Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: Salvini és a Kreml

2024. február 07. - Szele Tamás

Hála a The Insidernek, ma sem maradunk orosz kémügy nélkül. Ez a mostani történet sem teljesen új, de vannak új elemei, például az, hogy az események egyik résztvevője, Andrej Harcsenko nem politikusként tárgyalt 2018-ban az olasz Lega párt vezetésével, hanem az FSZB Ötödik Szolgálatának képviselőjeként.

salvini_februar_7_2024.jpg

(Képünk illusztráció)

Ami azért jelentős különbség, mert ha az olasz delegáció politikusokkal tárgyal, legyen szó bár még oly vitatható kérdésekről is, mint a nemzetközi korrupció, akkor is csak a dolgát végzi, amivel megbízták, ellenben ha külföldi hírszerzőktől próbál pénzt elfogadni, akkor bizony hazaárulást követ el. De lássuk, hogyan is történt az eset, melynek egyes részleteiről a sajtó már hat éve beszámolt – kivéve ezt a nem elhanyagolható momentumot, mely teljesen új megvilágításba helyezi a történteket.

2018-ban az olasz szélsőjobboldali Liga párt képviselői Moszkvába utaztak, hogy a Kremlhez köthető forrásokból származó finanszírozást kérjenek. A Vörös tér közelében lévő, történelmi múltú Metropol Hotelben tartott találkozójukról 2019-ben számoltak be, egy olyan javaslat részleteivel együtt, amely szerint 65 millió dolláros támogatást mosnának tisztára az olasz párt számára egy olajkereskedelmi rendszeren keresztül. Ami azonban akkor nem volt ismert, az az orosz fél részéről tárgyaló egyik partner szakmai hovatartozása. Egy hónapokig tartó nyomozás után a The Insider most kiderítette, hogy legalább az egyik orosz képviselő az FSZB ötödik szolgálatának tisztje volt, amelynek feladata a külföldi demokráciák megzavarása.

Andrej Harcsenko, az orosz hírszerzés egyik ügynöke állt a botrányos kísérlet mögött, amelynek során orosz politikai körök 65 millió dollárt akartak adni az olasz szélsőjobboldali Lega pártnak egy meg nem valósult olajüzlet részeként. Az üzletről egy előkelő moszkvai szállodában tárgyaltak 2018 októberében, és a megbeszéléseket titokban rögzítették. Az olasz oldalon Gianluca Savoini, Olaszország jelenlegi miniszterelnök-helyettesének, Matteo Salvininek, a populista Lega párt (akkori nevén Lega Nord, azaz Északi Liga) vezetőjének jobbkeze ült. Míg a találkozó többi – olasz és orosz – résztvevőjét már 2019 szeptemberében azonosították, addig Harcsenko kémszerepét még soha nem hozták nyilvánosságra. Ez az életrajzi vonatkozású apróság még újraindíthatja a nemzetközi korrupcióval kapcsolatos lezárt olasz vizsgálatot.

Harcsenko nem akármilyen kém

Ő az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) külföldi hírszerzési részlegének, az Ötödik Szolgálat néven ismert katonai egységnek a tisztje. Ez ugyanaz a kémszervezet, amely megpróbálta politikailag destabilizálni Ukrajnát mind a 2013-2014-es Euromajdan-forradalom idején, amely leváltotta a Kreml-barát Viktor Janukovics ukrán elnököt, mind pedig a 2022 februárjában bekövetkezett teljes körű orosz inváziót megelőzően. Ráadásul az Ötödik Szolgálat legalább két jól pozicionált politikust toborzott és irányított Európában, amint arról a The Insider nemrégiben beszámolt: Tatjana Zdanokát, egy bajba jutott lett európai parlamenti képviselőt, aki ellen jelenleg az Európai Parlamentben folyik vizsgálat, és Vlagyimir Szergijenkót, Eugen Schmidt német parlamenti képviselő egykori tanácsadóját, akinek a munkaviszonyát „felfüggesztették”, miután a sajtó felfedte, hogy az orosz hírszerzésnek dolgozik.

Harcsenko 1980-ban született Azerbajdzsánban, és az orosz belbiztonsági ügynökséggel, az FSZB-vel, a szovjet KGB utódjával való kapcsolatát az orosz társadalombiztosítási adatok nemrégiben történt kiszivárgása alapján állapították meg. Lényeges volt a társadalombiztosítási kötvénye, amelyből egyértelműen kiderült, kik voltak a munkaadói az elmúlt két évtizedben: ezek mindegyike az FSZB-vel kapcsolatban álló katonai egység volt. Például 2004 és 2008 között Harcsenko TB-jét a 33965-ös egységnél fizették, amely az FSZB moszkvai akadémiájának felel meg – ez a szolgálat összes tisztjének kiképzőközpontja. Ezt követően a 10282-es egység, az orosz fővárostól alig 200 kilométerre északra fekvő Tver városában található FSZB-központ alkalmazta. 2011 óta pedig a 26047-es egységnél, az ötödik szolgálat technikai vezetésénél van állományban.

Harcsenko jelenleg Igor Levitinhez, Putyin elnöki asszisztenséhez kapcsolódik, aki maga is az Ötödik Szolgálat munkatársa – ezt további kiszivárgott orosz adatbázisokból származó bizonyítékok is megerősítik. A The Insider azonosította Harcsenkót Levitin oldalán két közelmúltbeli közel-keleti utazáson: Teheránban Mohammad Mokhber iráni első alelnökkel találkozott 2023 januárjában, Bagdadban pedig Mohammed Shia' Al Sudani iraki miniszterelnökkel tavaly novemberben.

„A harmadik Róma”

Harcsenko legismertebb akciója, melynek célja az volt, hogy Kreml-pénzeket juttasson egy EU- és NATO-tagállam politikai rendszerébe, 2018. október 18-án zajlott a Moszkva központjában található Metropol Hotelben. Egy csésze eszpresszó, az olaszok „mentális rehabilitáció céljából” „gulágra” küldéséről szóló viccek és a házasságon kívüli kalandokról szóló beszélgetések közepette végül sikerült megállapodni. Egy közvetítőn keresztül hárommillió tonna olajat adott volna el egy meg nem nevezett orosz energetikai vállalat olasz partnerének, az Eninek, mindössze 1,5 milliárd dollárért – ami az akkori piaci árfolyamot tekintve 65 millió dolláros árengedményt jelentett. Az árengedmény oroszlánrészét (természetesen az oroszoknak járó elkerülhetetlen jutalékot leszámítva) a Lega kasszájába irányították volna, amely 2018 márciusában az olasz parlament második legerősebb pártjává vált, 125 mandátummal (ez a szám a 2022-es választások után 59-re csökkent).

A Metropol-találkozó nem egyedi eset volt. Ahogy Stefano Vergine és Giovanni Tizian, a The Insider oknyomozó partnerei ebben az exkluzív riportban a római székhelyű Domani című újságnak beszámoltak, az olajüzletről folytatott tárgyalások „40 találkozóból álltak, amelyeket főként 2018 áprilisa és 2019 februárja között tartottak”, abban a hónapban, amikor Vergine és Tizian, akik akkor a L'Espressónak írtak, először leplezték le a Metropol-találkozó létrejöttét.

Pierfrancesco Majorino, a balközép Demokrata Párt volt olasz EP-képviselője, jelenleg Lombardia régió tanácsosa a következőket nyilatkozta a The Insidernek:

 Példátlanul súlyos üggyel állunk szemben. Salvini klikkje, élén Savoinival, egy Lombardia régióban saját mandátummal rendelkező politikussal, a tűzzel játszott oly módon, hogy veszélyes kapcsolatokat ápolt azokkal, akik nem tartják tiszteletben a demokratikus értékeket. Úgy gondolom, hogy az igazságügyi következményektől eltekintve, szigorúan politikai szempontból is meg kell vizsgálnunk, hogy mi történt a Metropolban.”

Savoinin kívül, aki a Lega párt vezetőjének, Matteo Salvininek a közeli tanácsadója, két másik olasz is részt vett az orosz fővárosban tartott találkozón: Gianluca Meranda tanácsadó és Francesco Vannucci banki szakértő. Ahogy Savoini a Metropol-találkozón kifejtette, a Róma-Moszkva partnerség, amelyet olajpénzek támogatnak, kölcsönös érdekeken alapuló kapcsolat lenne. „Az új Európának közelebb kell állnia Oroszországhoz, mint korábban, mert meg akarjuk őrizni a szuverenitásunkat” – mondta az egybegyűlteknek, felsorolva más hasonló gondolkodású populista mozgalmakat, köztük az osztrák Szabadságpártot, a francia Nemzeti Frontot és a német AfD-t, azt a pártot, amelybe a nemrég leleplezett Vlagyimir Szergijenko, az Ötödik Szolgálat ügynöke szivárgott be. Mint mondta: „Tényleg szeretnénk nagy, átfogó szövetségbe tömörülni ezekkel a pártokkal, amelyek oroszbarátok, de nem Oroszország, hanem a saját országaink érdekében.” Egy játékos vitában arról, hogy melyik nemzetet illeti meg a megtiszteltetés, hogy kifizesse a bárszámlát, Savoini azzal erősítette meg az olaszok álláspontját, hogy azt állította: „Moszkva a harmadik Róma”, utalva arra a középkori elképzelésre, miszerint Oroszország örökölte a korábbi keresztény császári városok, Róma és Konstantinápoly szerepét.

Amikor a találkozóról szóló pletykák elkezdtek keringeni az olasz médiában, Salvini és Savoini nem volt hajlandó válaszolni az ezzel kapcsolatos kérdésekre, és „fantáziálásnak” vagy „kitalációnak” minősítették azt a gondolatot, hogy a Lega képviselői leültek volna kávézni a Kreml potenciális ügynökeivel egy elegáns szálloda étkezőjében, közvetlenül a Vörös tér mellett. Csakhogy az egészet titokban rögzítették, és amikor a találkozó nagyon is valós bizonyítéka később kiszivárgott a BuzzFeed amerikai hírportálhoz, nemzetközi botrányt kavart.

Az olasz ügyészség vizsgálatot indított, de tavaly nyáron lezárta, azzal a magyarázattal, hogy nem találtak bizonyítékot sem arra, miszerint a tervezett olajügylet valaha is megvalósult volna, sem arra, hogy az Eni bármilyen megállapodást kötött volna egy orosz olajcéggel. Továbbá ahhoz, hogy egy nemzetközi korrupciós ügy az olasz jog szerint bűncselekménynek minősüljön, a szóban forgó kenőpénz vagy tiltott kifizetés címzettje bizonyítottan köztisztviselő kell legyen, és a szóban forgó összegnek meg kell haladnia a 100 000 eurót – ez a szám lényegesen alacsonyabb, mint a 65 millió dollár. (Az olasz törvényt azóta megváltoztatták, hogy a politikai pártok számára bármilyen külföldi adomány elfogadása törvénytelen legyen.)

Miután a vizsgálatot megszüntették, Savoini ujjongott, és az egészet a „globalista hatalmi központok machinációjának” nevezte. Salvini eközben azt mondta: „Most sokak bocsánatkérésére várunk, és sokakat fogunk feljelenteni.”

Sabrina Pignedoli, az olasz populista Öt Csillag Mozgalom jelenlegi európai parlamenti képviselője – amely 2018-2021 között a Lega pártot is magában foglaló kormánykoalíció tagja volt – felháborodását fejezte ki a döntés miatt. „Mit műveltek az orosz titkosszolgálatok tagjai a Metropol Hotelben a Lega tagjaival? Vajon tudott erről az ügyet elutasító bíró?”

Az olasz ügyészség nyomozásának lezárásakor nem volt ismert Harcsenko beosztása az orosz állambiztonsági apparátusban. És bár a Kreml egyik kémje talán nem túlságosan „nyilvános” szerepet tölt be, egy FSZB-ügynök mindenképpen kormánytisztviselőnek minősül.

Ahogy Timothy Snyder, a Yale történésze mondta a The Insidernek:

Minél többet tudsz meg az orosz titkosszolgálatokról és a nemzetközi fasizmusról, annál inkább rájössz, hogy az egyik a másikat szolgálja, a másik pedig az egyiket.”

Salvini „serpája”

Matteo Salvini, az 50 éves milánói jobboldali nacionalista évtizedeken át szónokolt a muszlim bevándorlók és az EU bürokratikus túlkapásai ellen, miközben aktívan kiállt az Olaszország és Oroszország közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése mellett. 2014-ben egy nagy nyilvánosságot kapott alkalommal a mosolygó Salvinit a moszkvai Vörös téren fotózták le, amint fehér pólót viselt, amelyen egy katonai díszbe öltözött Putyin portréja ékeskedett. Salvini 2019-ben Putyint „a világ legnagyobb államférfijának” nevezte, és a Kreml 2022. februári, Ukrajna elleni indokolatlan ukrajnai inváziója után is kritikusan viszonyult az Oroszországgal szembeni nyugati szankciókhoz.

A teljes körű háború első hónapjában Salvini elkövette azt a hibát, hogy ellátogatott Przemyslbe, az ukrán határhoz közeli lengyel városba, amely mind az Ukrajnába irányuló nyugati fegyverek, mind a konfliktus elől menekülő ukrán menekültek úticélja. Egy közös sajtótájékoztatón Wojciech Bakun, Przemysl polgármestere bemutatta Salvini Vörös téri kalandjának képét, és meghívta az olasz turistát, hogy látogasson el egy közeli ukrán menekültközpontba, „hogy lássa, mit tett a barátja, Putyin”.

Salvini ettől sem riadt meg, és azt tervezte, hogy 2022 májusában „békemisszió” keretében Moszkvába látogat. Ezt az utat azonban lemondták, miután kiderült, hogy az olaszországi orosz nagykövetség fizette az Aeroflot jegyeit, amelyekkel Salvini és küldöttsége utazott volna.

Savoini Moszkvához fűződő kapcsolatait a The Insider és oknyomozó partnerei, a Bellingcat és a Buzzfeed is vizsgálta. A Lega párt tagja, akit Olaszországban általában „Salvini oroszországi serpájaként” emlegetnek, csak 2018-ban 14 alkalommal utazott az országba – ezek közül sokszor 24 óránál rövidebb ideig tartózkodott ott. Az oroszok által megszállt Krímben két alkalommal is járt, 2014-ben és 2016-ban. 2017-ben Savoini segített közvetíteni egy partnerségi megállapodást a Lega és az Egységes Oroszország, Putyin pártja között, amely 2021-ben is megőrizte szupertöbbségét az orosz Állami Dumában, köszönhetően a szeptemberi választásokon történt jelentős szabálytalanságoknak. Savoini a Lombardia-Oroszország Kulturális Egyesület elnöke is, egy olyan szervezeté, amelynek kifejezett küldetése, hogy megjelenítse és hangoztassa Putyin bevallottan ultrakonzervatív világnézetét.

2018 októberében, miközben Savoini a Metropolban egy FSZB-tiszttel konspirált, a főnöke máshol járt – de Moszkvában volt. Ez alkalommal Salvini és Savoini együtt utazott Oroszországba. A Corriere della Sera olasz napilap szerint október 17-én, egy nappal a Metropol-találkozó előtt, a találó nevű Ruszkij étteremben vacsoráztak. A Lega vezetőihez csatlakozott Savoini üzlettársa, egy Claudio D'Amico nevű olasz kolléga, aki korábban a párt külügyi irodájának vezetője volt. A vacsora előtt Salvini két befolyásos orosszal találkozott. Az első Vlagyimir Pligin, az Állami Duma volt képviselője és alkotmányjogi bizottságának vezetője volt, akit 2014-ben az EU szankciókkal sújtott, mert igazolta a Krím elfoglalását. A második Dmitrij Kozak orosz miniszterelnök-helyettes volt. Salvini másnap egyszerre találkozott mindkettővel Pligin moszkvai irodájában, bár az eseményt nem jegyezték be az olasz politikus hivatalos útitervébe.

A Metropolban tartott találkozón mind Pliginre, mind Kozakra utaltak, az előbbire név szerint, a másikat pedig Harcsenko egyszerűen csak „miniszterelnök-helyettes úr”-ként említette. Mindkettejükről azt mondták, hogy be kell vonni őket a véglegesített olasz–orosz olajprogram technikai részleteibe és pénzügyi struktúrájába.

Savoinit eközben október 17-én lefényképezték Alekszandr Duginnal, Oroszország legjelentősebb fasiszta filozófusával és az eurázsianizmus szószólójával, mely egy olyan aktualizált, a keleti ortodoxiára és a hagyományos értékekre épülő huszadik századi ethosz, amely Oroszországot szigorúan civilizációs értelemben egy születőben lévő világbirodalomként ábrázolja – romlott, egzisztenciális ellenfele pedig a liberális demokrata Európa és az Egyesült Államok által megtestesített „Atlantizmus”.

Savoini és Dugin évek óta ismerik egymást.

A fasiszta internacionálé

Dugin apja alezredes volt a GRU-nál, az orosz katonai hírszerző ügynökségnél. Néhai lánya és szellemi örököse, Darja, aki éppen kezdett nevet szerezni magának a Kreml által ellenőrzött talk show-kban, 2022 augusztusában egy ukránok által szervezett autórobbantásban hunyt el Moszkvában, kétségtelenül azért, mert támogatta az Ukrajna elleni népirtást és gyarmatosítást. 2016-ban Savoini e-mailt küldött Darja Duginának, amelyben meghívta apját, hogy vegyen részt „a Lega nagy találkozóján Marine Le Pennel”, a francia Nemzeti Front vezetőjével, Heinz-Christian Strache osztrák szélsőjobboldali Szabadságpárt elnökével, „és az európai csoport más pártjaival Milánóban”. A meghívó egy másik csábító elemet is tartalmazott: a lehetőséget, hogy részt vegyenek egy „privát ebéden” Salvinivel.

Dugin azt nyilatkozta, hogy Ukrajna egy „fattyúállam”, amelyet „el kell törölni a föld színéről”, és hogy „ölni, ölni és ölni” kell az ukránokat. Az általa vezetett Eurázsiai Ifjúsági Unió, amely szélsőjobboldali aktivistákat tömörít Európa-szerte, még félkatonai kiképzőtáborokat is felállított, és már 2005-ben, egy évvel azután, hogy a kijevi demokráciapárti narancsos forradalom elsöpörte Viktor Janukovicsot az elnöki székből, tüntetéseket szervezett a Donbássz orosz annexiójáért. (A 2004-ben Leonyid Kucsma ukrán elnök személyesen kiválasztott utódjaként induló Janukovicsot eredetileg a választások győztesének nyilvánították, mielőtt az újraszámlálást követelő tiltakozó mozgalomnak sikerült kikényszerítenie a második forduló kiírását, amelyet Janukovics 52-44 arányban elveszített).

Az FSZB ötödik szolgálatát, amelyet eredetileg az 1990-es években alapítottak, az orosz „közel-külföldön” történt megrázó eseményt követően hozták létre újra, amely egybeesett más „színes forradalmakkal” Grúziában (2003) és Kirgizisztánban (2005). Új inkarnációjában a kémszervezetnek a „posztszovjet térség csendőrségeként” kellett volna működnie, legalábbis Andrej Szoldatov, a Kreml biztonsági szolgálataira szakosodott, Londonban élő orosz újságíró szerint.

2014-re az orosz katonai és biztonsági erők élcsapata, amely a Krím annektálását és Putyin piszkos háborúját vezette a Donbásszban, nagyrészt Dugin ideológiai követőiből állt. Közéjük tartozott Alekszandr Borodaj, a „Donyecki Népköztársaság” önjelölt miniszterelnöke, az oroszok által támogatott megszálló rezsim vezetője, amely rendszer már lassan egy évtizede uralkodik Kelet-Ukrajnában, valamint Olga Kuljgina, a GRU feltételezett tisztje, aki aktívan részt vett Oroszország teljes körű ukrajnai inváziójában. Borodai és Kuljgina Dugin mellett tűnt fel az 1993-as orosz alkotmányos válság idején, amikor a Borisz Jelcin orosz elnök vezette kormányerők lecsaptak az ultranacionalista és kommunista puccsisták valószínűtlen ideológiai szövetségére a moszkvai Osztankino televíziós és rádiós központban. A válság abban csúcsosodott ki, hogy az orosz hadsereg lőtte a Fehér Házat, az orosz kormány épületét, amely abban az időben az ország parlamentjének üléstermeként szolgált.

Dugin FSZB-pártfogoltja

Van egy másik sokatmondó Dugin-kapcsolat is a Metropol találkozóval kapcsolatban: Andrej Harcsenko.

2019-ben, amikor Harcsenko megjelenését a találkozón először hozta nyilvánosságra a The Insider, a Bellingcat és a Buzzfeed, az FSZB-ügynök és a szakállas ideológus kapcsolatára is fény derült. Bár Harcsenko neve soha nem szerepelt Dugin Nemzetközi Eurázsiai Uniójának honlapján – és valószínűleg tényleges FSZB-tisztként végzett munkája miatt a neve az érintett évek alatt teljesen hiányzott minden orosz adóadatbázisból –, a Metropol találkozón történt feltűnése után Harcsenko az orosz médiában Dugin szervezete „közel-keleti igazgatójának” nevezte magát. Azt is elismerte, hogy Dugin mellett tanult, aki tanácsokat adott Harcsenkónak a filozófiai doktori cím megszerzéséhez. (Az így született 137 oldalas disszertáció a migráció felelőtlen kezelése és a mobiltelefonos szelfik által jelentett erkölcsi és geopolitikai veszélyekről szólt).

Dugin és Harcsenko egyébként utazgattak is együtt. Közösen látogattak el a megszállt Krímbe 2016 novemberében egy hasonló ideológiai beállítottságú törökökből álló delegáció kíséretében. Ugyanebben a hónapban Harcsenko egy külön útra is elkísérte Dugint és Leonyid Szluckijt, az orosz Állami Duma nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának akkori elnökhelyettesét. Mindhárman Ankarába utaztak, ahol az eurázsianizmus török támogatóival tartottak megbeszéléseket. Dugint még le is fényképezték, amint a török parlamentben a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) által tartott ülésen vett részt.

Az ortodox oligarcha

Dugin globális tevékenységét nagyrészt Konstanin Malofejev, egy mélyen vallásos milliárdos támogatja, akit néha „ortodox oligarchaként” emlegetnek. Őt az USA és az EU szankciókkal sújtotta az ukrajnai oroszbarát fegyveresek finanszírozása és a Krím megszállásának elősegítése miatt. Malofejev „Cárgrád” médiavállalatcsoportja nagy szerepet játszik Dugin világnézetének terjesztésében, valamint „az Orosz Birodalom nagyságának újjáélesztésében”.

A New Lines Magazine és más orgánumok által 2022-ben közzétett vizsgálat azt vizsgálta, hogy a lelkes európai kollaboránsok – köztük Salvini Ligája – milyen szerepet visznek ebben az orosz birodalmi újjáéledésben. A nyomozás Malofejev közeli munkatársának, Mihail Jakusevnek a számítógépéről kiszivárgott dokumentumokon alapult, aki 2022 áprilisában csatlakozott főnökéhez az amerikai pénzügyminisztérium szankciós listáján. Jakusev feljegyzéseiből kiderül, hogy Salvini 2018 novemberében, egy hónappal a Metropol-találkozó után találkozott Malofejevvel a moszkvai Lotte Hotelben. Egy Word-dokumentumban, amelyet e-mailben küldött el magának, Jakusev hangsúlyozta, hogy „meg kell akadályozni, hogy a nyugati sajtó tudomást szerezzen a találkozóról”, és utalt a Savoini és Harcsenko közötti korábbi konferenciára, amely „drasztikusan rontotta” az esetleges Lega-orosz együttműködés kilátásait. „Most már nem tarthatjuk fenn a kapcsolatot Salvinivel” – írta Jakusev, hozzátéve, hogy Savoini a Metropol-ügy miatt „a helyi (olasz) biztonsági szolgálatok felügyelete alatt áll”.

Jakusev felvázolta azt a javaslatot is, hogy 2019 őszén a szentpétervári Konsztantyinovszkij-palotában tartsanak találkozót. A meghívottak listáját az Európai Parlament Identitás és Demokrácia frakciójának, a szélsőjobboldali pártok újonnan alakult tömbjének vezetői közül válogatták volna össze. Az eseményre azonban soha nem került sor.

Pedig Savoini egyik saját e-mailje, amely a New Lines által vizsgált digitális dokumentumokban található, arra utalt, hogy 2019 januárjában az olasz politikus megszervezte, hogy az AfD német Bundestag-képviselőinek egy csoportja Moszkvába utazzon: „K. úr január végén Moszkvában várja önt és Bjorn Hoecke urat az irodájában, ha ráérnek” – állt az egyik e-mailben. „Ugyanezen a napon bemutatom önöket Andrej Klimovnak, az Egységes Oroszország párt külkapcsolatokért felelős vezetőjének, és a párt központi irodájában látnak majd vendégül minket. A K. úrral való találkozó természetesen zártkörű lesz.” (A „K. úr” kifejezés itt Konsztantyin Malofejevre utalt.)

Nos, így igazgatja a Kreml politikája az Európai Unión belüli „szuverenistákat”. Az „átfogó pártszövetség”, amit Savoini emlegetett, a magyar külpolitika tervei között is megjelent, bár nem lett volna egyéb, mint „a nagy Oroszország kovácsolta frigy”, és nem kizárt, hogy ha a The Insider tovább folytatja a munkát, nem csak a már lebukott európai politikusokról derülnek ki csúnya dolgok, hanem egy olyan kormányfőről is, akit mindannyian jól ismerünk.

Nem mondom meg, kire gondolok. De maradjunk annyiban, hogy egy ideig a most bemocskolódott Salvini volt a legközelebbi szövetségese.

 

Szele Tamás

süti beállítások módosítása