Médianapló

Médianapló - Milyen nálunk a selyemzsinór-kultúra?

2024. február 09. 10:34 - Zöldi László

medianaplo_240209.jpg

Megnéztem Török Gábor fészbukos üzenőfalán a selyemzsinórt. A neves politológus egy zöld színű gombolyaggal jelezte a véleményét arról, hogy miniszterelnökünk tegnap elhatárolta magát a köztársasági elnöktől. S miközben a világháló népe értelmezte a nagy visszhangot keltő kegyelmi aktust - Novák Katalin feloldozott a bűnei alól egy gyermekrontó műveleteket eltussoló pedagógust -, én bosszankodtam.

A politikai elemző szokványos, függöny szét- vagy összehúzására való, boltban vásárolható selyemzsinórt választott. Holott a képzőművészet grafikai kínálatából is választhatott volna jelenetet. Mondjuk azt, amint a pasa nyakán tekeredik a hosszú selyemzsinór, amelyet oldalról markos legények teljes erőből húznak. A kiváló főváros-történész Beliqua Borsody Béla följegyezte a Nemzeti Újság 1932. augusztus 28-i számába, hogy a budai pasák valamivel jobban jártak.

1541 és 1686 között Jahjaoglu Arszlán és Szokoli Musztafa is olyan fermánt (szultáni okiratot) kapott, amely alatt egy selyemkendőben zsinór lapult. A magyarországi helytartók elveszítették az uralkodó bizalmát, érdemeik miatt azonban ők választhatták meg a halálnemet. Azt pedig hajdani futóatlétaként elégedetten olvastam Stvorecz Adrián újságíró ismeretterjesztő cikkében (Origo.hu, 2016. április 5.), hogy „Ha a fogoly a ’halálfutamban’ legyőzte a hóhért, csupán száműzetésben részesült. De ha vesztett, akkor már semmi se mentette meg a rettegett selyemzsinórtól.”

Mintha valamiféle újkori feudalizmusban élnénk. A selyemzsinóros metafora ugyanis manapság azt jelenti, hogy aki elveszíti a már-már teljhatalmú miniszterelnök bizalmát, jobban teszi, ha visszavonul. Ennek kultúrája is kialakult, kiforrott, kijegecesedett, kikerekedett, kikristályosodott. Például Torgyán József hatalomba segítette Orbán Viktort, majd amikor fölöslegessé vált, egy fiával kapcsolatos ügy révén lemondatták. Ágyban, pártnák közt halt meg. Vida Ildikó adóhivatali elnök azért tűnt el a szemünk elől, mert az amerikai külügyminisztérium beutazási tilalommal sújtotta.

Pokorni Zoltán nyilas nagyapja és ávéhás besúgó apja miatt vonult vissza a Hegyvidékre. Kósa Lajos közjegyzővel rögzített kapcsolatba került egy állítólagos örökösnővel. Aki rátestált néhány százmillió forintot, külföldi bankrészvényeket, repülőgépgyári osztalékot és műkincseket. Legalábbis papíron. Nincs kínosabb annál, mint amikor kinevetik a hatalom emberét. Farkas Flórián a Lungo Drom tisztázatlan pénzügyei miatt nem kapott ugyan selyemzsinórt, de kipottyant a Parlamentből.

Miután Borkai Zsoltnak kirobbant a lyukas zoknis szexbotránya, még megválasztották polgármesternek Győrben, majd átadta székét egy párttársnak. Azóta eltűnt a nyilvánosság elől, bár most épp visszatérni készül a városházába. Mire Szájer József lemászott a brüsszeli ereszcsatornáról, Orbán Viktor megalkotta róla a szultáni fermán posztmodern változatát: „Amit képviselőtársunk tett, az a mi politikai közösségünk értékrendjébe nem fér bele.” (Magyar Nemzet Online, 20. december 2.)

Akadnak azért kivételek is. Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója az egyik, elvégre a beharangozott selyemzsinór ellenére is maradhatott a pozíciójában. Bayer Zsolt a másik.  A nagypapája miatt, de csupán egy hitoktató képzeletében kapott selyemzsinórt. Torgyán már nincs köztünk, a többiek azonban élő példái a nálunk dívó selyemzsinór-kultúrának. Az a benyomásom, hogy akármi lesz is Novák Katalin sorsa, országunk első embere tartja magát ahhoz, hogy harcostársai közül azokat sem hagyja az út szélén, akik kiszorultak a közéletből. Benevezhetnek a futottak még kategóriába.

 

Tíz mondat a selyemzsinórról

 

Orbán tegnap megküldte a selyemzsinórt Torgyánnak. (Bánki András újságíró, Világgazdaság, 2001. február 8.)

Vida Ildikó egy tünet. A selyemzsinór Orbán Viktornak szól. (Lendvai Ildikó szocialista politikus, ATV, 2014. november 5.)

Orbán Viktor a Figyelőben tegnap megjelent Lázár-interjúval állítólag selyemzsinórt küldött Pokorni Zoltánnak. (Csuhaj Ildikó újságíró, Népszabadság, 2014. december 19.)

Számos újságíró és blogger szerint a német kancellár azért jön Budapestre, hogy képletesen átadja Orbán Viktor miniszterelnöknek a selyemzsinórt. (Kabai Domokos Lajos újságíró, Bekiáltás.blog, 2015. január 6.)

Farkas Flórián selyemzsinór helyett kegyelmet kapott. (Czene Gábor újságíró, Népszava, 2017. május 26.)

Találgatunk, hogy elküldték-e a selyemzsinórt Borkai Zsoltnak. (Dudás Róbert Jobbik-politikus, ATV, 2021. szeptember 2.)

Megérkezett Orbánnak Washingtonból az a bizonyos selyemzsinór. (Palotás János volt MDF-politikus, Palotás Szabadegyetem, 2023. március 13.)

Csák, a miniszter megküldte Demeternek a selyemzsinórt. (Krusovszky Dénes író Csák János kulturális miniszterről és Demeter Szilárdról, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójáról, Magyar Narancs, 2023. október 26.)

Ha a gazdádnak egy csöpp esze van, akkor úgyis megkapod a selyemzsinórt. (Perintfalvi Rita katolikus hitoktató Bayer Zsolthoz, Facebook.com, 2024. január 29.)

Novák Katalin akkor sem vette komolyan, amikor Orbán Viktor elküldte a selyemzsinórt. (Rangos Katalin újságíró a miniszterelnök alaptörvény-módosító javaslatáról, ATV, 2024. február 10.)

Grafika forrása: Wikipedia

komment
süti beállítások módosítása