Hosszú évekre börtönbe kerülhet az egykori szocialista médiavállalkozó, Gyárfás Tamás a riválisa, Fenyő János megöletéséért

Gyárfás Tamás tárgyalás,  Marko utca 27., Budapest, 2022. szeptember 27., 09.27.
Vágólapra másolva!
Közel napra pontosan 26 évvel Fenyő János meggyilkolása után pont kerülhet az ügy végére, ugyanis csütörtökön ítéletet hirdet a bíróság Gyárfás Tamás ellen, akit azzal vádolnak, hogy ő rendelte meg Fenyő János meggyilkolását. A gyilkossággal Portik Tamást bízta meg, aki kiadta a feladatot a szlovák bérgyilkosnak, Jozef Rohácnak. Az eddigi tárgyalásokon Gyárfás Tamás kitartótan tagadott, elmondása szerint nem volt érdeke, hogy Fenyő János meghaljon, Portik Tamás hangfelvételei azonban másról árulkodnak.
Vágólapra másolva!

Gyárfás Tamás az 1990-es években a balliberális média ismert vállalkozója volt, a legnagyobb vetélytársa pedig az a Fenyő János volt, aki többek között a VICO Rt.-t vezette. Az üzleti viták és hatalmi harcok miatt a 90-es évek közepére megromlott a kapcsolatuk, a Fenyő János tulajdonában lévő Népszava több lejárató cikket is írt Gyárfás Tamásról.

Forrás: Origo

Többek között arról cikkeztek, hogy Gyárfás több száz milliós adócsalási ügybe keveredett Kaposváron, valamint hogy a csalás miatt elítélt Zemplényi Györggyel akart elindítani egy új tévét. Gyárfás Tamás ezeket megúszta, mivel a balliberális kormány védelmét élvezte, de soha nem érezhette magát biztonságban.

A barátnőjével telefonált, amikor meggyilkolták

A gyanú szerint Gyárfás Tamás először, 1997-ben Tasnádi Pétert bízta meg Fenyő János meggyilkolásával, amiért 12 millió forintot ajánlott fel. Tasnádi ezt elfogadta, a pénz felét előre elkérte, ezek után azonban nem tett semmit, Gyárfás ezért fordult Portik Tamáshoz.

Portik, miután elfogadta Gyárfás megbízását, a szlovák maffia bérgyilkosát, Jozef Rohácot bízta meg a gyilkossággal.

1998. február 11-én Fenyő János a II. kerületi Margit utcában hajtott a kocsijával, közben a barátnőjével beszélgetett telefonon. Amikor a körúthoz ért, megállt a piros lámpánál. A mögötte lévő autóból, ami addig követte, kiszállt Jozef Rohác és odament Fenyő mellé. Egy Agram 2000-es, hangtompítós gépfegyverrel legalább 20-szor rálőtt. Rohác ezek után elfutott, Fenyő János pedig a helyszínen belehalt a sérüléseibe.

Forrás: Origo

Menekülés közben Rohác egy szemetesbe dobta a sapkáját és a kabátját. Ezen a hatóságok hajszálat találtak, azonban akkor még nem tudtak erről DNS-t rögzíteni. A technika fejlődésével azonban ez sikerült, aminek köszönhetően a rendőrök 2011-ben elfogták Rohácot, és az őt felbérlő Portikot is.

Budapest, 2016. március 31. Portik Tamás (b) és Jozef Rohác Forrás: MTI/Kovács Tamás

Rohácot végül Fenyő János meggyilkolásáért és az Aranykéz utcai robbantásért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, Portik pedig utóbbiért 13 évet kapott.

Előkerült hangfelvételek

Azt a kezdetektől fogva tudták a nyomozók, hogy Portik Tamást is felbérelte valaki Fenyő János meggyilkolására. Olyan ember lehetett, akinek volt indítéka, pénze és megfelelő kapcsolatrendszere. Kovács Lajos, korábbi rendőr ezredes elmondta, hogy a kihallgatások után egyre inkább azt a következtetést lehetett levonni, hogy Gyárfás Tamás lehetett az, aki megrendelte a gyilkosságot.

Amikor a rendőrök elfogták Portikot, kiderült, hogy gyakran felvette a beszélgetéseit. Valószínűleg ezekkel akarta bebiztosítani magát. A Magyar Nemzet által közzétett hanganyagon

Gyárfás Tamás zavarba ejtően hízeleg Portik Tamásnak.

Érezhető, hogy Portik kódszavakkal emlékezteti arra Gyárfást, hogy viszonzást vár a szívességért cserébe. Gyárfás igyekszik kitérő válaszokat adni, gyaníthatta, hogy felveszik a beszélgetést.

Nem okozott gondot 200 millió forint

Végül 2018 áprilisára gyűlt össze elég bizonyíték ahhoz, hogy elfoghassák Gyárfást, aki Kínába utazott volna.

Fotó: Polyák Attila - Origo

Felbujtás miatt kihallgatták, majd őrizetbe vették, két éjjelt a börtönben kellett töltenie. Az ügyészség javasolta a letartóztatását is, de ezt a bíróság elutasította. 200 millió forintos óvadékot határoztak meg, amit Gyárfás Tamás könnyen kifizetett. Később már nyomkövetőt sem kellett hordania.

Nem fogadta el a 12 évet

Ha Gyárfás Tamás az előkészítő ülésen beismerő vallomást tett volna, és lemond a tárgyaláshoz való jogáról, akkor 12 év börtönre ítélték volna, ő azonban ezt nem fogadta el.

„Húsz éve lebeg körülöttem sötét árnyékként a Fenyő-gyilkosság ügye.

– mondta a Borsnak korábban Gyárfás Tamás.

Azóta rengeteg tárgyalási napot tartottak az ügyben, a közös pedig az volt mindegyikben, hogy Gyárfás Tamás kitartóan tagadta, hogy ő rendelte meg Fenyő János megölését. Elmondása szerint valóban voltak ellentétei Fenyővel, de szerinte nem fűződött érdeke ahhoz, hogy megölesse.

Fotó: Csudai Sándor - Origo

A lényeges nézeteltéréseiket még a gyilkosság előtt egy évvel lezárták. Ezenfelül volt, hogy a vagyonával védekezett, másfelől szerinte Portik csapdát akart neki állítani a hangfelvételekkel.