Ma van a palacsinta világnapja, ezért eláruljuk, hogy ne cseszd el a világ egyik legnépszerűbb desszertjét.

A palacsinta a világ minden részén ismert, nem is csoda, hiszen egy egyszerű desszertről van szó, aminek olyan sokféle változata van, hogy felsorolni is nehéz lenne. És legalább annyiféle tésztarecept is létezik, ahányféleképpen csak ízesíteni lehet a már kisütött palacsintát – Magyarországon a leggyakrabban lisztet, tojást, cukrot, sót és ásványvizet felhasználva készítik el az alaptésztát.

A palacsinta világnapja mindig a húsvét előtti 47. napra, húshagyókeddre esik, ami egyben a farsangi időszak végét és a negyven napos böjt kezdetét is jelenti. Története egészen a Római Birodalomig nyúlik vissza, ahol inkább egy lepényszerű tésztára hasonlított ez a finomság.

Az egyszerűsége azonban megtévesztő, biztosan neked is van egy olyan történeted, amikor a palacsintád odaégett, alulkészült, elfolyt, leragadt vagy feldobás közben valahol máshol landolt, mint ahol kellett volna. Elmondjuk, mire lenne érdemes odafigyelni, hogy minden gond nélkül elkészíthesd, azaz hogy ne cseszd el a palacsintát.

Mérés

Sokan szinte csak a megérzésüket – vagy a nagymama praktikáit – követve keverik ki a palacsintatésztát, viszont ha nincs rutinunk, érdemes inkább egy receptre hagyatkozva pontosan kiadagolni a hozzávalókat. Ha mondjuk olyan jön szembe a szakácskönyvben, hogy „ízlés szerint adj hozzá cukrot”, akkor jusson eszünkbe, hogy a nagyon cukros palacsinta könnyen elég.

Csomómentesség

Magyarországon vékonyra csináljuk a palacsintákat, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy csomómentesre keverjük a tésztát. Miután kimértük és összekevertük az alapanyagokat, érdemes gépi habverőt is segítségül hívni, hogy elérjük a tökéletes tésztaállagot.

Pihentetés

A palacsinta elkészítése egyszerű, de ez nem azt jelenti, hogy minden folyamattal kapkodni kell. Szakértők szerint a tökéletes palacsinta egyik fontos titka, ha a tészta kikeverését követően nem sütjük ki azonnal, hanem hagyjuk még egy kicsit pihenni a tésztát – az a legjobb, ha egy rövid időre (15-60 percre) hűtőszekrénybe rakjuk. De legyünk óvatosak: a hideg hatására a tészta összeállhat, és ismét vízre vagy tejre lehet szükség, hogy visszanyerje eredeti, folyékony állagát.

A palacsinta sütése

Ha eddig jól vetted az akadályokat, akkor már csak egy utolsót kell túlélned, a palacsinta sütését. A tészta mellett legalább annyira fontos, hogy legyen egy jó – vagy legalább megfelelő – palacsintasütő és tűzhely vagy főzőlap. A mai korszerű indukciós vagy elektromos főzőlapok pillanatok alatt átmelegítik a palacsintasütőt, miközben nem igényelnek tőlünk további erőfeszítéseket, ráadásul a kézi vezérlésnek köszönhetően számos hőfokopciót kínálnak, így ha túl is melegítjük a palacsintasütőt, akkor is pillanatok alatt megmenthetjük a helyzetet. Aranyszabály ugyanakkor, hogy a palacsintát mindig olajon süssük, lehetőleg ecsettel kenjük ki a serpenyőt, és a fordítással bánjunk nagyon óvatosan – szuper érzés a levegőbe feldobni a félig kész palacsintákat, de ez gyakorlat kérdése, úgyhogy csak akkor vállaljuk be, ha sok időnk van, és nem vagyunk olyan éhesek, minden más esetben inkább spatulát használjunk!

(Forrás: Gorenje, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Audioillúzió is van, nem csak optikai

További cikkeink a témában