Techboom off: generációs élmény a rosszabb fajtából

Címkék

A közösségi médiás reakciók alapján úgy tűnik, sokan nem akarják elfogadni, hogy már nem 2021-et írunk a munkaerőpiacon. Ébresztőt fújtunk a 26. kraftie adásban.

Nagyon sokat agyaltunk rajta, hogy a tagadás mögött mi húzódhat. Egy azonban biztos, egy 15 éve piacon lévő IT szakember igazi válságot még nem látott. Az adás legfájdalmasabb önigazolása pedig az volt, hogy a felvétel után pittyent a Discord, és már jöttek is a hírek: az egyik legnagyobb hazai IT munkáltató masszív leépítésekbe kezdett.

Az adásban elhangzott cikkek, videók, tartalmak a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, és a YouTube csatornánkon is.

Hozzászólások

A HWSW irreality show folytatódik!

Nemrég még a digitális nomádok elvándorlása miatt "aggódott" a informatikai bulvárlap a kata adóváltozások miatt. Akkor éppen a homeoffice jelenséggel indokolta a magyar szoftvermérnökök minden más területnél könnyebb virtuális kivándorlását, és magyar it gazdasági armageddont. Traveling without moving. Majd jött a 40000 "migráns" programozóval való riogatás, amit a területen tapasztalható munkaerőhiány okozott. Ez nem HWSW agyszülemény volt, csak beálltak a hisztikórusba. Most megint feltették a hwsw bullshit lemez A oldalát. Hát fő a változatosság! :D 

Kompetencia hiányában nem kellene info szagportált írni, mert az eredmény így meglehetősen szórakoztató de nem a jó értelemben. Érdemes akkor már profilt váltani és Győzikéről, foltos Gigiről vagy a 40 tagú Majka zenekarról írni naponta szenzációs híreket :) Legutóbb a Rush és C# nyelvek közötti különbségeket nem sikerült megérteni a bulvárlapnál, a mi univerzumunkban nem fenyegető C# armageddont vizionálva. 

Lassan már a HUP-ra is árnyékot vet a fogalmatlan "testvérlap" :D 

Én most annál a pontnál tartok, amikor levezetik, hogy az IT szektorban azért van vége a home office-nak, hogy ne legyen bankválság.

Érdekes megközelítés, bár kissé hasonlít arra a kísérletre, amiben a professzor minden kétséget kizáróan megállapítja, hogy a csótány a lábával hall.

Ez az egész iroda/home office/ingatlanos/bank témakör, amit egyesült erővel kifejtenek, tényleg iskolapéldája annak, hogyan lehet egyébként valós információkból teljesen téves következtetést levonni.

Szerintük a cégek azért hívják vissza a dolgozókat, hogy az ingatlanos nehogy csődbe menjen, mert abból bankválság lenne. Ez már ott megdöglik, hogy ugyan miért foglalkozna egy IT cég azzal, hogy csődbe megy egy ingatlanos? A másik ellentmondásra talán öntudatlanul ők maguk mutatnak rá:  a bérleti szerződéseket 3-5 évre kötik, tehát ha akarna, akkor se tudna belőle kilépni a bérlő. Akkor meg mitől menne instant csődbe a bérbeadó?

Na de valami mégis következik mindabból amit elmondanak, ezt viszont ahogy látom, nem ismerték fel: 3-5 év múlva, amikor lejárnak azok a szerződések, akkor tényleg lesz az irodapiacon egy válság.

A páramérős figurán meg nagyon jót derültem. :-D

nem ertetted meg.

nem azert hivjak vissza a dolgozokat, h ne menjenek csodbe az ingatlanfejlesztok, hanem azert nem fognak csodbe menni, mert elkezdodott a reszleges visszarendezodes. tenyleg morbid, de valahol a munkavallaloknak meg erdekuk is, hogy ez megtortenjen reszlegesen, mert egy potencialis penzintezeti valsag mindig tovabbgyuruzik, es az az atlag emberen csattan. es az IT sem ussza meg. a bankokat meg majd szanaljak szokas szerint.

a vilag a covid elott arra volt berendezkedve, hogy a munka helye az iroda. az elmult 25 evben minden nyugat-europai varosban a varoskepet teljesen megvaltoztattak a modern irodahazak (nezd meg berlint, vagy londonban mi nott ki a tower mogott). ezeknek a berlok es egy adott kihasznaltsag a fedezetuk. de nem kell nyugatra menni, a vaci uton az ujpest-kozponttol a lehel terig tobbszazezer negyzetmeternyi iroda nott ki a foldbol cirka 10 ev alatt, tobbszaz milliard forintnyi hitelbol. ezek mogott bankok vannak. az ingatlanfejlesztok pedig hitelbol fejlesztenek, ez a modell.

a hitelnek ugye mindig van fedezete. ha megszunik a fedezet, akkor van baj, mert a veszteseg keletkezik, amit valakinek be kell nyelni, papiron a penzintezetnek (de oket mindig megmentik). ha nem fizeted a lakashitelt (kiveve ha moratorium van) a bank visszi a kecot, es ha piackepes, eladja, a penzenel van. egy kihasznalatlan irodahaz necces, mert ha nincs kereslet vagyis berlok, akkor annak a hitelnek nincs fedezete, leven a kihasznalatlan vagy netalan ures irodahaz nem er semmit. max paintball palyat lehet uzemeltetni bennuk. :)

ha megnezed az elmult 20 ev penzintezeti/tozsdei valsagait, mindig a fedezettel volt a gond. 2008-2009-ben a bankok mar nem csak az ingatlanokra adtak penzt, ha a jovobeli "fiktiv" erteknovekedesre is. tulajdonkeppen piramisjatek, mert az igy szerzett hitelbol uj ingatlanokat vettek a vasarlok. de a lenyeg, a fiktiv erteknovekedes csak addig fedezet, ami van jovobeli erteknovekedes. megallt a novekedes, hirtelen nem volt fedezete ezeknek a hiteleknek.

de a 98-as orosz tozsdevalsag hazai hullamaiban is vastagon benne volt ez, be is tiltottak a lombard hiteleket, mert ott meg a fedezet a reszvenyek erteknovekedese volt. a modell ugyanaz, a jovobeli erteknovekedesre kaptal uj hitelt, abbol meg tobb reszvenyt vettel.

visszatereve az irodahazakra. en nem sajnalom oket, a bankokat sem. de a covid miatt a homeoffice intezmenye alatt ott ketyegett az irodahaz hitelbomba. csak a hosszutavu szerzodesek miatt nem robbant. pedig a berlok nagyon targyaltak, nagyon menekultek volna, de nem engedtek el oket az ingatlancegek.

nem vagyok a homeoffice ellensege, csodalatos dolog, de nagyreszt tarthatatlan, mert a vilag es ingatlanpiac nem erre volt berendezkedve. ez most picit visszarendezodik, stabilizalodnak az irodahaz beruhazasok, es valamifele vegyes modell jon letre. termeszetesen kozel sincs itt a full remote halala, mert sokan mar nem mennek vissza soha. az irodapiac meg ezt majd lesz szives lereagalni, es a jovoben sokkal kevesebb irodahaz fog kinoni a foldbol.

De, megértettem. 

Ahogy elnézem tulajdonképpen ti is, csak nem sikerült egészen pontosan kifejteni.

Viszont ha már a hosszabb távú hatásokat taglaljuk, én alapvetően két esetet tudok elképzelni.

Az egyik variáció szerint egy IT cég alkalmazottai nem igazán működnek jól home office-ban, tehát visszarendeli őket. (Valójában eleve csak a járvány miatt engedte meg nekik, hogy otthonról dolgozzanak.) Ez üzleti szempontból logikus döntés, nincs vele gond.

Ti ezzel szemben azt állítjátok, hogy egy csomó cég - nem kis kellemetlenséget okozva nekik - nem ezért rendeli vissza a közben agglomerációba kiköltözött dolgozóit, mert az üzletmenet ezt megkívánja, hanem mert nem tud kilépni a bérleti szerződéséből és ha már úgyis kénytelen irodát bérelni, akkor üljön már benne valaki. A dolgozó meg ezt azért nyeli be, mert éppen válság van.

Én nem tudom azt vitatni, hogy ez így lehet, de ha igaz, amit mondtatok, akkor itt előbb vagy utóbb, de baj lesz. Legfeljebb a piaci tranziens nem lesz olyan kellemetlenül éles.

Az IT cég szempontjából azért lesz baj, mert ahogy ti is mondtátok, a piac ciklikusan működik és a következő felszálló ágban az összes agglomerációs munkavállalót úgyis kénytelen lesz visszaengedni home office-ba (vagy el), mellesleg rajta ragad a munkaerő piacon az a bélyeg, hogy ez volt az a fafejű, aki csak azért rendelte be a dolgozóit, mert éppen megtehette velük szemben.

Ami az ingatlanost illeti, számára a jelenlegi helyzet tulajdonképpen ugyanúgy fiktív üzlet, mint amilyen fiktív volt a korábbi válságokban az értéknövekedés. Nem azért bérlik az irodáját, mert kell, hanem mert ottragadtak. De egyszer minden szerződés lejár. A legtöbb, amit elérhetnek, hogy addigra a hitelező bank már éppen pénzénél lesz.

Ha nem, akkor viszont jön a válság. Az igazi kérdés tehát az, hogy a Váci úton megépült irodák mennyi időn belül térülnek meg.

ha ez igy jon le, akkor tenyleg felreerthetoek voltunk. szerintem nagyon sok hatas miatt rendelnek vissza embereket: egyreszt tobb kontroll vagy az uzletmenet megkivanja, bujtatott leepites (orulnek ha felmondasz), es talan benne van az is, ha hamar van iroda, akkor legyenek emberek is. mindenhol mashol vannak a hangsulyok.

Ugye eddig az volt, hogy az SP500 cégek irodaházakat építettek és arra vettek fel kölcsönt amiből több irodaház épült amire több kölcsönt lehet felvenni és mondjuk saját részvényt venni.

Ugye látjuk, hogy ennek nem tesz jót ha home office irány van, vagy bármi más okból nincs szükség adott irodaházakra (pl WeWork).

Az Ír állam azt találta ki hogy majd ők megépítik az irodaházakat közpénzből, mert ezekre mindig nagy szükség van - de mi van ha nincs? 2019 óta épített irodaházak és egyéb retail épületek üresen állnak a Dublin Docklands és környékén.
 

https://www.irishtimes.com/business/2023/12/19/sharp-adjustment-in-irel…

Béreljük az irodát évi 90 millióért. Ahogy nagyon sok más informatikai fejlesztéssel foglalkozó cég is. Nem tartozik a cég profiljába az ingatlanüzletág így nem fogunk ezzel foglalkozni. Remélem nem gondolod komolyan, hogy a tulajdonosok vagy menedzsment majd ingatlanpiaci trendekkel és ebből eredő makrogazdasági mutatókkal fog foglalkozni úgy, hogy ez 10 milliókba kerül a cégünknek! A covid alatt akkorára nőtt a létszám, hogy el sem férnénk az irodánkban. Nem vettünk ki más szinten irodát. Az ukrán háború miatt elmaradt a nagy növekedés amire mindenki várt. Elküldek kollégákat azokból akiket a covid után felvettek, de még mindig többen vagyunk mit előtte. Az elküldött kollégák között egy sem rendelkezett egyetemi végzettséggel, azért lettek felvéve mert nem volt más a helyükre. Majd betanítjuk őket a cégnél ez volt a szlogen. Voltak erre céges tanfolyamok. A covid alatt megtapasztaltuk, hogy a homeoffice nemcsak valós alternatíva de hatékonyabb is mint az irodai munkavégzés. Csak egy példa, túlóra sokkal rugalmasabban megoldható homeoffice mellett mint irodai munkavégzéssel. A távollakó kollégák problémája is megszűnt ezzel. Az irodabérleti szerződésből nem lehet kilépni, viszont a meglevő iroda leválasztott részei tovább értékesíthetőek, ezzel csökkentve a költségét. Ezt lehetővé teszi a szerződés. 

Egészen biztos vagyok abban, hogy más szoftverfejlesztéssel foglalkozó cégeknél is hasonló konklúziókat vontak le a covid miatti megváltozott helyzetből. Ha újból felfutnak a megrendelések, nem racionális növelni az iroda méretét mert drága, szűkíti a felvehető munkaerő bázisát. Az agglomeráción túl lakó vidékiek hajlandósága fordított arányban változik a távolsággal. Továbbá határon túl lakó programozók teljesen kiesnek irodához kötött munkavégzés esetén. Erre is voltak terveink csak a háború kitörése és annak gazdaságra gyakorolt hatásai miatt már nem valósultak meg. Programozókból hiány van, ez belátható időn belül nem fog megváltozni. Ahol megtapasztalták a homeoffice hatékonyságát nem fognak visszatérni az irodai munkavégzéshez. Sokkal rugalmasabb homeofficeban működni. Ha éppen több fejlesztőre van szükség dinamikusan lehet növelni a létszámot úgy, hogy nincs mellette súlyos irodabérleti költségnövekedés. Akár határozott idejű szerződésekkel is lehet számolni rugalmasan ha a megrendelések növekedése indokolja. A többlet projektek lezárásával nem maradnak drága üres asztalok az irodában. A irodabérleti szerződések jellemzően nem egy évre szólnak, a létszám változásaihoz lehetetlen optimálisan hozzáigazítani az iroda méretét. Természetesen az újonnan felvett fejlesztők hatékonysága rosszabb lesz de itt megállnak a negatív tényezők. 

A vidéki szoftverfejlesztéssel foglalkozó cégek mindig hátrányban voltak. A homeoffice számukra kiváló lehetőséget jelent a hátrányuk csökkentésére. Rövid idő telt el és a háború is közbe szólt ezért szerepük még nem vált jelentőssé, de ez a jövőben egy újabb felfutó időszakban várhatóan nőni fog. 

A piacgazdaságokra régóta jellemző a húzd meg - ereszd el működés, akár működési hibának is nevezhető. Ha kicsit rosszindulatú vagyok fogalmazhatok úgy, hogy az elküldött szoftverfejlesztők nem is voltak igazi szoftverfejlesztők, csak szoftverfejlesztő-jelöltek. De nyilván szereztek némi tapasztalatot és közelebb kerültek ahhoz, hogy valódi szoftverfejlesztőkké váljanak ha nem váltanak más területre. Egy részük talán inspirációt is kapott ahhoz, hogy informatikai felsőoktatásban részt vegyen a jövőben. Egy tanfolyam azt a szintet soha nem tudja hozni ami ott megszerezhető. 

Szerintem azoknak a cégeknek, akik saját tulajdonú irodával rendelkeznek sem éri nem az irodai kapacitásuk bővítése. Ott a költözés sem igazán alternatíva mert már megvan az épületük, így a bővítés lehetősége korlátozottabb. Más helyszínen felállított iroda széttagoltsághoz vezet, az sem előnyös. 

Az ingatlanpiaci és hitelpiaci teória vaskos konteó. Megrendelésekből és tartósan futó projektekből van bevétele egy szoftverfejlesztő cégnek. Még abban az esetben is ha történetesen egy hitelezésben érdekelt bank az egyik ügyfél és panaszkodik "hívjátok vissza a kollégáitokat, hogy ezzel is erősítsük az irodahitel piacot, mert ha beomlik nektek sem tudunk majd fizetni" csak nevetne ezen a szoftverfejlesztő cég. :-) Majd tartalékot képez a szűk évekre ha mégis beütne az irodapiaci katasztrófa. És ha beüt legalább az üres irodai helyek nem húzzák le a mutatókat. 

Nem tartozik a cég profiljába az ingatlanüzletág így nem fogunk ezzel foglalkozni

A cégek amikről szó van Alphabet, Facebook/Meta, Microsoft stb. - ha nem vagytok SP500, akkor nem érint.
Ahol én dolgozom ott céges értekezleteken (all hands) rendszeresen téma a cash és hová legyen mozgatva (részvényvásárlás/ingatlan) és ez a CFO hatásköre. Természetesen, hiszen ezeknek az értéke csak felfelé mehet - irónia.
 

Nem "a ceg" erdekelt ebben, szerintem emiatt beszeltek el egymas mellett. Perszonalunio van, az SP500-as ceg CFO-ja bent ul egy ingatlanfejleszto board ulesen. Latja, hogy kurva nagy baj van, ezert gyorsan bedoba "otthon", hogy vissza kene hivni a biorobotokat melozni, mert bedol az ingatlanceg. A CEO leszarja az ingatlanceget, viszont o meg egy befektetesi bank reszvenyese, es az ottani board meetingen meg azt mondtak, hogy tul nagy a kitettseg az ingatlanpiacon.

Megszuletik tehat az ideologia, a HO nem eleg hatekony, mindenki takarodjon be az office-ba.

1-2 éves Louis Rossmann videókban téma volt a NY-i ingatlanbérlés. És egész jól kifejtette, hogy 5-10 éve is üresen álló épületek, területek is vannak. És azért nem adják ki olcsóbban, mert az ingatlan értékbecslésénél a bérleti díjból szorozzák fel, hogy mennyi legyen az értéke. Szóval, ha kiadja olcsóbban, akkor a banki hitelnél hirtelen hiányozni fog a fedezetből valahány millió dolcsi és a bank kéri ezt a különbséget azonnal befizetni. Ezért állnak üresen az irodaházak, ahelyett, hogy pénzt hoznának csökkentett bérleti díjjal. Úgy tűnik megéri nekik üresen tartani, pedig biztos van költsége annak is.

Kíváncsi lennék rá, hogy ez mennyire jellemző itthon. Itt hogyan becsüli a bank a hitel fedezet ingatlan értékét.

Itt hogyan becsüli a bank a hitel fedezet ingatlan értékét.

Ugyanigy, de annyi pontatlansag van benne, hogy nem az ingatlan erteket becslik fel. Az ingatlan erteke a hitelbiralatkor nulla forint, mert meg a telek sincs megvasarolva, nemhogy ingatlan legyen rajta.

Kitalalsz egy projektet. Bemesz egy bankhoz (vagy tobbhoz, mert annyi penz kell), elmondod nekik, mekkora kasza lesz, ha adnak kolcson. A bank huzza a szajat, mert nagyon szegeny, aki igerni sem tud. Kernek uzeti tervet, amihez kell ugy az emlitett berleti dij es berbeadottsag. Kijon, hogy egymilliard urkredit lesz a profit, lehet hitelezni! Jo, hat nem annyit, ugyhogy lesz mondjuk egy OTP-Erste-Unicredit szindikalt hiteled, megsem akar senki nagyot bukni.

Kovetkezo kerdes, hogy adjuk oda az egymilliard urkredit hitelt, hogy masnap ne a kajman szigeteket nyaraljon az ingatlanfejelszto? Hat ugy, hogy milestone-okhoz van kotve a folyositas. Megvan a telek, akkor kapsz annyi penzt, ami ahhoz kell, cserebe a telek bemegy fedezetnek a hitel ala. Es igy tovabb. Ez projekthitel, elobb kapod meg a penzt, mint hogy legyen a kezedben kesz ingatlan.

Valojaban nagyon egyszeru a megoldas, a multiceg fejese az ingatlanos ceg boardjaban ul, es forditva. Aki kiadja a jelszot, hogy irany vissza az irodaba, az sokszor kozvetlenul erdekelt az ingatlanfejelszto profitjaban is.

3-5 év múlva, amikor lejárnak azok a szerződések, akkor tényleg lesz az irodapiacon egy válság.

Nem egyszerre jarnak le, es mint latjuk, rengeteg szerzodes meg lesz ujitva, mert addigra ismet nem lesz full HO a jobbagyoknak.

 multiceg fejese...sokszor kozvetlenul erdekelt az ingatlanfejelszto profitjaban is.

Ilyen tippem nekem is lett volna, csak statisztikai adatok hiányában azt nem tudom, hogy az irodapiacnak hány százalékát tehetik ki az efféle összefonódások.

Te tudsz számot mondani, vagy csak találgatsz?

nem birom ki, hogy ne valaszoljak. szinte biztosan nem hallgattad meg ezeket a podcastokat es meetupokat. nagyjabol a cimekre reflektalsz, es hatalmasakat csusztasz. es meg diplomatikus is voltam.

gazdasagi armaggedont es a szoftvermernokok tomeges kivandorlasat sosem vizionaltuk. peldaul a remote kulfoldi munkavallalas temaban vendeg volt hasko geri, aki az egyik legnagyobb nemzetkozi EOR, remote munkavallalokat foglalkoztato ceg, a remote.com fejvadasza. vilagosan elmondta, hogy a kulfoldi remote pozikon olyan szintu tulkinalat van, esetenkent tobbszaz jelentkezovel, hogy csak a legjobbak tudnak ilyeneket megcsipni, a hazai szakemberek top5%-anak realitas ez.

40e migrans programozo: valoszinuleg a nagy szlav it exodus adasra gondolsz, aminek szinten csak a cimet olvastad. a meghivott kutato elmondta, hogy a github/gitlab geolokacios adatok alapjan prognosztizalt, kozel 200e elszivargott szlav fejlesztobol magyarorszag nem tudott erdemben semmit megcsipni.

c# armageddon: a linkelt hirben errol nincs szo, csupan az van benne, hogy a microsoft kulcsfontossagu c# kodokat irt at rustba, ahogy azt korabban mar elkezdte a C/C++ vonalon is. a hirben benne van, hogy ez egy evtizedes folyamat.

"aki nem tud arabusul, ne beszéljen arabusul" régi szittya magyar mondás amit meg kellene fogadnotok.

Fel kellene vennetek a szerkesztőségetekbe egy valódi programozót. Segítek ez utóbbi szó értelmezésében. Nem bootcamp, nem gyorstalpalós tanfolyamos kódhentelőt, hanem BME vagy Óbudai egyetemnem végzett mérnökinfós, aki lehúzott úgy 5 évet a versenyszférában. Azaz nemcsak úgy járt ezek valamelyikébe hanem be is fejezte. Nincsenek sokan, sokba kerülnek, lehet nem fér bele a költségvetésetekbe. Esetleg részmunkaidőben. Akkor nem írnátok talán sült-bolondságokat, amit kommentben próbáltok magyarázgatni. 

Egy, a kompetencia-szinteden értelmezhető hibára felhívnám a figyelmedet a linkelt cikketek kapcsán. Ezt írtátok: "A Meta és az AWS mellett a Microsoft is a nyelvet felügyelő Rust Foundation kiemelt tagja" Valójában: The board of directors is composed of 5 directors from our Founding member companies, AWS, Huawei, Google, Microsoft, and Mozilla, as well as 5 directors from project leadership, 2 representing the Core Team, as well as 3 project areas: Reliability, Quality, and Collaboration.
https://foundation.rust-lang.org/news/2021-02-08-hello-world/

Ott is szerepel platinum tagként a Google és a Huewei neve is. Ha véletlenül éppen egyik felett volt az egérmutató és ezért a céglogó átváltott alapító tag pecsétbe a másik akkor is látszódik. :-) Elfáradt Zsuzsi a gépelésbe? Vagy pikkel ezekre a cégekre és akkor már le se írja a nevüket? Minimum a tényszerűség sérült a cikk ezen részénél.

Mert tudta, hogy suszterre mindig lesz kereslet, ergo ha a fiabol suszter lesz, akkor biztos megelhetese lesz. Ez most sincs mashogy, az iskolarendszernek azok az elemei amelyek hasznos tudast adnak, azok most is fizetosek.

Es a tanulas alatti munkavegzes sem valtozott, a szakacs tanulo is inaskodik, a szakmai gyakorlat szinte minden kepzesnek resze ma is.

Korrektség kedvéért tegyük hozzá, hogy a k12 oktatás magyar megfelelője ment le szarba. Az felsőoktatás informatikában sokkal versenyképesebb tudást ad mint régen. A papíros programozást és más hallgatószivató felesleges koloncot még nem sikerült sok helyről kitörölni a tantervből, de összességében a képzés sokkal gyakorlatorientáltabb lett. Azok a műintézmények amelyek a 90-es években már oktattak informatikát ma medior szinten bocsájtják ki a hallgatóikat. Amelyek azóta bővítették az oktatási profiljukat informatikával ha nem is hozzák az első csoport színvonalát sokkal többet adnak mint amit internetes böngészés során összeszedhető önképzéssel össze lehet szedni, vagy amit az élet iskolája ad 3-5 év alatt. 

K12 idejére eső normális képzés mellé szerintem is kell különtanár. Viszont 10 ezres óradíjért már lehet találni jó magántanárt és utazni sem kell hozzá, oktatnak skypeon, telegrammon. Többet ér mint egy drágább és csoportokban oktató magániskola. Illetve mateking sem volt régen. Magán matektanárral kombinálva nagyon jó eredményt lehet elérni vele. Nyilván akkor érdemes matektanárra költeni ha már tudja a gyerek, hogy ebbe az irányba akar továbbtanulni. Programozásra sajnos valóban nincs jó magántanár hasonló áron. Ha a szülők egyike ezen a területen dolgozik oktathatja maga a gyerekét. 

Más területen már lehetségesnek tartom, hogy a felsőoktatás színvonala is bezuhant. Annak ténye, hogy Fegyőr diplomát kaphatott az ELTE-AJK-n nem vet jó fényt az egykor szebb napot látott jogi karra. 

“Az ellenség keze betette a lábát”

Azok a műintézmények amelyek a 90-es években már oktattak informatikát ma medior szinten bocsájtják ki a hallgatóikat.

Ha tanulas mellett ledolgozott par evet valodi projekteken, akkor igen, egyebkent sajnos rohadtul nem. Vagy nagyon elinflalodtak ezek a grade-ek, ami igy belegondolva szinten igaz.

Sajnos az ultra magas fizetéssel jön az a pókösztön-riasztás h.  egy akkora moslék tetű szarszemét a munkaadó, a munkakörülmények, a vezetőség fasiszta náci, h. csak a piaci bér duplája-triplájáért hajlandó bárki is nyelni azt a mérget amit ott napi szinten a torkába nyomnak. És nyilván ezt a mennyiségű szart csak ideig óráig bírja a melós. Illetve utána a sok pénzt begyűjtve nem lesz felhőtlenül boldog, ha kemo-ra kell cserébe járkálnia.

De ez csak az én félelmem, jelenlegi tapasztalatom.

Nem tudom na, 2009 - 2014 nem volt épp a legszárnyalóbb gazdaság emlékeim szerint.

A "2009-es válság" után jött a 2014-es az Eurozónában, emlékszem sokszor szóba jött annak idején a zombicégek kifejezés.

https://www.nytimes.com/2022/09/08/business/ecb-interest-rates.html
https://www.ecb.europa.eu/press/pr/stats/mfi/html/ecb.mir1812~50ea35d82…

Az igazi löket viszont a 2014-ben kezdődő negatív alapkamat volt, mive az ECB-nél már tényleg kifogytak minden ötletből:
https://www.ft.com/content/004a237a-adb3-4c01-be8f-2e04f2cfe295

2019-ben ismét kezdett belassulni a piac, és a tőzsde 2020 márciusi bedöntését tanítani kellene.
https://www.wsj.com/articles/top-ecb-official-privately-called-investor…

A likviditás ismét az egekbe lett emelve és ennek masszív overhiring lett az eredménye, bár indokolatlanul, de ezt most hagyjuk.

Példaképp:
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/META/meta-platforms/number-of…
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/GOOG/alphabet/number-of-emplo…
https://www.macrotrends.net/stocks/charts/NVDA/nvidia/number-of-employe…
Ellenpélda IBM, viszont ők egész jól jönnek ki a helyzetből.

Mostani trend a managing-out és "minimum retention maximum grind". Jobb ha az alkalmazottak maguktól mondanak fel, így nem kell lelépőt fizetni és a jogi oldal is egyszerűbb.

Szerkesztve: 2024. 02. 10., szo – 14:33

Korábban is úgy tűnt, hogy a cégek szemszögéből, cégek érdekét adják elő. Ezért csodálkoznak rá, hogy az alkalmazottak, munkavállalók máshogy látják. Mert ők azt mondják, amit munkaadók és az ő üzleti érdekeik szeretnének.

Például az irodaházban van tuladonrésze vagy más érdekeltsége a vezetőségnek, így maguktól bérelnek.

Szokásos pszichológia, a melós a cég érdekét nézze, ne a sajátját és ezt próbálják súlykolni. Érdezd magad rosszul, ha nem te hozol áldozatot, hogy a cégvezető jobb pozícióba kerüljön veled szemben. Oké, hogy a cégnek sem akarunk rosszat, de a vállalkozó feldata a kockázatvállalás, ha az alkalmazott akarná vállalni a kockázatot, akkor ő válallkozna.

Lol, ahogy beszélnek tovább ezek a srácok komolyan a szolgalelkűség követelményét fogalmazzák meg? Aki gyűjtött tartalékot, az most is fel tud állni és más helyet keresni. És nem kell kapkodnia. Van ahol fel is álltak sokan.

fyi, a leirasban hivatkozott elbocsajtas: azt hittem penteken mar megirjak, ezert nem irtuk ki a ceg nevet. a nokia networks osszel jelentette be h a 96e dolgozobol 14-17e off. a heten ideert, es 200 ember elkuldese kezdodott meg, kozte olyanoknak is, akik 20-22 eve naluk vannak. :(

Nem szeretnék elkeseríteni senkit, de ezt az n+1. corporate bullshitet, fenyegetőzést nem sokan fogják megenni. Legalábbis a használható, értékes emberek nem.

20 évvel ezelőtt, amikor madzagot húztam, RAID tömböket buzeráltam, datacenterbe jártam súlyos vasakkal, localban kellett SLES-t telepíteni,  akkor is simán belefért némi HO egy kis szervezéssel (offline, később OpenVPN, AnyConnect).

Már most röhögök, hogy mekkora visítás lesz ebből pár év múlva :D
A világ megy előre, evvan.

echo crash > /dev/kmem

Szerkesztve: 2024. 02. 12., h – 09:44

De melyik az a „legnagyobb hazai IT munkáltató“?

A patkolókovácsok műhelyeinek is találtak más funkciót - majd az üresen kongó irodaházaknak is fognak... Ha eléggé fáj, hogy csak viszi a pénzt...

Néztem egy műsort pár napja, h. talán németeknél, svédeknél átalakítanak néhány irodaépületet lakásokká. Sok meló van vele, de legalább hasnosítják az üresen álló épületeket, nem kell 0-ig rombolni. Szinte csak a szerkezet marad meg belülről sok mindent szét kell verni: a haszontalan nagy üres placcokat fel kell osztani, kis míting szobákat összenyitni, és a legkínlódósabb a víz+csatorna hiánya a wc-hez, fűrdőszobához, illetve a konyhák. Látszik h. ezeket az irodaépületeket amúgy alapvetően nem is emberek igényeit, komfortját figyelembe véve tervezték.

https://youtu.be/FQOgOhheSi4

A Váci green-ben a sok sutyerák indiai olyan kulásan hagyta ott maga után a budit, h. majdnem hányva fordultam ki onnan. Nem egyszer történt meg.

A westend mozi budija volt eddig a mélypont (sok éve nem jártam már ott), hát azt leírni nem tudnám milyen undorító állapotokat láttam ott mikor 2-3 alkalommal be kellett ugranom pisálni film előtt/után). Annál már csak a fesztiválos tojtoj-ok voltak gusztustalanabbak, mikor valamelyiket napokig nem vitték el.