál.

De amúgy ebből az is kiderül, hogy a home officenak a rugalmassága is nagy előny. Mert nincs az, hogy behatárol költözésben, vagy kivagy téve annak, hogy mennyi ember van bent az irodában épp, vagy milyenek ott a körülmények. pl engem az is tud zavarni, ha hangos a légkondi :D

Nekem elég speciális a lakhatási helyzetem most és elég sokat költöztem és amikor épp iroda közelben laktam és az otthoni környezetem kevésbé volt jó, a napokon, amikor tudtam, hogy van nyugodt hely az irodában bejártam (meg nyilván, amikor a saját csapatom ment akkor is).

 

Jah meg az eleve kérdés itt, hogy valakinek milyen az anyagi háttere. Akinek adott a lakhatás, meg eleve jól keres, ott kevesebbet ér a pénz és a jó munkakörülmények többet.

Hianyolom a "semmi pénzért nem mennék vissza az irodába" lehetőséget.

Egyetértek... Napi 2 óra közlekedést, fáradtságot, haszontalan időtöltést amit tölthetnék a kisfiammal is, nem fogja pénzben kifejezni senki... 

 

De továbbra sem értem miért van ekkora feszkó ebből a HO kérdésből. Lehetőséget kell biztosítani, nem nyomakodni. Vannak akik irodában szeretnek dolgozni, és vannak akik otthon. Legyen olyan mértékű az iroda területe, hogy ezt az igényt ki tudja szolgálni... De ne kelljen már kényszerrel, ide-oda rendelgetni az embereket.  Egyértelmű elvárások kellenek... ha megcsinálja a feladatát és ezzel megy előre a cég... hát hol érdekel engem, hogy honnan dolgozik a kolléga. Ha boldog akkor lojális lesz... ha nem, akkor betonkockába öntve sem fog megmaradni a cégnél és ezen az iroda se segít...

Semennyi pénzért nem mondanék le róla.

A munkam elvegzesehez egy laptop kell es nyugodt korulmenyek. Ez utobbit a legtobb iroda nem tudja biztositani:

  • meno open plan, szoval baromi zajos es a periferias latasodban valaki mindig mozog
  • vagy tul hideg, vagy tul meleg
  • itthon stabilabb az internet (a legtobb modernnek nevezett uj irodaban mar csak wifi van)
  • kevesebb idot toltok kajaszunettel: csak bedobom a mikroba/sutobe amit elozo este elokeszitettem es mar eszem is. Ha ki kell menni valahova az minimum egy ora
  • az irodaban fejhallgato kell a hatterzenehez is

 

Ha ujra olyan munkakorbe kerulok, hogy a HW is hozzam tartozik, akkor lehet, hogy hibridben kell dolgozni. Amig viszont nincs realis indok ra, addig ">50%".

" itthon stabilabb az internet (a legtobb modernnek nevezett uj irodaban mar csak wifi van)"

Eleg oreg/regimodi lehetsz ha szerinted ez egy letezo problema, normalis AP-kat kell lerakni (Ruckus, Ubi, stb.) es pont ugyanolyan stabil tud lenni a wifi mint a kabeles kapcsolat. Persze ahol tplink, asus, meg egyeb szemet van ott nem kell csodalkozni. 
Cserebe pl. nem megy a wc-be az osszes sessionod ha be kell menned egy meetingre, esetleg ott belepni egy hivasba, vagy valamint prezentalni kell, stb.

Igen, tudom, hogy lehet stabil Wifit csinalni (en is csinaltam mar). Viszont a legtobb ceg amit lattam nem foglalkozik ezzel, legtobbszor mukodik aztan jo ugy. Volt ahol mar a wifi helyett szinte mindenki mobilnetet hasznalt a telefonjarol mert az stabilabb es gyorsabb volt. Szerintem inkabb ez az atlag sajnos.

Elvileg 100%-ban dolgozhatnék HO-ban, ennek ellenére 90-95%-ban bejárok.
Van egy szép, tágas, csendes(!) irodám, ahol nem zavar se asszony, se gyerek,  se a szomszéd, se a szomszéd kutyája :)
Ráadásul a közös munka (ketten viszünk egy projektet) is jobban megy egymás mellet ülve, mint Teams-en keresztül.

Viszont arról a lehetőségről, hogy ha bármi miatt mégis otthon kell maradnom, akkor azt mentegetőzés, magyarázkodás, indoklás, kuncsorgás nélkül megtehessem, valóban nem szívesen mondanék le.

Majd megkérdezem a kutyámat, mennyit kér azért, hogy otthon hagyhassam egész napra egyedül :)

biztos, van az a pénz, de most nem tudom elképzelni.

2012. környékékén volt egy másfél év, amikor 9-re kellett bejárnom fixen. na, azt megutáltam egy életre!

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Szerkesztve: 2024. 02. 13., k – 12:21

Piac majd eldönti..jelenlegi trendek alapján rövidtávon sem az lesz a kérdés hogy mivel fognak kompenzálni hanem hogy számítanak-e egyáltalán rám a jövőben.

Szerkesztve: 2024. 02. 13., k – 15:35

A kérdés jó... Mondjuk az sem mindegy,hogy mennyi HO az,a miről az érintettnek le kéne mondani, mert van, ahol havi kettő (2) nap HO van, és van, ahol meg "jó lenne, ha havonta 2-3 alkalommal azért bejönnél" megy. Az előbbi az a nagyjából nincs, úgyhogy mindegy, az utóbbi meg vagy sok pénz, vagy jóval egészségesebb/kedvezőbb munkakörülmények esetén lehet opció.

ingyen is lemondanék róla... ha nem 150km-re kéne járni :)

A szavazás eredménye megmutatja, hogy mennyivel lehet kevesebbet adni HO esetén!  :P

A kérdés főképp az, hogy a cég a produktív eredményt akarja megfizetni vagy a munkával eltöltött időt. Én alapvetően olyan cégekkel dolgozom, akiknek az a fontos, hogy mit kapnak kézhez és nem az hogy én mennyi időt töltök munkával.

Asszociációm és jövőképem HO esetén: https://www.youtube.com/watch?v=s-kdRdzxdZQ

Paradox módon HO esetén az embernek több ideje marad sportra és mozgásra, mert a munkába járás nem sport és mozgás, a munkába járás ideje pedig felszabadul.

Úgy, úgy, a ~3 hónapos hómofiszomkor kezdtem el lemenni 110kg-ról, és azon a nyáron lett a vége 95kg, amit kb tartok azóta is. Szimplán lett napi plusz kb 3 órám, amikor tudtam bicajozni, és anyával sétálni.

Aztán nyilván az emberek nagy része lusta disznó, és a felszabaduló plusz idejét nem tölti értelmesen semmivel.

Volt egy smiley a vegen, amivel azt probaltam jelezni, hogy nem gondolom teljesen komolyan.

Pont olyan valoszinu, hogy egy ceg kikoltozik az agglomeratumban elo munkavallalo szomszedjaba, mint az, hogy a munkavallalo "azt valasztja", hogy ingatlant vesz vagy berel a munkahely miatt.

Persze valaszthat mas munkahelyet is, apro nehezseg, ha az aggkomeratumban nincs megfelelo ceg. Ilyenkor marad az ingazas, vagy ha a lehetoseg adott, akkor a HO. Az a ceg amelyik nem biztosit HO lehetoseget, versenyhatranyban van a munkaero piacon, mert csak azokbol valogathat akik fizikailag kozel laknak, vagy hajlandoak alberletbe koltozni a munka miatt.

Pont olyan valoszinu, hogy egy ceg kikoltozik az agglomeratumban elo munkavallalo szomszedjaba, mint az, hogy a munkavallalo "azt valasztja", hogy ingatlant vesz vagy berel a munkahely miatt.

Pedig nem teljesen faszsag. Van pl. az M7 melle telepitett irodahaz, par eve nyitott. Egyik oldalrol a metro hordja oda a pestieket, masik oldalrol az agglomeracio ~harmada max. 30 percre van busszal. Ilyen helyekre kell irodat epiteni, nem a belvarosba.

vagy hajlandoak alberletbe koltozni a munka miatt.

"Szerencsere" epp amiatt sir a <30-as korosztaly, hogy kenytelen alberletben lakni, szoval ez a problema megoldotta magat. :)

A lokáció lehet, hogy jó, de aki erre engedélyt adott, azt is helyes kis betonkockákkal kéne a Dunába dobni (mármint arra, hogy a magánérdekeket a közösségi érdekek elé helyezzük  = egy igen fontos közlekedési csomópont jövőbeli bővítési lehetőségeit azzal korlátozzuk, hogy böhöm nagy irodaházakat meg plázákat rakunk mellé, ami után már perszehogy nem marad hely elég P+R parkolót építeni).

Építsetek Martonvásárra p+r-t, Kelenföldig pár perc alatt ott a vonat. Sőt, ha végre megépül a déli körvasúton a harmadik vágány, akkor kb egész Budapestet eléred majd Martonvásárról vonattal fél órán belül.

Kelenföld már a város része bőven, oda PRt építeni a helypazarlás mintapéldája. 

Siman betelik egy random hetkoznap is, de nem ez az alap problema, hanem hogy a P+R-t nem oda kell epiteni, ahova erkezik a tomeg, hanem oda, ahonnan indul, azaz Martonvasarra, Tarnokra, Erdre, stb. Erden amugy 500 ferohelyes P+R van, ha jol remlik, es meg sosem telt be. Soha. Cserebe mig kocsival 35 perc onnan Kelenfold, vonattal 12.

Amugy is ott lett elbaszva, hogy horizontalisan terjeszkedett, nem vertikalisan. Ha az Etele es az Ormezo nem egy terkoves udvar lenne, hanem mondjuk egy ketszintes epulet, akkor rogton +1000 db kocsi elferne, es nem az irodahazra kene mutogatni (ahol amugy is van tobbszintes melygarazs)

én tudom - ezért nem is építenék mellé másikat.

sőt, remélem, egy ~10-15 éven belül ez is eltűnik a francba - ahogy az Erzsébet téren, Kossuth téren eltűnt eddig is, vagy a BME előtt éppen tervezik, hogy a fonódó új szakaszával hogy szűnik meg a Duna-parton az a végtelen betonplacc.

Építsetek Martonvásárra p+r-t

N+1 tanulmány van arról, hogy a P+R nem csökkenti az autóforgalmat, hanem növeli, ezért inikább ráhordó tömegközlekedés kell. Tehát nem az autóforgalmat kell növelni, teszem azt Martonvásáron azzal, hogy ki kell vágni és leaszfaltozni a vasútállomás melletti erdőt, hanem a vasútállomás melletti buszvégállomásnak kellene átadni a P+R parkolóból is területet és annyi ráhordó buszt közlekedtetni reggel és este, amennyi a P+R autóforgalmát jelentősen csökkenti, plusz fizessenek a P+R parkolóért, nem ingyen van és nem a köz érdeke alapvetően, hanem egy rossz válasz a probémára.

És ezzel együtt olyan anomáliákat is meg lehetne szüntetni, hogy van például busz Martonvásár-Tordas-Gyúró között, semmi mással nincs összeköttetésben, csak a vonattal. Ez a busz indul Martonvásár vasútállomástól 17:50, 18:50, 19:50 és 20:50 időpontokban, a nagyobb forgalmú vonat meg érkezik óra 08-kor és óra 36-kor. Ugyanez reggel, Martonvásárra a busz megérkezik óra 31-kor, a vonat meg óra 48-kor megy tovább. Teljesen érthetően normális ember nincs, akinek van autója és busszal járna. Agyrém. Ehelyett kellene az, hogy a vonathoz van időzítve a busz menetrendje és a busz megvárja a késő vonatot. Ehelyett van az, hogy a P+R tele van autókkal, meg az utcánk is, amíg ki nem tettek megállni tilos táblákat.

Sokmindenben igazad van, de:

a P+R [...] egy rossz válasz a probémára

Ezzel hatarozottan nem ertek egyet.

A teljesen ingyenes P+R rossz (autotemeto lesz belole).

Egy nehany oraig ingyenes, de kocsit ketszer ottaltatni draga P+R viszont resze a jo valasznak a problemara. A P+R fo feladata, hogy csokkentse az autos forgalmat a belsobb keruletekben. Ennek az ara, hogy a kulsobb keruleteken meg kell jobban szervezni a kozlekedest - beleertve a tomegkozlekedest is es a parkolast is. A parkolas megszervezesebe a helyiek parkolasi nyugalma, es a nemhelyiek tartos parkolasi igenyeinek batortalanitasa is bele kene tartozzon.

Es vegre visszaadhatom: irtal mar az onkormanyzati kepviselodnek, hogy ez a megoldas igy nem jo? ;)

A teljesen ingyenes P+R rossz (autotemeto lesz belole).

A fizetős P+R viszont nem hatékony, csak dugódíjjal együtt.

Egy nehany oraig ingyenes, de kocsit ketszer ottaltatni draga P+R viszont resze a jo valasznak a problemara. A P+R fo feladata, hogy csokkentse az autos forgalmat a belsobb keruletekben.

Igen és nem. A P+R egy rossz válasz a problémára, a probléma az, hogy túl sok autó van az utakon (az autópályán is) és az autósok nem hajlandóak megfizetni az autózással járó valós költségeket. Ennek a torzszülötte az ingyenes P+R, amivel nem ösztönözted az autó mellőzésére.

Es vegre visszaadhatom: irtal mar az onkormanyzati kepviselodnek, hogy ez a megoldas igy nem jo? ;)

Igen. Az miatt is, hogy az utcát kezdték el használni kiterjesztett P+R parkolónak és este ki kell tennem két raklapot, hogy a sóderrel be tudjon fordulni a tüzépes teherautó, mert képesek teljesen ráállni a felhajtóra, illetve amikor ennek eredményeképp kikerült a megállni tilos tábla az utcába, akkor szintén írtam, hogy lehetne-e kitenni csak hétköznap 07-19 közötti érvényességet, mert ha vendég jön este vagy hétvégén autóval, akkor nehézkes a parkolása, mert az utcán tilos, holott a cél a P+R jelleg megszűntetése volt.

A fizetős P+R viszont nem hatékony, csak dugódíjjal együtt.

Marmint mi nem hatekony benne? Bevezettek a 350 forintos napidijat Ormezon, egy par napig volt nehany ingyenelo, aki visitott mint a furdos kurva, aztan ha barmelyik hetkoznap megnezed a kozutfigyelon, koxel maxon van a kihasznaltsaga. Ormezon most epp 0 helyet ir a kozel ezerbol, Etelen pedig nullat a majdnem otszazbol.

Annyi a kulonbseg, hogy most nem bontoszokevenyek parkolnak benne honapokig, hanem munkaba jaro emberek kozlekedesi eszkozei.

Szerintem baromi hatekony, vagy legalabbis nem az arcedula a szuk keresztmetszet.

Marmint mi nem hatekony benne?

Az, hogy ~400 ezer autó ingázik üzemszerűen Budapesten belül viszonylag nagyobb távolságra naponta, plusz ~300 ezer a Budapest táblán kívül indul el, ekkora parkolóházat meg nem tudsz építeni a városhatárokra, pár ezer férőhely meg lófasz se, mégis milliádokba került ennyi is.

Ormezon most epp 0 helyet ir a kozel ezerbol, Etelen pedig nullat a majdnem otszazbol.

Az M1 és M7 közös szakaszán a napi egyirányú forgalom ~170 ezer autó, ebből letettél ~1500 autót, ha mindenki az M1/M7 felől jött, vagyis 1 százalékot se, miközben a négyes metró ~200 ezer utast szállít naponta, aminek a többsége vasúton érkezik.

Annyi a kulonbseg, hogy most nem bontoszokevenyek parkolnak benne honapokig, hanem munkaba jaro emberek kozlekedesi eszkozei.

Ez egy teljesen más kérdéskör.

Szerintem baromi hatekony, vagy legalabbis nem az arcedula a szuk keresztmetszet.

Nem, hanem az, hogy 1500 helyett 150 ezer hely kellene. Irreális, nem skálázható és a jelenlegi méretében kerekítési hiba se a forgalom szempontjából.

Idoben ez a rahordo busz mennyi lenne nalatok? En altalaban busszal vagy vonattal megyek be Kelenfoldig, mert gyorsabb, de varoson belul autoval megyek az allomasra. Ha nem igy tennek, az +40 perc lenne. Martonvasart nem ismerem, de gondolom ott is tobb ido lenne, mint kocsival.

16 perc a busz menetideje, 11 perc kocsival, kérdés, hogy a buszmegállóig mennyi az út, de ha fizetős lenne a parkolás (jelenleg közpénzből ingyen van) és a busz tényleg ráhordó és elhordó menetrendű lenne, akkor többen meggondolnák, hogy autóval ingázzanak-e, ha van busz.

szerintem alapvetően egyetértünk, én az M0-n belül egész masszív behajtási díjat szednék; lehetőleg valami olyat, hogy ahogyan közeledsz a város közepéhez, úgy lesz exponenciálisan egyre drágább. (és ne is lehessen éves flat-rate-tel kiváltani éves bérlet jellegűen, legyen szépen percalapon kiszámlázva mindenkinek)

az egyetlen dolog, amire céloztam, hogyha már vannak ilyen emberek, akik valamiért egy többtonnás acéldobozzal akarnak arra nem alkalmas helyeken közlekedni, akkor ezt a hobbijukat a saját kertjük közelében tegyék meg - és ugrottam egy nagyot, hogy ha kelenföldre panaszkodik vl, akkor a délbudai aggloban van a kiskertje, menjen csak oda.

(személy szerint egyébként a kurvaanyját az egész autóközpontú infrastruktúraépítésnek - most éppen az basz fel nagyon, hogy többmillió forintért megvetettek velem egy parkolót az ország legnagyobb kötöttpályás infrastruktúrája mellett, mert kötelező megépíteni, ha meg nem a lakástulajokra sózza rá a beruházó, akkor senkire. pedig ha az erkélyünkön fingok egy nagyobbat, azt hallani a metrómegállóban, olyan közel van. de bazdmeg, ebben az országban az a siker, ha meg tudsz venni egy 20 éves szakadt swiftet, és azzal rohangálsz a metró felett naponta. helyes kis betonkockákkal kéne a Dunába dobni azokat inkább, akik az OTÉKet ebben a szellemben írták meg) 

most éppen az basz fel nagyon, hogy többmillió forintért megvetettek velem egy parkolót az ország legnagyobb kötöttpályás infrastruktúrája mellett, mert kötelező megépíteni, ha meg nem a lakástulajokra sózza rá a beruházó, akkor senkire

Mindekozben vannak olyan tarsashazi beurhazasok, ahol talpraesett emberek tulajdonostarsak felajanljottak a tobbi tulajnak, hogy atveszik toluk ezt a terhet, utana pedig vegtelen penzert berba adtak piaci alapon, nem ott lakoknak. Az eredeti tulaj meg pislog mint hal a szatyorban, hogy ot tulajdonkeppen atvertek, pedig o is zsebre tehettek volna a busas berleti dijat.

ha kelenföldre panaszkodik vl, akkor a délbudai aggloban van a kiskertje, menjen csak oda.

Bizony bizony, fizessenek csak a gazdagok!

Kell egy felszíni beálló ott [1], ahol a bejárattól két percre így néz ki a közterületi parkolás? Használj ki, add ki végtelen pénzért, majd pislogok, mint hal a szatyorban. Még hisztizni is megyek a házad elé, hogy átvertél, ha ez kell ahoz, hogy tőkésnek érezd magad.

De oké, a fenti esetben a panelprolik mellett kellene elsétálnod naponta kétszer. Szerencsére parkolhatsz az újépítésű fancy lakópark mellett is, ugyancsak ~2 percre a bejárattól. Hála égnek itt még fizetni se kell / helyilakosos bérlet se kell, mert ezt az utcát kihagyták a fizetős övezetből.

Ha ez piaci alapon megtérülő lenne, akkor nem úgy árulnák a lakásokat, hogy vagy parkolóval veszed meg, vagy sehogy - hiszen lenne önálló kereslet a parkolóra magára is. Nincs. Nem véletlenül nem adnak el lakást parkoló nélkül.

[1]: a mélygarázs se néz ki jobban megtérülés szempontjából, csak bő 60%-kal drágább volt.

szerk: de egyébként itt fent még csak nem is azt állítottam, hogy ne építsenek parkolót (pedig amellett is vannak érvek bőven), hanem csak azt, hogy ne legyen kötelező. ha nem lenne kötelező, akkor a beruházó eldöntené, mennyit építene, mert valszeg neki pont megéri jól felmérni a piacot, hogy mennyit tud eladni. De ahogy _Franko_ írta néhánnyal feljebb: „N+1 tanulmány van arról, hogy a P+R nem csökkenti az autóforgalmat” - na, ez pont igaz minden autózást segítő infrastruktúrára, nem csak a P+R-re. Szerintem ilyen helyeken bőven korlátozni kellene az építhető parkolók számát a lakásokhoz, nem még ösztönözni is azt, hogy a városba mégtöbb autót cipeljünk be.

Kell egy felszíni beálló ott [1], ahol a bejárattól két percre így néz ki a közterületi parkolás?

Ez este is igy nez ki? Elso ranezesre egy lepcsohazra jut max. 10 parkolohely, ez nem olyan sok.

Szerencsére parkolhatsz az újépítésű fancy lakópark mellett is, ugyancsak ~2 percre a bejárattól.

Persze, ugy, hogy a lakopark egyik epulete itt meg kesz sincs, a masik oldalon pedig egy ures epitesi telek van, amire gondolom szinten lesz majd lakopark egyszer. El fognak ferni a parhuzamos parkolokban?

Ha ez piaci alapon megtérülő lenne, akkor nem úgy árulnák a lakásokat, hogy vagy parkolóval veszed meg, vagy sehogy - hiszen lenne önálló kereslet a parkolóra magára is. Nincs. Nem véletlenül nem adnak el lakást parkoló nélkül.

Ujepitesu lakoparkoknal nem igazan szoktak ezt a veletlenre bizni, de igazad van, nyilvan nem a kulvarosi projekteknel erdekes ez. Itt es is azt mondom, hogy tokmindegy, bar szemely szerint biztos nem vennek parkolo nelkuli lakast.

Ez este is igy nez ki? Elso ranezesre egy lepcsohazra jut max. 10 parkolohely, ez nem olyan sok.

Nincs autóm, így napi megfigyelésem nincs. ~Két hónapja lakunk itt, mind a költözés alatt végig, mind amikor éppen Limoztunk, vagy ha jött hozzánk valaki autóval (ez ~10-20 alkalom, véletlenszerű időpontokban, de volt a hétvége, hétköznap, napközben, este, éjfél mindenféle permutációjából 1-2) mindig az újépítésű lakópark kapucsengője előtt tudott megállni. Oké, ez egy még félig üres lakópark, most adták át, de a környék tele van ~30 éves panelokkal, s ott is üresség van.

Ujepitesu lakoparkoknal nem igazan szoktak ezt a veletlenre bizni

Persze. Országos szinten az OTÉK előír lakásonként minimum egyet, de az önkori helyi szabályzatban ezt tolhatja feljebb, hogy minimum 1.1, másfél, vagy mégtöbb kellene. Én már boldogabb lennék, ha ez kikerülne az OTÉKból, de volt arról is szó az utóbbi években, hogy országosan változtatnának, miszerint maximum egy, és az önkori csak lefelé módosíthat ezen (pl.: maximum lakásonként fél). Sajnos utóbbi elhalt :'(

Pedig szerintem jo az OTEK-es irany, csak azt is bele kene irni, hogy az vehet autot (oke, foleg inkabb a belso keruletekben), akinek van igazolhato modja arra, hogy ne az utcan tarolja. Innentol ertelmet nyerni az egesz 1.1-es szorzo meg a tobbi. Kell auto? Legyen elobb garazsod, kerted, parkolohelyed, akarmi.

az vehet autot (oke, foleg inkabb a belso keruletekben), akinek van igazolhato modja arra

ebben még egyet is értek veled - csak ne erőltessük, hogy a belvárosban (pl.: a Corvin negyednél épülő rengeteg lakóparknál) legyen minimum egy/lakás.

Sőt, inkább azt erőltessük, hogy maximum 0.5/lakás legyen. Mert éppen egy köpésre van az ország legforgalmasabb kötöttpályás közlekedése (M3), és európa legforgalmasabb villamosvonala (4-6), de rengeteg egyéb busz/troli is max 5 perc séta - és akkor aki itt lakik, az vagy kurvadrágán elintézi magának a parkolót, vagy nem a belvárosban tárolja a hétvégi autóját.

(erről a wartburgról ranteltem már itt, de a tulaj bácsi minden hétvégén szétszedte kasztniig, és összerakta. Persze sosem ment vele sehova, másfél évig ezen az egzakt helyen állt. Pikóék ~emelt, 100k/éves lakossági-parkolásának sikerült kivernie a városból, hála égnek)

akinek van igazolhato modja arra, hogy ne az utcan tarolja

Attól még, hogy nem az utcán tárolja, még az utcán fog vele közlekedni, aminek a költségeit a gépjárműadó egyáltalán nem fedezi, pláne, hogy az állam magához vonta egy jelentős részét a gépjárműadónak. Szóval hiába írod elő, hogy mondjuk legyen a belvárosban minden lakáshoz másfél-két garázshely, ha nem tudsz minden lakáshoz 2x4 sávos autópályát építeni.

Legyen elobb garazsod, kerted, parkolohelyed, akarmi.

Nem, nézzük meg, hogy az adott terület mennyi autót tud maximum kiszolgálni és nagyon maximum csak annyi legyen, aztán legyen csillagászati ára annak a kevés beállónak.

Attól még, hogy nem az utcán tárolja, még az utcán fog vele közlekedni

Nem fog vele az utcan kozlekedni. Ha a 300k-s szakadt Swiftet csak ugy tudod megvenni, hogy veszel hozza tizszer annyiert kocsibeallot, akkor nem fogsz sehol se kozlekedni a kocsival, mert meg sem veszed.

Nem fog vele az utcan kozlekedni.

És ezt így mivel támasztod alá vagy kényszeríted ki?

Ha a 300k-s szakadt Swiftet csak ugy tudod megvenni, hogy veszel hozza tizszer annyiert kocsibeallot, akkor nem fogsz sehol se kozlekedni a kocsival, mert meg sem veszed.

Ennyi. Ez lenne a lényeg.

De ha minden lakáshoz kell kettő beállóhely, akkor megveszi az autót és közlekedni fog akar vele, mert az _jár_. Akkor is, ha a környező utak képtelenek ezt a forgalmat elvezetni.

Szóval leírom még egyszer: nem jó irány, hogy minden lakáshoz legyen minimum egy autóbeálló, annyi hely legyen, amennyit a környező infrastruktúra el tud vezetni. Ez a belvárosban töredéke annak, amennyi lakás van.

A masik baj ezzel, ami USA-szintu problema: ha eloirod a parkolohelyet mindenre, a terulet nagy resze parkolobol fog allni. Ettol tavolra kerulnek egymastol az epuletek, es innentol ra leszel kenyszeritve, hogy autozz. Plusz az ertelmes tomegkozlekedesnek is gatat szab a kis suruseg.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

De ha minden lakáshoz kell kettő beállóhely, akkor megveszi az autót és közlekedni fog akar vele, mert az _jár_.

Hany lakas van most monjduk a Hungarian belul, es hany lakossagi, fedett parkolohely van? Csak azert kerdezem, hogy tudjam, mikor lesz aktualis a gyakorlatban is ez a problema. :)

Egyelore ugy van, hogy ha a belvarosban, valami csomopont mellett epul egy valami, akkor a parkolohely elobb fogy el, mint a lakas.

Hany lakas van most monjduk a Hungarian belul, es hany lakossagi, fedett parkolohely van? Csak azert kerdezem, hogy tudjam, mikor lesz aktualis a gyakorlatban is ez a problema. :)

Nagykörúton kívül nem nagyon van már gond, a fő probléma a belváros.

Egyelore ugy van, hogy ha a belvarosban, valami csomopont mellett epul egy valami, akkor a parkolohely elobb fogy el, mint a lakas.

Aztán meg nyígnak, hogy dugó van, ja.

Nem a fenet nincs, a Nagykorut es a Hungaria kozott ugyanugy kb. lehetetlen parkolni, nehany helyet leszamitva.

Nem a parkolást írtam, hanem az úthálózatot, az nincs a belvárosban. Leírtam kb. párszor, hogy hiába teszel le parkolót lakásonként, ha nincs olyan úthálózat, ami el tudja vinni a forgalmat, teljesen felesleges 1:1 arányban parkolót építeni. A Hungária környékén van olyan úthálózat, ami elbírná a nagyobb forgalmat.

A Hungária se bírja, de nyugodtan mehetünk kifelé, Kerepesi út az Örs vezér téren kívül is rendszeresen bedugul, még a menekülő útvonalán (Gyógyszergyári út) is rendszeresen előfordul, hogy két lámpafázisnyit nyerek az autósokhoz képest a Fehér útra kikanyarodáskor munkába menet.

A belvárosban a parkolóépítésnek az lenne a lényege, hogy az amúgy is ott lévő autók ne a drága útfelületet (illetve rosszabb esetben a járdát) foglalják el folyamatosan, így az úttesten lehetne közlekedni, a járdán meg rendesen haladni.

A belvárosban a parkolóépítésnek az lenne a lényege

Isten ments, mert lehet, hogy ezt képzeled, mint eredmény, de a gyakorlatban csak mégtöbb autó lesz a végén tőle a belvárosban.

Egy olyan parkolóház-projektet nem tudsz mondani, aminek az átadása után jelentősen (akár csak a parkolóházban elérhető parkolók számával összevethető mértékben) csökkent a felszíni parkolók aránya, cserébe sokkaltöbb autó jött a belvárosba onnan, hogy hát úgyis elférek bent megállni. 

Ha a parkolóházakban megjelenő plusz férőhellyel egyidejűleg csökkentik a vonzáskörzetben az utcai parkolási lehetőségeket

Ha anyám lenne a Miss World 2023, akkor világbéke lenne. Ehhez képest köteles vagyok parkolót venni belterületen, és még a társasház is úgy kapott építési engedélyt, hogy az utcára is épít ~10 parkolóhelyet a kerületnek.

(és akkor a fentivel ott járnánk, hogy a belvárosban az úthálózat továbbra sem bírja el az autóforgalmat, ami most is kurvasok)

Ha nézek egy random társasházat, például ahol laktunk, akkor az utcán volt három parkolóhely a ház hosszában, a háznak meg 24 a mélygarázsban... ha megszüntetnénk a ház előtt a hármat és lenne a házban 27, azzal nem lenne kisebb a dugó, mert egyszerűen keskenyek az utcák, vannak fák, természetes akadályok, kiugró régebbi házak, és a kereszteződések, a ráhordó hálózat, minden keskeny. El kellene bontani a gecibe az egész budapesti belvárost és építeni helyette egy autós paradicsomot, mindenhova minimum 2x2 sávos úttal, akkor lenne értelme a parkolóházaknak. Vagy az lesz, mint egyre több belvárosban, hogy en bloc tiltják ki az autókat a (történelmi) belvárosból, élhetővé téve a tereket és cserébe ott tudnak közlekedni buszok, biciklik, kismotorok és gyalogosok.

Ha az utca adott méretű, és nincsen benne parkoló autó, akkor több hely marad közlekedni. Sok helyen jelenleg is csak úgy lehet elférni, hogy az autóknak engedélyezik az egy kerékkel járdára felállást, mert másként nem lehetne az úttesten elférni. Ha nem lenne utcán parkolás, akkor már ez nyereség. A dugó nyilván sok tényezőtől függ, a szűk mellékutcák nem fogják csökkenteni a dugót, viszont legalább a mellékutca élhetőbb lenne. Az en-bloc kitiltással vagy bármely egyéb intézkedéssel, amely csökkenti a belvárosi (átmenő és hely forgalmat egyaránt) forgalmat, egyetértek.

Ha az utca adott méretű, és nincsen benne parkoló autó, akkor több hely marad közlekedni.

Mint írtam "egyszerűen keskenyek az utcák, vannak fák, természetes akadályok, kiugró régebbi házak, és a kereszteződések, a ráhordó hálózat, minden keskeny", szóval hiába csinálsz egy utcában 2x5 sávos autópályát, ha épp széles annyira, ha az első kereszteződés áteresztő képessége továbbra is egy autó széles. 

Sok helyen jelenleg is csak úgy lehet elférni, hogy az autóknak engedélyezik az egy kerékkel járdára felállást, mert másként nem lehetne az úttesten elférni. Ha nem lenne utcán parkolás, akkor már ez nyereség.

Pont ezért nem nyereség, mert ugyanúgy 1 sávban lehetne haladni, felteszem nem egy oldalt kerékkel a járdán gondolod a haladást annak a sávnak. Annyi a nyereség, hogy a gyalogosok nem 80 centi széles helyre lennének kényszerítve és lenne lehetőség biciklisávra is. Több sáv nem férne fel, szóval nem fér el több autó.

A dugó nyilván sok tényezőtől függ, a szűk mellékutcák nem fogják csökkenteni a dugót, viszont legalább a mellékutca élhetőbb lenne.

Ezt sokkal olcsóbban úgy lehet élhetővé tenni, hogy beszüntetik az utcán parkolást és kész is vagyunk. Oldja meg mindenki saját pénzből az autója tárolását, ahol akarja, az (ingyenes) utcán parkolás egy rossz epizód volt a városok életében.

Annyi a nyereség, hogy a gyalogosok nem 80 centi széles helyre lennének kényszerítve és lenne lehetőség biciklisávra is. 

Igen, írtam ilyesmit.

beszüntetik az utcán parkolást és kész is vagyunk.

"Ha az utca adott méretű, és nincsen benne parkoló autó,..." - ezzel kezdtem.

Az a probléma, hogy ha a fél autóval a járdán álló parkoló autókat beteszed máshova és még egy csomó parkolóhelyet létrehozol, attól még az uctán nem lesz több sáv autós közlekedéshez. És innen indult az egész polémia, hogy nem a lakások számához kell igazítani a parkolóhelyek számát, hanem az infrastruktúra kapacitásához: https://hup.hu/comment/3027717#comment-3027717

Szálban ugye arra reagáltál nagyjából először, hogy "hiába teszel le parkolót lakásonként, ha nincs olyan úthálózat, ami el tudja vinni a forgalmat, teljesen felesleges 1:1 arányban parkolót építeni". A helyzet az, hogy van annyi nem utcai parkoló a belvárosban, ami több autót tud fogadni, mint amennyit elvisel a helyi úthálózat, még hely is szokott bennük lenni... a teljes szál kontextusa meg az volt, hogy kell-e agyatlanul minden egyes lakáshoz minimum 1 garázsbeállót építeni. Sajnálom, hogy egy kiragadott mondat felére reagáltál, de akkor legalább ezt is tudjuk.

Az, hogy mennyi hely van a belvárosi parkolóházakban, számomra láthatatlan :) Ha a helyiek parkolását is beterelnék a parkolóházakba, akkor derülne ki, hogy van-e elegendő hely, vagy sem. De tulajdonképpen mindegy is. Ha egy megszűnő parkolóhely helyett teremtenek egyet a parkolóházban, akkor a beáramló forgalom nem nőne, mert az összkapacitás változatlan, viszont jobban el lehetne férni az utcákon. Erről szólt a felvetésem.

nem a lakások számához kell igazítani a parkolóhelyek számát, hanem az infrastruktúra kapacitásához

Ezzel egyébként nem feltétlenül értek egyet. Attól, hogy valahová csak egy keskeny és kis kapacitású út vezet, attól még jó, ha az ott lakóknak van lehetőségük parkolniuk. Azt majd eldöntik, hogy akarnak-e az autójukkal a dugóban várakozni vagy nem, kinek kinek a személyes preferenciája, alternatív lehetőségek, napi program, stb. függvényében. Viszont ha hazaérkezett, vagy ha aznap nem akarja az autót használni, akkor lehessen valahol hagyni azt.

Itt, Angliában, pl. sok helyen azt csinálják, hogy az utcán csak a lakók parkolhatnak. Így a helyben lakóknak van hol parkolniuk, nem járnak úgy, mint én Budapesten, hogy éjszaka hazaérkezve még egy 20 perces móka volt a környék utcáiban parkoló helyet keresni + utána több utcányit sétálni. Cserébe ha látogatóba jön valaki, vagy ilyesmi, az szívás.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

ha megszüntetnénk a ház előtt a hármat és lenne a házban 27, azzal nem lenne kisebb a dugó, mert egyszerűen keskenyek az utcák, vannak fák, természetes akadályok, kiugró régebbi házak, és a kereszteződések, a ráhordó hálózat, minden keskeny. El kellene bontani a gecibe az egész budapesti belvárost és építeni helyette egy autós paradicsomot, mindenhova minimum 2x2 sávos úttal, akkor lenne értelme a parkolóházaknak. Vagy az lesz, mint egyre több belvárosban, hogy en bloc tiltják ki az autókat a (történelmi) belvárosból, élhetővé téve a tereket és cserébe ott tudnak közlekedni buszok, biciklik, kismotorok és gyalogosok.

A VI. vagy VII. kerületben pl. azt csinálták, hogy a korábbi 2x2 sávos utat mesterségesen keskenyítették pl. virágládákkal és dézsában álló fákkal, illetve a korábban kétirányú 2x1 sávos útból egyirányút csináltak, hogy az átmenő forgalomnak ne legyen gyorsabb erre átmenni, mint az ezeket a részeket elkerülő nagyobb utakat használni.

Valamennyivel csökkent a forgalom, de (szerintem) nem eléggé. Persze aki a környéken lakik, az ha autózásra adja a fejét, annak ezeket az utakat kell használnia, szóval nullára sose fog csökkenni a forgalom. Nem is cél.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

A Hungária se bírja, de nyugodtan mehetünk kifelé, Kerepesi út az Örs vezér téren kívül is rendszeresen bedugul, még a menekülő útvonalán (Gyógyszergyári út) is rendszeresen előfordul, hogy két lámpafázisnyit nyerek az autósokhoz képest a Fehér útra kikanyarodáskor munkába menet.

Azokat az utcán parkoló autókat parkolóház építése nélkül is ki lehet tiltani... ha pedig üzletileg megérné a parkolóház, akkor építenének, de nem éri meg, ha az autós kell fizesse a teljes költségét. A dugókból meg látszik, hogy már így is túl sok autó van a városban, minek még kényelmesebbé és egyszerűbbé tenni az autózást a Hungárián belül? Legyen sávos dugódíj, aztán csak az menjen be autóval, akinek nagyon muszáj. Ha el vannak sorvadva a lábai, akkor meg nem a belvárosban lakjon és/vagy fizesse meg a kényelmet.

A belvárosban a parkolóépítésnek az lenne a lényege, hogy az amúgy is ott lévő autók ne a drága útfelületet (illetve rosszabb esetben a járdát) foglalják el folyamatosan, így az úttesten lehetne közlekedni, a járdán meg rendesen haladni.

És hol fog közlekedni az a sok autó? Legyen a parkolósáv helyett is dugó?

Ures telek eleg keves van, masnak az epulete ala meg nem csinalhatok parkolot.

Lehet, van rá technológia, csak drága... de továbbra is az van, hogy szűk a belvárosi úthálózat áteresztő képessége, a jelenleg ott tárolt kevés autóból is túl sok van. Ezen nem segít az, hogy több parkolót építünk, mert az úthálózat továbbra is szűk marad. Az irány az elég sok nagyvárosban, hogy a (történelmi) belvárosból en bloc ki vannak/lesznek tiltva a kocsik, akkor pedig teljesen felesleges parkolókat építeni oda, ahol amúgy is nehézkes vagy tilos lesz autózni.

De eléggé messze mentünk a P+R témától, úgy érzem.

Ures telek eleg keves van

Szerencsére üres, lefelé épített parkolóból annyi van a belvárosban, hogy inkább gokartpályát üzemeltetnek helyette a piaci szereplők. De az egy sarokra lévő, fillérekért elérhető , önkormányzati pénzszórás mintapéldájában, a Rákóczi téri P+R-ben is munkanap (!) napközben a parkolóhelyek ~10+%-a üres

Hatalmas biznisznek néz ki ez a lefelé-építkezés.

szerk.: egyébként erről egyszer nagyon vitatkoztam valakivel itt, aki akkor a József körúton lakott, hogy milyen horribilis a parkolás, és (mint szintén helyben lakó) összeszedtem ~5 parkolóházat, ahol fillérekért lehet bérletet váltani, és tele van ües helyekkel, 5 perc sétán belül. Ha gondolod, kikeresem, de tele van üres, mély parkolóval a város - az igazság az, hogy senki nem akar érte fizetni.

csak a szálat kellene elolvasnod. azért ideidézem:

Kell egy felszíni beálló ott [1], ahol a bejárattól két percre így néz ki a közterületi parkolás? Használj ki, add ki végtelen pénzért, majd pislogok, mint hal a szatyorban. Még hisztizni is megyek a házad elé, hogy átvertél, ha ez kell ahoz, hogy tőkésnek érezd magad.

De oké, a fenti esetben a panelprolik mellett kellene elsétálnod naponta kétszer. Szerencsére parkolhatsz az újépítésű fancy lakópark mellett is, ugyancsak ~2 percre a bejárattól. Hála égnek itt még fizetni se kell / helyilakosos bérlet se kell, mert ezt az utcát kihagyták a fizetős övezetből.

Ha ez piaci alapon megtérülő lenne, akkor nem úgy árulnák a lakásokat, hogy vagy parkolóval veszed meg, vagy sehogy - hiszen lenne önálló kereslet a parkolóra magára is. Nincs. Nem véletlenül nem adnak el lakást parkoló nélkül.

[1]: a mélygarázs se néz ki jobban megtérülés szempontjából, csak bő 60%-kal drágább volt.

Azt is mondhatnánk, hogy költözzön mindenki be a városba. Nekem ez nem fér bele, nem akarom a szomszéd nagydolgát hallgatni a panelban amikor lehúzza a retyót, vagy a városi levegőt szívni. Kint akarok lenni a levegőn a lehető legtöbbet az állatoknak is ajánlott minimum négyzetméteren.

Éltem most 8 évet itt Bp-n, de megyünk innen a lehető leggyorsabban ki vidékre. Az elején vicces volt, de változunk. Ha kell be fogom vállalni a hosszú bejárást, de minimum 3 nap ho, ha a jelenlegi másfélszeresét fizetik. A vicces hogy full remoteként 8 éve pont a meló miatt költöztem be, és pont akkor lett minimum heti 2-3 ho, aztán teljesen remote lett mostanára. Magyarul kicsit azt érzem a francnak élek drágábban a városban kis pici lyukakban, ha maradhattam volt a szabadban… De ugye kinek mi.

Esetemben kicsit más a helyzet, én többnyire biciklivel jártam dolgozni, a folyamatos home-office időszak alatt ebből a szempontból csökkent az aktivitásom (azóta is), persze néha elmentünk bringázni, de nem naponta :(

Szóval nekem a napi kétszeri 10 km utazás alapvetően nem volt rossz.

Értem amit mondasz és igaz, de ezt most költség és nem hatékonysági szempontból közelítem meg.

Ha a cégek felismerik, hogy a dolgozók hajlandóak pénzről lemondani a HO miatt, akkor az a 2020-as állapotokhoz képest, (amikor többet akartak kapni a saját otthon használata miatt), egy új perspektívát nyit meg számukra.

Innentől felad(hat)nak egy hirdetést, mondjuk bruttó 800e és majd interjún elmondják:
600 bruttó, 200 bejárási költség, HO tetszés szerint.

Értem amit mondasz és igaz, de ezt most költség és nem hatékonysági szempontból közelítem meg.

Hát pedig hasznos dolog hatékonyság és produktivitás oldaláról is megközelíteni.

600 bruttó, 200 bejárási költség, HO tetszés szerint.

Mit nyernek vele? Kapnak pár balfaszt, akinek úgy is jó, hogy bejár... a nem balfaszok meg dolgoznak itthonról külföldre HO.

Nem feltétlen. Majd meglátjuk, hogyan alkalmazkodik a kínálat és a kereslet egymáshoz.

Kb. nulla közöd van a piac ezen részéhez, se megbízóként, se munkavállalóként nem vagy jelen, miből gondolod, hogy van értelmes rálátásod?

Amit írtam az egy lehetséges scenario, még ha te kis esélyt is adsz neki, illetve nem látod az értelmét.

Balfasz cégek fognak találni így balfasz munkaerőt, van helyük a piacon, csak sok értelme nincs.

A szavazásokból látszik, hogy a téma alkuképes! :)

Nyilván, elegendő pénzért szinte bármit meg lehet venni, de a többség ezért nagyon sok plusz pénzt akar kérni. Nem kevesebbet, hanem többet.

Vállalkozóként dolgozol együtt velük, munkavállalóként ez nem müködik. 

Munkavállalóként is működik, nem az eltöltött idő számít, hanem az elvégzett munka, vannak alkalmazott kollégák több ilyen helyen, nem a munkaidejük van számonkérve, hanem az elvégzett feladat. Nagyon nem mindegy.

Munkáltatói oldalról azért nem egészen ugyanaz.

Ha te munkavállalóként a munkaidőd 30%-ban megoldod a kitűzött feladatot és a maradék 70%-ban mást csinálsz, akkor a munkáltatónak utóbbi kidobott pénz, dolgozhatnál egyéb megoldandó feladatokon abban a 70%-ban, amivel a cégnek pénzt termelnél.

Vállalkozóként ez nyilván nem igy van, ott adott feladatra szerződsz, adott fizetésért. Munkavállalóként nem feladatra szerződsz, hanem, hogy napi 8 órán át dolgozol a cégnek.

(de mindennek semmi köze a HO-hoz, amit én 110%-ban támogatok és minimum duplázniuk kellene, hogy feladjam)

Ha te munkavállalóként a munkaidőd 30%-ban megoldod a kitűzött feladatot és a maradék 70%-ban mást csinálsz, akkor a munkáltatónak utóbbi kidobott pénz, dolgozhatnál egyéb megoldandó feladatokon abban a 70%-ban, amivel a cégnek pénzt termelnél.

Ha munkavállalóként 2,5 óra alatt megoldod a 8 órányi _szokásos_ munkát és ugyanannyi pénzért rádtesznek még 5,5 óra melót, akkor ott felmondasz.

Munkavállalóként nem feladatra szerződsz, hanem, hogy napi 8 órán át dolgozol a cégnek.

Na, ilyenkor jön az, hogy a 2,5 órás meló valahogy 8 óra alatt lesz kész vagy akkor sem, mert az időt fizetik, nem az elvégzett munkát, lassú munkához meg idő kell. Biztos, hogy ez jó a cégnek? A minket érintő munkakörök jelentős része nem értelmezhető órában számolva. Nem úgy néz ki a munkaidőd, hogy ha egy óra alatt megírsz 50 sor programot, akkor 8 óra alatt 400 sor programot írsz meg és 5 nap alatt lesz 2000 soros program. Puszta anakronizmus a napi 8 órás munkaidő egy csomó munkakörben.

"Na, ilyenkor jön az, hogy a 2,5 órás meló valahogy 8 óra alatt lesz"

Erről beszélek. És hogy nem, ez nem jó a munkáltatónak, mert amúgy produktiv munkát is végezhetnél a maradék 5.5 órában. Az, hogy ellógod vagy elfusizod az neked jó, de ne tegyünk úgy, mintha ez a munkáltatónak is jó volna vagy akár természetes is volna.

Az 1 óra 50 sor 8 óra 400 sor bullshitet meg hagyjuk, senki nem beszélt olyanról, hogy x sor/óra lenne ebben a szakmában az elvárás vagy akárcsak lineáris lenne a dolog.

Egészen más, ha egész nap 50 (vagy éppen 10) sort irsz meg, de azért, mert tényleg nehéz és egész nap azon dolgoztál vagy azért, mert  2 órát dolgoztál a többit meg ellógtad.

mert amúgy produktiv munkát is végezhetnél a maradék 5.5 órában

Nem, ilyenkor ez az ember felmond, nem fog ugyanannyi pénzért háromszor annyi melót megcsinálni, mint a balfasz kollégái, te meg nem fogsz háromszor annyi pénzt adni neki, hogy dolgozzon háromszor annyit, mint a balfasz kollégái és ha fizetnél is háromszor annyit, nem akar háromszor annyit dolgozni. Elveszted a legjobb munkaerődet, mert órában számolsz, holott adott feladat per adott pénzben kellene, függetlenül attól, hogy mennyi órát dolgozott ténylegesen a feladaton.

Az 1 óra 50 sor 8 óra 400 sor bullshitet meg hagyjuk, senki nem beszélt olyanról, hogy x sor/óra lenne ebben a szakmában az elvárás vagy akárcsak lineáris lenne a dolog.

Akkor miben méred a teljesítményt? Órában? Megírt sorban? Vagy elvégzett feladatban? Kezdesz összezavarodni.

Nem, ilyenkor ez az ember felmond, nem fog ugyanannyi pénzért háromszor annyi melót megcsinálni, mint a balfasz kollégái, 

Ha te harmad annyi idő alatt oldod meg a feladatokat, akkor értékesebb vagy mint az a kolléga aki háromszor lassabb nálad - miért kapnál ugyanannyit mint ő?

Viszont ha többet kapsz, akkor nem azért kapsz többet hogy gyorsabban old meg a feladatokat, hanem azért hogy több munkát végez el.

Ha te harmad annyi idő alatt oldod meg a feladatokat, akkor értékesebb vagy mint az a kolléga aki háromszor lassabb nálad - miért kapnál ugyanannyit mint ő?

Mert ez a realitás, hogy közel ugyanannyit kapnak a cégnél a melósok, dacára akár 3-5x nagyobb termelékenységnek.

Viszont ha többet kapsz, akkor nem azért kapsz többet hogy gyorsabban old meg a feladatokat, hanem azért hogy több munkát végez el.

Az egy másik kérdés, hogy a több munkát mennyire és meddig fizetik meg arányosan ÉS a melós mennyire akar többet dolgozni.

Szerintem egy junior nagyjából 3x annyit keres az IT-ban mint egy senior.

Mármint fordítva? De egy junior nem harmad annyit termel, hanem jóval kevesebbet és közben leköt medior vagy senior embereket. A 3-5x termelékenység különbség senior-senior között értendő.

Szerintem egy junior nagyjából 3x annyit keres az IT-ban mint egy senior.

A junior és az átlag között van egy alsó hangon 3x szorzó hatékonyságban, az átlag és az expert között pedig egy másik 3x-as szorzó. Ami nekem 2-3 óra, azon az átlag elszüttyög egy napot, a junior meg több napot, de lehet, hogy egy hetet is.

Na fizuban az átlag pénzének a feléért már nem kapsz használható juniort, a harmadáért pedig senki sem.

Ugyanígy, az expert pénzének a feléért már nehezen kapsz használható "átlag" dolgozót, a harmadáért meg már csak kutyaütőket.

Olyan feladatra, ami nekem 2-3 óra, az átlagos emberkének ~1 nap, egy junior meg egy hétig is elszüttyög vele?

Kérlek: Adott az ügyfélnél egy MS AD meg egy random alkalmazás, legyen mondjuk egy OpenShift/OKD cluster, és az a cél, hogy ez a cucc az MS AD-ból authentikáljon. Rakj össze ehhez egy PoC környezetet (amiben legyen egy mock-up AD szolgáltatás, ami az ügyfélnél használt sémát használja, meg egy, az ügyfél környezetével teljesen megegyező verziójú OpenShift/OKD cluster), amin ezt a setupot utána lehet tesztelni/validálni/nézegetni.

Nem üres környezetbe. Olyan környezetbe, amiben a szükséges környezeti szolgáltatások már ott vannak (véletlenül sem fizikai vasakra rak az ember PoC-ot), van DNS/DHCP/PXE, csak fel kell venni az entryket; tudnak VM-ek lenni, csak létre kell hozni őket, stb.

Maga az OpenShift/OKD egy ~default konfiggal <1 óra alatt felhúzza magát 2x3 node-dal. De egy ilyen PoC-ra teljesen jó megoldás lehet akár egy IPI-os cloud környezetben felhúzott OpenShift is (mondjuk AWS-en), az több szempontból is még kényelmesebb lehet.

A samba4 AD docker konténerben pár perc alatt nő meg (de egy next-next-next-finish Windows server felhúzása egy VM-ben sem több egy fél óránál, illetve AWS-ben is talán 10-20 perc alatt növesztenek neked egyet; az eredeti MS AD-val annyi a szopás, hogy még tanúsítványt is kell generáltatni, amihez be kell rá jelentkezni, mert anélkül nincs LDAPS, anélkül pedig nem hajlandó passwordöt tartalmazó műveleteket végrehajtani, így nem tudsz user accountokat csinálni; a samba esetén ez a security feature CLI-ből könnyedén kikapcsolható).

Az SSO összelövése konkrétan kevesebb idő, mint az AD-ba felvenni az entryket kézzel...

Gondolom itt a lényeg, hogy van benne egy szopás, aminek ha utánna kell olvasni, akkor elbassza a junior az időt vele.  Egyszer vagy többször?

Ha így van:

Vezetőként, ha van 20 ember, mely közül egy olyan, mint te a többi junior, akkor ezt a munkát juniorra bíznám. Mert , ha baj van, akkor ott vagy te segítségnek. Miután elkészült a dolog, az értékeden infláltam azzal, hogy juniorral csináltattam meg, a csapat pedig stratégiai előnyre tett szert.

Szerintem az ilyen problémákat, menedzsernek kell kezelnie. A leírt módon lehet kiszedni a tacit tudást az egyénből. Mivel az újonc most szerezte meg a tapasztalatot, még arra is alkalmas, hogy ledokumentálja, és így explicit tudássá tegye a tacitot.

A kettő tényleg hihetetlen, de a 3 akár meg is lehet, ha legalább heti rutinban csinál valaki ilyet, mert ha van esze, akkor a harmadik után már vannak saját helper szkriptjei, párhuzamos telepítést segítő eszközei (pl netboot a notin és előkészített ansible playbook-ok) és amíg a klaszter elvan, addig az ad előkészíthető.

Persze amit ügyesen el is "rejtettél" a fogadásban, a "random vasak" - nem trivi kitalálni melyik hogy indul hálózatról, honnan lesz eszközöd a raid beállításhoz, stb. Elég pár különböző generációjú Dell-t és Fujitsu-t bekeverni a HP szerverek közé, és rögtön fél nap mire rájössz hogy melyiknek milyen verziójú java kell a menedzsment eléréséhez.

Ha valaki képes jobbat, kevesebb idő alatt (értsd olcsóbban /bekerülési költséget tekintve/) előállítani, akkor vállalkozzon.

Nem mindenki akar, viszont van közöttük jelentős különbség, ők maradnak HO-ban, ha az miatt baszogatják őket, hogy miért dolgoznak hatékonyabban.

"Akkor miben méred a teljesítményt? Órában? Megírt sorban? Vagy elvégzett feladatban? Kezdesz összezavarodni."

Elvégzett feladatban. És bizony a jobb képességűek több feladatot tudnak adott idő alatt elvégezni, mint a kevésbé jobbak. Ezért ők - normális esetben - nagyobb bérezést is kapnak érte, hogy csak a legegyszerűbbet emlitsem junior-senior. Messze nem ugyanazt teszik le az asztalra a nap végén, nem is ugyanazt a bért kapják.

De kurvára nem működne a dolog úgy ahogy te mondod, azaz a senior megcsinálja másfél órában azt amit a junior 8 órában, majd elmegy fusizni.

A zavar nálad van, folyamatosan kevered a home office-t is ebbe a témába több szálon, holott semmi köze hozzá. Aki naplopó az az irodában is naplopó, ahhoz nem kell HO, sőt még fusizni is szoktak irodából.

(és akkor még tegyük hozzá, hogy ez a code ninja/hero aki 10x olyan hatékony mint a pórnép kb 1 az 1000-ből, nem is releváns, ráadásul hülye is, ha irodában ül ilyen képességekkel és nem vállalkozásban nyomja 10x-es pénzért)

Elvégzett feladatban. És bizony a jobb képességűek több feladatot tudnak adott idő alatt elvégezni, mint a kevésbé jobbak. Ezért ők - normális esetben - nagyobb bérezést is kapnak érte, hogy csak a legegyszerűbbet emlitsem junior-senior. Messze nem ugyanazt teszik le az asztalra a nap végén, nem is ugyanazt a bért kapják.

A probléma az, hogy nem kapnak annyival többet. A junior és senior közötti teljesítménykülönbség óriási, a munkabérben meg 2x-3x szorzó van. Senior és senior között is van simán 2-3x különbség munkatempóban, hatékonyságban és precizitásban, de ennyi különbség nincs a fizetésben, maximum pár hónapnyi év végén a bónuszban.

De kurvára nem működne a dolog úgy ahogy te mondod, azaz a senior megcsinálja másfél órában azt amit a junior 8 órában, majd elmegy fusizni.

Mert? Ezt csinálja HO a jobb senior és működik, mindenkinek win-win. Ha be kell mennie, akkor meg majd húzza a melót, mint a rétestésztát és/vagy az irodában fog fusizni.

A zavar nálad van, folyamatosan kevered a home office-t is ebbe a témába több szálon, holott semmi köze hozzá. Aki naplopó az az irodában is naplopó, ahhoz nem kell HO, sőt még fusizni is szoktak irodából.

A zavar az, hogy kevered a naplopót a hatékonyan dolgozó munkással és a naplopót akarod jutalmazni, mert 8 órát elbasz egy 2,5 órás feladatra, a hatékonyan dolgozó munkást meg büntetnéd azzal, hogy dolgozzon többet, mint a naplopó. Aztán meg nézel, mint a kiszántott egér, amikor a hatékonyan dolgozó munkás inkább dolgozik remote külföldi cégnek, nálad meg maradnak a naplopók, akik elbasznak 8 órát egy 2,5 órás feladatra.

ha irodában ül ilyen képességekkel és nem vállalkozásban nyomja 10x-es pénzért

Nem mindenki akar vállalkozni, sok ilyen jó képességű alkalmazottat ismerek több cégnél, akik nem akarnak vállalkozni, pénzt akarnak keresni a megélhetésükhöz és ehhez optimális a HO és az alkalmazotti lét.

Ha munkavállalóként 2,5 óra alatt megoldod a 8 órányi _szokásos_ munkát és ugyanannyi pénzért rádtesznek még 5,5 óra melót, akkor ott felmondasz.

Mert azt feltételezed hogy más el fogja nézni neked hogy a 8 órából 5,5-ben nem dolgozol - ez viszont a piac aktuális állapotától függ, nincs kőbe vésve. Egyáltalán nem törvényszerű hogy habzsi - dőzsi lesz a következő 10 évben is.

A HO pont erre jó sok cégnél, hogy már nem a munkaórát nézik, hanem az elvégzett feladatot.

Viszont, ahogy a mellékelt ábra mutatja, sok helyen nem tudják fejben feldolgozni azt, hogy a melós tulajdonképpen az elvégzett feladatért kapja a munkabért, nem a munkahelyen eltöltött időért, csak mert jogi, gazdasági és munkaügyi kényszerűségből a munkabér elszámolása óra alapú. Ez fog eldőlni a következő 10 évben, hogy melyik cég képes átállni fejben az eltöltött idő alapú gondolkodásról az elvégzett munka alapú gondolkodásra olyan munkaköröknél, ahol nem lehet órában értelmesen számolni.

Az emberseregnek van egy erőforrás reprezentációs feladata is, az ügyfél előtt.

Az ügyfelet a termék és annak működése érdekli elsősorban, nem az, hogy hány Béla és Józsi van pillanatnyilag az irodában.

Ha csak  PO ül az irodában, akkor ezt a megjelenést bármely kezdő vállalkozó is tudja adni, majd rakja keletre a melót.

Na, feltaláltad az így szerda reggel outsourcing-ot? Jó reggelt! Szerinted minek van ennyi SSC itt is és keleten is? Meg miért dolgozik annyi magyar IT-s remote külföldre? :D

Arról beszélek, amikor az ügyfél szerződés elött probálja felmérni, hogy kik, mennyien lesznek képesek a feladatot megoldani. Ilyenkor az ügyfél meg akar nyugodni. Ehhez az kell, hogy arcokat lásson és személyes benyomást szerezzen.  Amiről te beszélsz az már ez után van.

Szerinted mi az oka a HO felszámolási kísérletnek? Szerintemnaz amit most írtam.

Arról beszélek, amikor az ügyfél szerződés elött probálja felmérni, hogy kik, mennyien lesznek képesek a feladatot megoldani.

Dolgoztam sok céggel, az ügyfél sose nézte meg, hogy mennyi Béla és Józsi ül az irodában. Soha. Az ügyfelet ez nem érdekli. Az se, hogy Kumar, Saiteja vagy Béla ül az irodában. Az ügyfelet az érdekli, hogy mennyibe kerül a végén a termék vagy a szolgáltatás és ezért van minden is kiszervezve már keletre és még keletebbre nyugatról, mert olcsóbb. Komplett IT csapatot bérelhetsz tetszőleges méretben, azonnali kezdéssel.

Szerintem ismét olyan dolgot extrapolálsz egy általad nem ismert piaci szegmensre, ami nem extrapolálható piaci szegmensek között.

Szerinted mi az oka a HO felszámolási kísérletnek? Szerintemnaz amit most írtam.

Balfasz vezetők tömegei, akik képtelenek átállni az eltöltött idő alapú gondolkodásról az elvégzett munka alapú gondolkodásra. És ez összetalálkozik a balfasz munkavállalók tömegeivel, akik képtelenek átállni az eltöltött idő alapú gondolkodásról az elvégzett munka alapú gondolkodásra.

Ennek oka, hogy a gazdasági képzéseken ezt tanítják. Konkrétan a munkavállaló bérbe adja az idejét és képességét, amit a munkáltató bérbe vesz. A munkáltató feladata, hogy ebből az erőforrásból a lehető legtöbbet hozza ki. Jelenleg ez a konszenzus a világban.

Ennek oka, hogy a gazdasági képzéseken ezt tanítják. Konkrétan a munkavállaló bérbe adja az idejét és képességét, amit a munkáltató bérbe vesz. A munkáltató feladata, hogy ebből az erőforrásból a lehető legtöbbet hozza ki. Jelenleg ez a konszenzus a világban.

Ez az, amit sok területen a HO teljesen megborított és egyszerűen kiderült, hogy nem az idejét kell igénybe venni a munkavállalónak, hanem a képességét arra, hogy leszállítsa a megbeszélt munkát a megbeszélt határidőre és rá lehet bízni a munkavállalóra, hogy beossza ehhez az idejét. Azok a cégek fognak nyerni az egészen, ahol ezt megértették és nem ragasznodnak görcsösen egy 1817-ben kitalált sémához, ami színtiszta anakronizmus az utóbbi pár évtizedben.

Ha egyedül dolgozol egy feladaton és semmilyen kooperációs kötelességed nincs, de ez a munka jelentős részében nem igaz.

Tapasztalatom szerint alapvetően nagyon jól tudunk kooperálni, vannak fix és mozgó meeting-ek, van egy csomó kommunikációs csatorna, de hogy jön ez ide? :D

Dolgoztam sok céggel, az ügyfél sose nézte meg, hogy mennyi Béla és Józsi ül az irodában. Soha. Az ügyfelet ez nem érdekli. Az se, hogy Kumar, Saiteja vagy Béla ül az irodában. Az ügyfelet az érdekli, hogy mennyibe kerül a végén a termék vagy a szolgáltatás és ezért van minden is kiszervezve már keletre és még keletebbre nyugatról, mert olcsóbb. Komplett IT csapatot bérelhetsz tetszőleges méretben, azonnali kezdéssel.

Nagyvállalati körben - ami az IT iparágat irányitja - nem kivétel nélküli, de ritka mint a fehér holló hogy valóban jelentős, 20 - 30 százalékot elérő leépítéseket hajtsanak végre.
Ez nem érdeke senkinek, ameddig ezek a cégek hozzák az elvárható profitot.

Imho nem tudod nem nezni a munkaorat.

Szoktam latni mindenfele cikkeket arrol, hogy hogyan lehetne "igazsagosan" nezni az elvegzett feladatot, es hat ugy tunik, nem lehet. Pontosabban ugyanolyan felmegoldasok vannak, mint amennyire felmegoldas az, hogy az idodet adod el a munkaltatonak. Ez a mindenfele hipszter otlet, hogy a kollegak licitalnak a ticketekre, hogy ki mennyiert vallalja be, meg hasonlo remek otletek, ez mar letezik. Ugy hivjak, hogy vallalkozas. Akkor is, ha eppen nem ugy van lepapirozva, mert csak cegen belul letezik.

A szavazás eredménye megmutatja, hogy mennyivel lehet kevesebbet adni HO esetén!  :P

 

Ha még van kinek... :)

 

Amúgy ha erre voltál kíváncsi, akkor miért nem azt kérdezted, hogy:

Ha jövő hónaptól kötelező lenne bemenni az irodába dolgozni, akkor:

1. bemegyek ugyanennyiért

2. lemondok max X% fizetésről csak, hogy dolgozhassak továbbra is otthonról, ha nem oldható meg akkor inkább felmondok

3. kérek min X% emelést, hogy mostantól bemenjek dolgozni, ha nem kapom meg felmondok

4. új munka után nézek

5. most sem dolgozok otthonról és/vagy nem szeretnék otthonról dolgozni

Mondjuk X=10,25,50 értekkel.

Mert szerintem erre nem lehet egy konkret valaszt adni szerk: ha igy teszed fel a kerdest, nem eleg ra 1 db hup-szavazas. En:

  • bejarok most is heti 4-5 napot
  • nem mondanek le fizurol, hogy kevesebbet kelljen bejarnom*
  • kernek legalabb 25% emelest, ha a munkaltato el akarna tolem venni az opciot, hogy szukseg eseten otthon maradhassak
  • masfelol ha nem kapnek, valoszinuleg emiatt nem mondanek fel

(* ez csak elvi kerdes egyebkent, mert hivatalosan 100% remote is lehetnek)

Az, hogy emiatt nem mondanek fel, az egy rovidtavu dolog. Ettol meg a rugalmatlansag (barmelyik fel reszerol) olyan adok-kapok helyzetet okoz, ami egy ongerjeszto folyamat lesz, es megneheziti a kozos munkat. Aki mondjuk eddig bent maradt munkaido vege utan, befejezni az aktualis feladatot, amin dolgozott, az lehet, hogy ezutan nem fog.

Felmondott? Nem. Kapott kompenzaciot? Nem. Rosszabb lett mindket felnek? Igen.

Ezzel egyetértek. Nekem úgy tűnik, hogy egyes cégek túlságosan rövid távon gondolkodnak, megszüntetnék/csökkentenék a HO-t, pedig igény az lenne rá, s a munka megy otthonról is... A nagyobb IT cégek rekord profitot termeltek COVID alatt, otthonról dolgozva, vagy nem így van?

Mert nem ez érdekel.  Ugyanis te feltételezed, hogy van mindenkinek ennyi lehetősége.

Munkáltatói oldalról érdekel, hogyan lehet az egyént befolyásolni/motiválni. Játékelméleti/viselkedéspszichológiai  szempontból meg az érdekel, hol/milyen szinten alakul ki a  fair csere. Már csak azért is, mert a Covid alatt úgy érezték a HO-ért több jár, ma már elfogadnák az emberek, hogy kevesebb.

Persze, hogy nem mindenkinek van ennyi lehetősége, én csak felsoroltam az összest ami munkavállalóként szerintem szoba jöhet.

Aki szeret bejárni az plusz pénzért dolgozna otthon mert az irodában nincs hely, aki meg nem szeret bejárni, az meg plusz pénzért bejárna. :) Akkor inkább azt kellett volna kérdezd, hogy hol szeretnél dolgozni, s mennyiért csinálnád fordítva. :)

De mindegy... :)

Én otthonról akarok dolgozni továbbra is. Ha megszűnne ez a lehetőség (nem latok erre utaló jeleket, sőt, ki van hangsúlyozva, hogy mindenki ott dolgozik ahol szeretne), akkor valószínűleg inkább váltanék, ha máshol viszont a lehetőség adva van.

A szavazásban levő opciók többsége irreális szerintem, 30-40-50%-al nem hinném, hogy tudna többet adni a munkáltató, s ugyanúgy a munkavállaló nem hinném hogy ekkora százalékokról lemondana a fizetéséből. A kérdés inkább az, hogy van-e más olyan munkaadó, akit nem érdekel az ilyesmi, s örömmel összeszedi a sok új alkalmazottat, s hánynak tudna hirtelen munkát adni?

Ez nem feltetlenul ugyanaz a munkaltato. Van egy HO-s munkahelyed. Bejon egy HO nelkuli ajanlat mondjuk 30%-kal tobbert, a kerdes, hogy valtanal-e. (ill. ugyanez forditva, mondjuk 20% visszalepes meg beleferne-e neked, ha az uj munkahelyen 100%-ban otthonrol is dolgozhatnal, viszont felszabadul egy csomo ingazassal toltott ido, uzemanyag/bkv berlet, stb..)

Az a konstrukcio, amit Oregon ir, hogy 600k brutto + 200k ha bejarsz, szerintem nem esszeru. Vagy van elonye az adott munkakornel, ha bejarsz (esetleg nem is vegezheto otthonrol), vagy nem. Ha nincs, akkor ertelmes munkaado nem fogja megkovetelni, ill. nem fog erte plusz penzt fizetni. Ha van, akkor meg nem fogja a HO-t felajanlani (csak kiveteles esetekben).

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Bejon egy HO nelkuli ajanlat mondjuk 30%-kal tobbert, a kerdes, hogy valtanal-e.

Én egyébként általában heti 16-20 órát vállalok. Nem kell több pénz, több pénzért nem akarok többet szopni, sokkal-sokkal-sokkal fontosabb az időm, amit nem a munka oltárán baszok meg.

Szerintem meg az nem életszerű, hogy egy cég +20% (vagy többet) ajánljon fel csak azért hogy az irodából végezd el ugyanazt & ugyanúgy & ugyanannyit amit eddig otthonról végeztél.

Ugyanígy másik oldalról se hiszem, hogy bárki lemondana akár 20%-ról, hogy ugyanúgy végezze a dolgát ugyanannál a cégnél mint eddig.

 

Kérni persze lehet, ez lenne az alkudozás lényege...

Ez nagyjából azt is jelenti, hogy aki szívesen beül az irodai székedbe, azzal nem biztos, hogy jól jársz. Csak azért nem megy ettől csődbe a cég, mert a többi cég is pont ilyen balfasz. A kicsi és külföldi cégek meg köszönik szépen a jó munkaerőt.

A probléma az, amikor a külföldi remote/HO elviszi a gauss-görbe jobb oldalát és egyre inkább csak a maradékból merítenek a hazai cégek. Nyilván a nagy cégek arra építenek, hogy a többsége a melósoknak balfasz lesz és ezt tudják is, viszont ha egyetlen zseni se lesz a cégnél, aki irányba tegye a balfaszokat, abból nem szokott jól kijönni a cég... és most érünk el ennek a határára multinál. Kis cégek ilyenek amúgy, én évek óta abból élek, hogy a kis cégeknél nincs már vagy sose volt zseni, mert nem tudták megfizetni és irányba teszem őket heti kevés óraszámban.

Az iotguruságból te miért nem lettél még milliárdos? Miért kényszerülsz arra, hogy tanácsot adj másoknak?  Nem basztatás, tényleg érdekel.

Egyszerű: mert nem akarok. Van most már öt kis független projektem, egyik se olyan mértékű szolgáltatás, amivel milliárdos lehetnék, de kevés munkával hoznak nekem megfelelő szintű passzív jövedelmet, miközben határtalan szabadidőm van, amit arra fordítok, amire akarok.

Semmiben nem tudok kiemelkedőt nyújtani, de szummában zseninek tartom magam és pénzre és szabadságra tudtam ezt váltani.

Jajaja. Nyilván. :D

Mi az öröm abban, hogy az idődet árulod, miközben a saját jövődbe is befektetheted?

Szerintem amikhez értesz azt rendszerbe rakni és eladhatóvá tenni (könnyen kommunikálthatóvá) jobb befektetés és izgalmasabb is lenne. Neked is, hiszen panaszkodsz a sok kreténre, mégis az idődet (életedet) rájuk pazarlod.

Mi az öröm abban, hogy az idődet árulod, miközben a saját jövődbe is befektetheted?

Az, hogy segítek olyanoknak, akiknek szüksége van a segítségemre és közben pénzt kapok, megválogatom az ügyfeleket, hozzá tudok jutni szakmailag izgalmas projektekhez.

Szerintem amikhez értesz azt rendszerbe rakni és eladhatóvá tenni (könnyen kommunikálthatóvá) jobb befektetés és izgalmasabb is lenne. Neked is, hiszen panaszkodsz a sok kreténre, mégis az idődet (életedet) rájuk pazarlod.

Lásd a halász és a menedzser tanmese: akkorára növekedtem, amennyit kényelmesen kezelni tudok napi rutinnal és rengeteg szabadidővel. Ennél nagyobb növekedés azzal járna, hogy fel kellene vennem alkalmazottakat és cégszerűen kellene működnöm, az időm nagy része olyan dolgokkal telne, amelyekkel nem akarok foglalkozni, látom eleget napi szinten, hogy mivel jár, mivel kis magyar cégek az ügyfeleim.

Ha csak tőkét teszel egy cégbe, aminek a területéhez alapvetően nem értesz és nem is dolgozol napi szinten a cég főtevékenységében, akkor teljesen más a helyzet, mert ott csak befektető vagy.

Az is izgalmas, hogy olyanná váljon egy cég, aminek már az operatív munkájában nincs szereped.

Mint írtam, kurvára nem szándékom, hogy olyan legyek a cégemben, mint egy befektető, nem azért vagyok a bővebb szakmám szűkebb részterületének a csúcsán. Új és izgalmas szakmai kihívások érdekelnek, olyan mennyiségben, amit egyedül meg tudok oldani, úgy, hogy legyen bőven szabadidőm is és ne kelljen közben olyan dolgokkal foglalkoznom, ami nem érdekel.

Áh, egy szóval nem írtam, hogy hazudni jársz ide, csak nem fejted ki a 30 évvel ezelőtt indult történet minden apró elemét... de ezt te is tudod. Ezért tudok nagyon jókat röhögni, amikor előadod az önmagát a semmiből felépítő cégvezetőt vagy komplex gazdasági kérdésekben adsz hülye tanácsokat... :D

Mit kellene megosztanom az életemből aminek az árnyéka elfedné az elmúlt 30 évet? Nem is értem miért szeretnéd azt hinni, hogy mind a személyem és a gondolataim egy konstans valami, amiről volt egy benyomásod 30 évvel ezelőtt és azóta ragaszkodsz hozzá. Írd le nyugodtan ami ennyire nyomaszt, ami miatt nem tartasz igazinak.

Pedig úgy tűnik néha, mintha nem emlékeznél jól. Nem arról van szó, hogy a személyiséged változott, az mindenkinek változik, hanem a gyakran emlegetett self made businessman legenda alap nem igaz, és az erre felépített gazdasági guru legendája se áll meg. Ezért van az, hogy gazdasági kérdésekben rendszeresen faszágokat írsz. De szerintem ezt te is jól tudod.

Egyszer amikor ezt elkezdte felhívtam pár fidost és megkérdeztem, hogy  állítottam-e magamról valótlant vagy félreérthetőt a múltban vagy valaha, mert hup-on Frankó ezt állítja. Azt mondták, az a csávó nem normális, már fidon sem volt az, szard le. Ez a két ember ma sokkal komalyabb vállalkozást vezet, mint Frankó. Talán nem véletlen.

Frankó az állítja a szakma csúcsán van, eközben magyar kkv-nál alkalmi munkás és egy kádárkockát tákol bivalybasznádon. Én másképpen képzelem el a csúcsot, de ez lehet az én problémám.

Ha a csúcson vagy, akkor innen már lejt? ;)

A pénz egy objektív mérőeszköz. Ott nem lehet azzal mismásolni, hogy valamit megcsinálsz ingyen.

Tudod a bizniszben is valaki tanítani szeret, én tanulni, de az ne tévesszen meg, hogy a gondolataimat megosztom. Az nem tanítás, hiszen ostobaság.

En siman elhiszem neked, hogy geci jo vagy gitops-ban, de en nem ilyen meetupokban mernem a szakma csucsat. Pontosabban ugyanannyira onkenyes meroszam, mint a sajat vallalkozasod merete. Itt irta valaki a HWSW-s meetupok kapcsan, hogy nehezen talalnak eloadokat, de nem a szakmaisag hianyzik a potencialis jeloltekbol, hanem az akarat, hogy eloadjanak.

Engem anno felhivtak az RTL-tol, hogy nyilatkoznek-e a hiradoban az XP EoL kapcsan. (Nem nyilatkoztam, menjen a tevebe szerepelni, akinek ez a hobbija.) Megsem gondolom, hogy en nekem ez a megkereses barmifele virtualis plecsnivel jarna.

Apám alkoholista volt magáról sem tudott, 21 voltam amikor meghalt. Ekkor voltam benne a második bizniszembe. Halálának hála, anyám felújította a házat, amit megkaptam. Oke, ez jó kezdés, de semmi köze nincs az üzleti életemhez.

Anyám nem jószívvel adta oda a házat, mert félt, hogy céltalanná válik az életem. Ezt elmondta, majd átkaroltam homlokon csókaltam és azt mondtam neki: anya! ez nem a csúcs!

Veled ellentétben én ma sem gondolom azt, hogy a csúcson lennék.

25 múltam amikor anyám is meghalt. (1999) kb ekkor hagytam abba a fidot. Amikor a jelenlegi üzletem elindult már nem fidoztam.

Ez amugy baj? Ha a gyerekem odajon majd hozzam, hogy adjak neki kolcson egy vallalkozasra, fogok neki adni. Miert ne adnek? Raadasul ha elbassza (el fogja, hiszen ez lesz az elso probalkozasa - es megbeszeltuk mar, a tobbseg nem zseni :)), inkabb nekem "tartozzon", ne a banknak/befektetonek/vegrehajtonak.

Semmi bajom azzal, hogy az ember elbassza a szüleitől kapott pénzt, házat, egyebet. Azzal sincs semmi bajom, ha okosan használja fel a kapott pénzt, házat, egyebet, csak aztán ne álljon le tanácsot adni úgy, mintha egy szál szakadt gatyában és lyukas cipőben futott volna neki az életnek és a pusztán a kemény munkája eredménye minden, csak az a my father gave me a small loan van lehagyva a történet elejéről, nyilván nem véletlenül.

Ha valaki adott, akkor az az anyám. Pénzt, tanácsot, tudást es hitet. 21 voltam amikor apám meghalt. max 10x láttam őt józanul.

Mivel elbuktam amit kaptam, így nulláról indultam. Nem mélyszegénységből érkeztem, országos viszonylatban tippre a közepe voltunk, budapestiben pedig alatta. Amikor megcsináltam magam, màr szüleim nem éltek, nem volt védőháló.

Családomban több jómódú ember van. Olyanok akik komoly tőkével startoltak és olyanok is akik nem. A legtöbb unokatestvérem nagyot alkotott, nagyobbat, mint a szüleik. Persze volt olyan is, aki durván lecsúszott. Tágabb családon belül, én vagyok a legkisebb unoka, a leghátrányosabb helyizetből indulva, a legtöbbre vittem. Pedig vannak olyan unokatestvéreim, akik nem sokkal vannak mögöttem.

Pénzt a tágabb családom soha nem adott, de én már adtam nekik kölcsön.

Mivel elbuktam amit kaptam, így nulláról indultam

Ez nem alabecsulendo, mert elsore a legtobben elbukjak, es az eleg nagy segitseg, ha az nem a sajatod. :)

Amugy nem tudom, miert csinalunk ugy, mintha ebben szegyellnivalo lenne. Nem egy ismerosomet lattam, aki jo nagy hatszellel indult, aztan nem vitte semmire. Egy kezdolokes nem garancia semmire. A Szerencsejatek Zrt evtizedeke ota nagyban futtatja ezt a tarsadalmi kiserletet, erdemes megnezni, mire jutnak azok, akik nyernek parszaz milliot.

Sokan azt hiszik, ha valamit pénzzel kezdesz, akkor azt nem lehet elbaszni. Ma már tudom, hogy legkevésbé pénzre van szükség, mert ha minden más stimmel azt találsz.

Ahogy Klapka György mondta: "aki pénz nélkül nem tud vállalkozni, az pénzzel sem"

Ez a kijelentés egy shortcut, nem univerzális igazság, vagyis van kb 95%-os konfidenciája.

Ilyen ómen a telephely és az irodaház építés projekt, vagy egy új terület meghódítása, amihez nincs kompetencia. A pénz sokaknál agyat növeszt.  Nagyban jó példa erre Gattyán, aki a Jázmin óta amihez ért az szarrá változott, inverz Midas.

"Kicsiben " mindennek a forrása a pénzügyi nyilvántartás hiánya. Az ilyennek a cashflow az ami a kezében van, vagy a bankszámlán van.

Amúgy kkv szinten a visszaesés növeli a casht a cégben. Na ilyenkor hülyülnek meg a pénztől. A legrosszabbkor.

Tegnap óta azon gondolkodom, hogyan raktad ezt össze, majd eszembejutott:

Többször leírtam azt, hogy szüleim halálának köszönhetem az üzleti sikerem. Emiatt nem kellett az első tíz évemet az otthon megteremtésével töltenem. Azt is nekik köszönhetem, hogy volt lehetőségem bukni. De ennyi, ami persze nem kevés. Minimum ugyanezt fogom nyújtani a gyerekeimnek.

Kronológia:

1993 augusztus, szülői pénzből saját üzlet, 1994-re elbuktam, ezt követően üzletkötő lettem, majd értékesítési vezető (akkoriban az volt a szokás, hogy ez abból lett aki a legtöbbet tudta eladni), nagyon sokat kerestem itt, a tulajdonosból nagyon gazdag embert csináltam, akinek az esze is kinött tőle. Amikor a céghez érkeztem, a csőd szélén álltak.

1995 augusztus,  meghal apám

1995 október, második biznisz az alattam dolgozó értékesítőkkel, magam kerestem meg a beszállót, nem a szüleim pénze

1997 február, személyes ellentétek miatt kiszállok, elkezdek fidozni es megalapítom azt az üzletet,  amibe szintén belebuktam a saját hibámból

1999 majus,  meghal anyam

1999 október, elkezdem a mostani üzletemet, abbahagytam a fidot, jött az internet

Az első üzeletemhez a pénzt a szüleimtől kaptam, még 20 sem voltam. Csődbe ment. A második üzletemből kiszálltam, másoknak sok pénzzel, de olcsón, a beszállót már magamnak kerestem meg. A harmadikat elbasztam  naivságommal (ekkor fidoztam), ebbena cégben a haldokló anyám volt a kültag, ő könyvelő volt és a tanácsára lett bt. A negyedik bizniszem a mostani, amit anyám halála után 4 hónappal alapítottam .

Minden lehetséges, a valószínűsége valamint az időtáv kétséges. Jelenleg a saját munkahelyemen ezt nem látom, azt inkább, hogy az üres státuszok feltöltése is meglehetősen sok idő. Egyénileg meg az én székembe nemsokára amúgy is beül más (ha találnak rá embert) :)

Szerkesztve: 2024. 02. 13., k – 15:05

2018 nyár óta otthonról dolgozom. Elég nehéz lenne irodába járásra átállni, főleg az ingázás miatt. Egy helyen közel kétszer annyit ajánlottak, de ha levonom a bejárás idő és pénzbeli költségeit, akkor az egy jó vaskos levonás. 2 óra ingázást egy irányba szerintem nem bírnék tartósan, legfeljebb pár hónapig.

Komoly külső kényszer híján egy esetben mondanék le a home officeról, ha valami közeli cégnél dolgozhatnék és elég lenne heti 1-2x bemenni.

"Everything fails, all the time."

Nincs az a penz :D

 

Na jo olyan netto 3 millaert lehet. :D

Azért se biztos. Azt szoktam mondani, hogy valaki márpedig úgyis megdugja az asszonyt, kérdés hogy kicsoda. Még az irodában dolgozik az ember, hogy aztán talicskázza a 3 milliót ki tudja mi történik otthon ha sokáig csak a talicskázás van semmi más. Arról nem is beszélve, hogy ki lesz a gyereknek az apja. Nyilván nem csak biológiailag.

zzel most lebegni hagyod, hogy a kollegaidat vagy a nejeiket khm... tetted boldogga?

 

Az osszes kollegad no? Mert akkor vagy kolleginat, vagy kolleganot kellett volna irnia.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

És még az sem biztos, hogy veszteség. Első feleségem nagyon szép nő volt (második mégszebb), de kellett neki a visszajelzés. Így addig járt a kútra (lájk vadász), míg el nem váltunk 2008-ban. Veszteségként éltem meg addig, amíg meg nem ismertem a második feleségem, akivel 14 éve vagyunk együtt és született két közös lányunk.

A 2008-as válásom rám fért. Megtapasztaltam, hogy nem mindent én irányítok. Megtanultam mire lehetek bűszke és minél kell alázatosabbnak lennem. Megtanultam elfogadni azt, amin nem tudok változtatni. Megtanultam kritikusan gondolni magamra, a tetteimre, a gondolataimra. Szóval összeségében jót tett nekem.

.

Ha a ceg mindenkepp sporolni szeretne, ott az iroda, azon lehet. Meg egy fejlesztonel is szamit, egy adminisztrator/papirtologato eseten lehet, hogy a ceg tobbet kolt arra, hogy tudjon hova ulni, mint ami az illeto bere. Persze a legtobb irodaberletet 3-5 evre kotik, de ha 2020-ban az europai covid kezdeten kototte valaki, legrosszabb esetben is 2025-ben lejar.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Mindenki a COVID-hoz méri a HO mennyiségét. Én már 2017-2018-ban dolgoztam 100% HOban egy nagy külföldi telco budapesti központjának alkalmazottként. Igaz nem volt ennyire gyakori a 100% HO, de COVID előtt is lehetett találni itthon is. 

Szerkesztve: 2024. 02. 13., k – 23:03

Hiányzik az a szavazati opció, hogy "Semennyi pénzért nem mondanék le róla". Ha már az ingyen lemondás lehetősége ott van, jó lenne a másik végletet is látni.
Vagy esetleg az az opció, hogy "Nincs lehetőségem lemondani róla", például azért, mert olyan messze laksz az irodától, hogy nem megoldható az utazás időben.

Nagy Péter

Hiányzik az a szavazati opció, hogy "Semennyi pénzért nem mondanék le róla"

Mert hazugsag lenne minden oda erkezo szavazat.

Legfeljebb egy kompromisszumos, "irracionalisan sok penzert mondanek le rola" opciot tudnek elkepzelni. Nehogy mar ne jarjak be egy irodaba egy honapig, ha abbol mondjuk kijon egy pesti lakas ara a gyereknek. :)

Ez így elég tág. Nem írja a szavazás, hogy mekkora fizetésről beszélünk, vagy a jelenlegi bérünket vegyük-e figyelembe. Nyilván, ha valami nagyon durva pénzt keresnék, akkor +10%-ért is lemondanék akár a HO-ról. Ha valami rosszul fizetős hely eleve, akkor +50%, amire szavaztam végül. Ingyen nem szívesen adnám fel, mert nekem jobb lenne a HO.

A computer is like air conditioning – it becomes useless when you open Windows.” (Linus Torvalds)

Szerkesztve: 2024. 02. 14., sze – 07:44

Hol vannak ilyenkor a milliós fizetések? Plusz  n%-ért már ingatlanba fektetni a munkahely közelében sem lenne hülyeség, miközben az addig lakottat kiadhatod, vagy átforgathatod másba.

Érdekes, hogy kb mindenki a bejárás költségét (időveszteség , pénzveszteség) vette csak figyelembe.

Sőt, lakhatnék egy sivatag közepén is szinte ingyen. :)

A lakás ár/érték aránya figyelembe volt véve lakás vásárláskor. A munkahelyem ár/érték aránya is figyelembe volt véve mielőtt az állást elfogadtam. Ha változnak az életkörülmények és (hipotetikusan) muszáj e kettő közül egyiken változtatni, akkor a munkahelyet lecserélni számomra könnyebb.

Ha kizárólag a vagyoni helyzetet venném figyelembe, számomra kocsit se lenne érdemes tartani, de attól még van, s lesz is.

Munkahely legyen kerekítve 1,5 óra tömegközlekedéssel, 1 óra - 1:15 perc kocsival

Amiben lakunk lakás legyen kb 60M

Ha 30 perccel közelebb költöznék, akkor egy ugyanilyen lakás kb 100M-tól kezdődik, új építésű meg kb. 180M-tól, de inkább 200M felett.

Igazat adok, jó befektetés lehetne, de mivel a különbség jelentős:

  • ha a mostanit megtartjuk akkor jó nagy hitelt kellene felvenni a közelebbi lakásra, a kiadás ára még lehet a törlesztőt sem fedezné
  • ha nem tartom meg, akkor meg a közelebbi lakásba kellene beforgatni az árát, szóval másba nem tudom átforgatni

Van egyébként a munkahelyhez közelebbi lakás befektetésnek, csak az fele akkora mint amiben lakunk.

Attól függ hogyan csinálod. Nekem eddig semmit sem kellett eladni ahhoz, hogy elköltözzem. Egyik reggel felkeltem a régiben és lefeküdtem az újban. Előtte tetszőleges intenzitással csináltam az újat. Most is így csinálom. Az új házamat 2 éve kezdtem és lehet még 2 évig csinálni fogom. Semmi sem sürget.

Ezt egészen addig tudod megtenni, míg csak magadra kell gondolnod. Amikor van 2-3 gyereked, akkor annak a kapcsolatait sem szivesen rúgja fel az ember.

És itthon egészen töredék % engedheti meg magának, h hobbiprojektként belekezdjen egy új ház építésébe, kész lesz, mikor kész lesz alapon. Sztem a döntő többség örül, ha egyátalán tud bármilyen sajátban lakni.

egy nap alatt sehogyse birnek osszepakolni. Van olyan gep, amit egy nap lenne szetszednem, hogy viheto allapotban legyen. Es ez csak egy gep ...

Nekem frankon kellene egy honap, hogy osszecuccoljak.

Most gondolkodok 2 gep beszerzesen. Mar az elado oldalnal nekem tobb napba telne, hogy hordozhato allapotba hozzam az egyiket.

A masik egyszeru, azt csak bedobom a kocsiba, az csak egy eszterga.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Szerkesztve: 2024. 02. 14., sze – 08:54

dupla

+10%-ért hajlandó lennék home office-ba menni. Az irodába járás lehetősége az plusz juttatás, ami pénzbe kerül a cégnek. Mért fizetnének többet azért hogy ők fizethessék a fűtést meg a bérleti díjat?

Szerkesztve: 2024. 02. 15., cs – 10:30

Nalunk hybrid van 2 ho 3 o /het de nincs megkovetelve. December ota haromszor ha bent voltam.

Aki nalunk bent ul: customer service, CEO titkarnoje meg azok a teamek akik egymas hatat simogatjak.

99%-ban akivel kapcsolatban vagyok nemhogy az irodaban van hanem masik orszagban ul sokszor jo esellyel a foldgolyo masik oldalan Ausztraliaban. Azert meg nem kelek fel reggel 4-kor, hogy 6-ra beerjek egy meeting miatt…

Ha epp bent vagyok akkor allandoan zavarnak azok a kollegak akik nagyon hatekonyan bentrol "dolgoznak" erdekes ha nem vagyok bent nem keresnek Teams-en vagy email-ben.

Édekelne egy ilyen szavazás, mondjuk egy év múlva.

Mondjuk egy olyan plusz ponttal, hogy "Mi az a HO?"

A napom nagy resze meetingekkel telik. Gondolkodni alig van idom, leirni meg kb. eselytelen. De ilyen ez a popszakma.

Cserebe, ha az irodaban vagyok, vagy vannak joparan, akkor a meeting elso 5 perce is azzal megy, hogy 2-3 haztomb tavolsagbol setalnak at az emberek, vagy arra varunk, hogy kihuzza az elozo tarsasag magat a terembol.

Covid/HO elott totalis kaosz volt, most limitalt.

egyéb

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.