Elsődleges gépem elsődleges adattárolója ... kapacitású.

Címkék

Ugyanarról az eszközről kell nyilatkozni, mint ebben: Elsődleges gépem elsődleges adattárolója ... - tehát a leggyakrabban használt gép OS drive-ja

A kategória választásánál a kerekítés szabályai érvényesek.

Kevesebb, mint 256 GB
5% (58 szavazat)
256 GB
19% (228 szavazat)
512 GB
33% (390 szavazat)
1 TB
29% (341 szavazat)
2 TB
9% (109 szavazat)
4 TB
2% (28 szavazat)
8 TB
1% (6 szavazat)
Több, mint 8 TB
2% (19 szavazat)
Összes szavazat: 1179

Hozzászólások

Az újabb, vékony gépekben sokszor csak egy m.2 slot van, max a wifi helyére lehetne hekkelni másikat. Így kénytelen voltam egy nagyot tenni 2-3 kisebb helyett. 
Az uefi multiboot kapcsán nem teljesen triviális, hogy ne szemeteljenek bele egymás cuccaiba az uefi boot partición - különösen, ha több winről van szó. 

256 GB, de csak mert nem lehetett kisebbet venni

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Én elég hamar belefutottam a 250G limitjébe laptopon (csak ez a 250G-s ssd van benne). Win10 mellett kb semmi más nagy program nincs telepítve. Így is 200G alatt van bőven a szabad hely. De ha le akarom menteni a 128G-s telefonról a képeket meg videókat, akkor kb. 0 lesz a szabad hely.

nvme0n1                                       259:0    0 238,5G  0 disk  
 

Fedora 38, Thinkpad x280

Particiorol beszelunk, vagy fizikai eszkozrol?

Ha egy 4 teras eszkozon csak 1 tera az elsodleges oprendszer particioja, a tobbi pedig a masodlagos oprendszer es a kozosen hasznalt adat particiok, amelyek nelkul az elsodleges OS tokeletesen mukodik, akkor 1 TB vagy 4TB a helyes szavazat?

2TB, mert eddig valahogy úgy történt, hogy 4x-eztem az SSD kapacitását a desktopon. Kényelmes, nem kell gondolkozni rajta, hogy ezt most hova tegyem, elfér e az X, Y VM, a Steam Library egy része, stb.

Maga a drive 1TB, de az OS partíció, ennek csak a töredéke.
Mindenesetre 1TB-ot választottam. Én így értelmeztem a kérdésben szereplő adattároló fogalmat.

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Szerkesztve: 2024. 02. 07., sze – 18:53

1tb. Ssd. Nincs  több partició. A fontosabb dolgokat mentem, ha os reinstall lenne, van mindenből mentés. 

1 partícióval használni a gépet nem jó politika. Értem, hogy van mentésed mindenről, de ha újra kell húznod a rendszert, minden adatot, beállítást is húzhatsz újra. Én ezért a rendszertől a /home-ot külön tartom. Windowsnál is, a rendszerpartíción csak a rendszer van, a többi egy külön partíción. Megkönnyíti, meggyorsítja az esetleges újratelepítést.

Több partíció már azért is eleve szokott kelleni, mert az UEFI boot-nak kell egy EFI partíció is. Persze abban igazad van, hogy sokszor a túl sok partícióra bontás is pótcselekvés. Pl. a BSD-k automata particionálási sémája szokott agyrém lenni, minden apróságot a saját partíciójára akarnak rakni, /var, /X11, meg mindenféle, na az tényleg agyrém szintje. Elég csak az EFI, / és /home, legalábbis egy desktop gépre. Szervernél még talán a /var külön elmegy, hogy esetleges logok elszaporodása ne egye el a helyet a rendszer elől.

A computer is like air conditioning – it becomes useless when you open Windows.” (Linus Torvalds)

Ez mitől nem macera? Az adott user összes könyvtárát egyesével kell átírni és át is kell mozgatni a könyvtárak tartalmát.
Míg Linuxon az egész /home könyvtárat teszed át az összes user számára, illetve már a telepítés során eleve ott jön létre a másik partíción.

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Asztal
Dokumentumok -> /mnt3/Dokumentumok
F -> /mnt3
Film -> /mnt5/Film
G -> /mnt5
Képek -> /mnt3/Dokumentumok/Képek
Letöltések -> /mnt3/Dokumentumok/Letöltések
Nyilvános
Sablonok
Videók -> /mnt3/Dokumentumok/Filmek
Zenék -> /mnt3/Dokumentumok/Zene

Hát igen,  windows nem úgy multiuser-barát, mint a *nix. Ezért iderakok egy "tipikus" linux userhome listát, amely éppen windows alól költözött.

Látszik, hogy a macera==szabadon konfigurálható.

Azaz a linux default sem jó minden esetben, ugyanúgy, mint más rendszerek esetén.

Bár windows alatt is számtalanszor cseréltem a rendszert úgy, hogy a "Dokumentumok" maradt a másik diszken, sőt a /config/mailbox is helyben maradt.És folytathatnám.

Igen, az is lehetséges, de megint felesleges nehezítés. Könnyebb, ha külön van a home és a rendszerpartícióra meg mehet a formázás. Tényleg nem értem a kollégákat fent. Értem, hogy ők így használják, de érvet nem tudnak felhozni mellette, csak hogy így szokták meg. Még ha csak 10 évenként egyszer is telepítenek újra, már akkor is felesleges adatvisszahúzást kell megejteniük. Rendesen particionálni nem tart semmiből, azt csak egyszer kell megcsinálni (újratelepítésnél már nem kell soha többé), ennek a kihagyásával nem sok időt spórol az ember telepítésnél, de újratelepítésnél veszít egy csomót. Persze, tőlem használja mindenki úgy, ahogy akarja, én csak leírtam az indokaim, hogy miért nem jó ötlet. Tényleg nem is értem, hogy mit nyer valaki egy partíciónál.

A computer is like air conditioning – it becomes useless when you open Windows.” (Linus Torvalds)

Pont ez az, hogy ha külön van particionálva, akkor NEM fog törlődni. Teljesen mindegy milyen OS, újratelepítéskor megadod neki a rendszerpartíciót, azt formázza, oda települ, a másik partícióhoz, amin adatok vannak (nem csak a home-ról van szó), ahhoz nem nyúl.

Szerintem itt ti valamit félre is értetek. Amikor én /home-ról írok, az egy általános adatpartíció. Nem csak a /home/username/ mappája van rajta, hanem minden, doksik, letöltések, torrentek, telepítők, portable programok, játékok, zenék, filmek, régebbi archív/retró anyagokból, ami folyamatosan kell, stb.. Minden, ami nem rendszer. Windowsnál ugyanez, a user adatait ott is átteszem egy másik partícióra, meg az összes többi adatot. Újratelepítéskor semmi nem törlődik, csak maga a rendszer (meg 1-2 olyan beállítás amit a rendszer a rendszerpartíción tárol). Ezt már 25 éve így csinálom minimum.

A computer is like air conditioning – it becomes useless when you open Windows.” (Linus Torvalds)

Értem én, hogy mit nem értessz. Így szoktam meg én is mikor még Win98-on havonta egyszer húztam újra az oprendszert, s aztán valahogy ezt vittem tovább stabilabb rendszereken is egy darabig.

Most ott tartok, hogy csak akkor telepítek újra OS-t, ha nincs más a lemezen és nem elérhető más adat. Mert mellélőni nagyon egyszerű. Eddig még nem sikerült felhasználói adatot törölni véletlen, de szeretek biztosra menni.

Az elsődleges gépemen most 3 lemez van. Ebből 2 RAID0 (mert a kis lemezt nem dobom ki). Ez már eléggé szét van osztva így.

Szerintem túl nagy diszkeken nevelkedtél. Egyszer kellett azért újraparticionálnom, újratelepítenem mindent, mert megtelt a /usr (amikor még a /, /boot, /usr, /home, /var mind külön partíció volt), és nem akarom még egyszer. Van backupom, ha döglődik a rendszer, még akkor is át tudom másolni a /home-ot egy külső diszkre. Igen, egy workstation-ön (komolyabb deszktopon) most is szétpartícionálom, hogy a /var a logokkal ne ugyanazt az SSD-t nyúzza, mint a /, a /home SSD-n legyen, de a /home/rpsoft/Documents RAID 1-en, de ugyanezt nem csinálom meg a laptopon, nem ér annyit. Gond még nem volt belőle.

Persze, LVM is jó megoldás lenne. Manapság lelassult a hardver fejlődése, még sosem volt meg annyi ideig laptopom, mint a mostani, és ezt sem kellett még újratelepíteni. Az SSD-t már cseréltem benne nagyobbra, de a rendszert is átmásoltam. Szóval erre a célra teljesen jól megfelel az egy partíció. Majd ha lesz az ubuntu telepítőjében LVM, akkor foglalkozom a témával.

Mar a legelsoben is volt!

https://askubuntu.com/questions/591003/how-to-install-warty-warthog-on-…

Szerintem inkabb az van, hogy amig nem szivod be valamivel, amire az LVM lett volna a megoldas, addig nem gondolsz ra, hogy kellene. En is megjartam mar ezzel. :)

Szerkesztve: 2024. 02. 07., sze – 20:37

256 giga amiből per pill 124,96 szabad. 

Ugyanakkor hozzáteszem hogy van 4 tera redundáns és 6 tera nem redundáns hálózati tárhely, szóval kényelmesen el lehet férni.

A fő gépemben, ami egy laptop, van egy 2 terás SSD, erről fut a rendszer, és egy 1 terás, ami a gépben volt gyárilag, mindkettő NVMe x4. Az 1 teráson már kezdett kevés lenni a hely, sok torrent és játék, így vettem bele még egyet, eredetileg 1 terásat akartam, annyi elég is lett volna, de végül dupláztam, mert nem volt sokkal drágább, és legalább nem centiztem ki, később növöm ki. Másodlagos gépemben 1 terás, harmadlagos (pót) gépemben fél terás SSD van. Ezen kívül van még kb. 7 TB-nyi egyéb adattáram (főleg régi HDD-k és néhány SSD), amit külső meghajtónak használok. NAS-om nincs.

Ha az ember nem szuper Pro, ultra sebességű SSD-re hajt, meg nem megy 2 tera fölé, akkor elég megfizethetők már ezek. Kb. 256 gigáig, használtan 512-ig majdnem pendrive árában mennek ezek, nem szabad rá sajnálni. Ha nem töltögetnék meg táraznék be ennyi hülyeséget, talán meglennék egy fél teráson is, de nem fogom magam tárhelyben sanyargatni, ha egyszer nem drága.

Maga a rendszerem nem foglal sokat, minimalistább telepítés, mindössze 13 GB jelenleg, de csak 10 körül szokott lenni. Csak a letöltések, játékok tudnak beszaporodni az idők folyamán. Csinálnék helyet, de legtöbbször lusta vagyok hozzá.

A computer is like air conditioning – it becomes useless when you open Windows.” (Linus Torvalds)

A legújabb SSD-m még 2023 márciusában vettem, 127 font volt a 2 terás NVMe (Samsung 970 EVO). Az nem hinném, hogy eget verően sok pénz. Ahogy nézem, most is árulják ugyanezt, 157 fontért. Eredetileg 1 terásat akartam, de az is 100 közelében volt, +1 teráért nem volt nagy felár. Az 500 gigások itt helyben 40-50 fontért mennek.

Nem szabad megijedni, az SSD-knél mindig ez van, hogy néha bedrágulnak, de ahogy jönnek ki a még nagyobb tárterületű, meg még kisebb csíkszélességen gyártott, újabb modellek, megy le az áruk. Kicsi hullámzik az árazásuk.

A computer is like air conditioning – it becomes useless when you open Windows.” (Linus Torvalds)

Nem eszik olyan forron a kasat. Arukeresorol:

Samsung 990 PRO 2TB M.2: 1.5 ev alatt 146k->79k
Kingston KC3000 2TB M.2 PCIe NVMe: 2.5 ev, 148k->58k

De nezzunk kisebbeket, hatha az a baj, hogy nem fogy a 2 TB-s:

Samsung 2.5 870 EVO 1TB SATA3: 3 ev, 38k->35k
Kingston A400 2.5 960GB SATA3: 6 ev, 77k->20k
Toshiba KIOXIA EXCERIA 2.5 960GB SATA: 3.5 ev, 48k->22k

Most en nezek valamit rosszul? Mert ezek nemhogy nem negyszeres aron vannak, de meg olcsobb is lettek. Nezzunk mar valami konkret peldat.

ne a 2012-es csillagászati őskori árakhoz viszonyíts, hanem a tavaly július környékihez.

Pl. samsung 980 (sima, nem pro) 500gb vettem tavaly júliusban 12 ezerért, októberben ugyanez már legolcsóbb helyen is 22 ezer lett, de még most is 18-20 között megy. Azaz 2 hónap alatt ugrott +50%-ot, az sehol nem szokványos.

Ugyanez a tipus 980 sima, 1TB volt július környékén 20 ezer körül, most 30-32,  +50%

Más típusoknál is volt hasonló ugrás. Talán a legdrágábbaknál nem volt +50%, akkor "csak" +25-30%. De 2-3 hónap alatt az is abmormális.

ne a 2012-es csillagászati őskori árakhoz viszonyíts, hanem a tavaly július környékihez.

Ne mar. Rogton a legelso a listamon egy masfel eves ciklus.

Pl. samsung 980 (sima, nem pro) 500gb vettem tavaly júliusban 12 ezerért, októberben ugyanez már legolcsóbb helyen is 22 ezer lett, de még most is 18-20 között megy. Azaz 2 hónap alatt ugrott +50%-ot, az sehol nem szokványos.

Ezt nezzuk, ugye? Tenyleg, tavaly februarban volt egy nagyobb arcsokkenes, ami utana fel evvel kesobb normalizalodott, de meg a korrekcio utan is egy picit olcsobb, mint tavaly ilyenkor.

Össze-vissza ugrál másnak is az ára. Részben a forint-dollár árfolyam, részben az aktuálisan gerjesztett hisztéria miatt, hogy éppen mire mondják, hogy nem lehet majd kapni. Lehet dollárban érdemes nézni inkább.

Árukeresőn látni grafikonon hogyan változott mondjuk 2022 óta.
2022 ősszel volt gatya a forint, ahhoz képest 2023 koranyárra feleződött forintban sokminden ára. Aztán az ősszel megint legatyásodott és forintban másfélszereződtek az árak.

Pár hónapja cseréltem le az 512 GB-osat 2 TB-osra, mert éppen jó áron volt a 970 Evo Plus.

5 felhasználós családi gép, kezdett már kevés lenni a hely, most 5-6 évig talán megint elég lesz.

A fiammal közösen használt laptopban szintén 2 TB van, bár azt még elég drágán vettem.

Ha belegondolok, hogy az első 286-os PC-mben még csak 40 MB-os volt, de az is mekkora királyságnak tűnt a C64 és az Amiga 500 lemezei után... :)

2 * 500 GB SSD - root fs és swap (RAID1)

2 * 2 TB HDD - /home (RAID1)
 

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Meg kellett néznem, mert egy jó ideje már fogalmam sincs sem a gépem, sem a telefonom pontos műszaki paramétereiről. Elég.

(pedig régen eléggé naprakész voltam ezekből az infókból, mikror még komolyan számított, hogy mi az, ami elegendő az igényeimhez és mi nem.)

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Ez elég érdekes, mert nem te vagy az első, aki ezt írja. Kicsit rám is igaz ez, de a gépnek a paramétereit általában tudom, meg az adattárolók méretét pláne, azt a telónál is, mert hiszen tudni kell, hogy meddig terjeszkedhetsz rajta.

Nem neked: amit még észrevettem, hogy többen sajnos nem értették meg a szavazást. Az az OS alatt lévő drive méretéről szólt. Nem a partíciójáról, és nem arról, hogy összesen mennyi tárhely van a gépben. Eléggé kötve hiszem, hogy aki a 8 teránál nagyobbra szavazott, annak akkora drive-on van az OS partíciója, de még annál is kétlem, aki a 8 terára szavazott. A 4 már nem hihetetlen teljesen.

A computer is like air conditioning – it becomes useless when you open Windows.” (Linus Torvalds)

amit még észrevettem, hogy többen sajnos nem értették meg a szavazást

Mert iszonyatosan elbonyolítottad. Elsődleges adattároló alatt azt értem (és vélhetően sokan mások is), hogy az, ahol a számomra fontos adatokat tartom. Az OS nem fontos. Azon a drive-on, amin az OS van, nem tartok értékes dolgot, így amikor elszáll a vezérlő (igen, eddig 3 SSD-m halálozott el így) vagy gépet váltok (úgy 6-8 évente :) kényelmesen átteszem az adataimat tároló diszket az új gépbe. Ha pedig az OS alatti drive „elvész”, újrahúzom.

Egyszerűbb lett volna így kiírni a szavazást: Elsődleges gépemen az OS-t tartalmazó drive … kapacitású.

Egyszerűbb lett volna így kiírni a szavazást: Elsődleges gépemen az OS-t tartalmazó drive … kapacitású.

Ez van most:

Ugyanarról az eszközről kell nyilatkozni, mint ebben: Elsődleges gépem elsődleges adattárolója ... - tehát a leggyakrabban használt gép OS drive-ja

Ez bonyolult? A visszautalas annak szolt, hogy volt egy masik szavazas, es ugy van ertelme ennek, hogy ugyanarrol a konkret eszkozrol szavazunk, mint ott.

Szerkesztve: 2024. 02. 09., p – 18:35

A fene sem emlékszik rá, mekkora az SSD. (Megnéztem: 60GB-os)
A teljes desktop környezet, amit használok, alig több, mint 10GB.
Adatot nem tárolok a gépemen, mert arra van a fájlszerver, amiben redundanciát biztosító RAID van, a cron véltetlenül sem felejti el az automatikus mentéseket, és bárhonnan elérhető VPN-en keresztül.
A $HOME-ban csak az egyes programok konfig/cache/temp szemete van.

Majd ha a "kevesebb mint" és "több mint" mértéket helyesen, vessző nélkül írod. :(

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Tényleg nem világos, a Magyar Helyesírás Szabályai szerint (244-as bekezdés):

c) A mint kötőszóval bevezetett hasonlítás önálló (bár sokszor hiányos) tagmondatnak számít, ezért kötőszava elé mindig vesszőt kell tenni: Tündöklik, mint a gondolat maga, / a téli éjszaka. Fehér lett, mint a fal. [De vö. 249. b)]
A hasonlító több, mint szerkezetben vessző van a mint előtt:
Ez sokkal több, mint a tavalyi. Hat több, mint öt. Stb. (Ilyenkor a több ragozható: többet, mint ötöt stb.) – Nem kell azonban vesszőt tenni a több mint alakulatban a mint elé, ha a több mint (a majdnem ellentéteként) a mondanivaló tartalmának erősítésére, nem pedig összehasonlításra szolgál: Ez több mint szemtelenség. Több mint öt évig élt külföldön. Stb. (Ilyenkor a több nem ragozható.)

Szerk.: Bocs, látom már Gelei is idézte.

Egyrészt szerintem teljesen világos, hogy kell vessző, nem a mondanivaló tartalmát erősíti, hanem összehasonlított.

De mindegy is, jellemző, hogy jön, kinyilatkoztat, aztán mikor valaki értelmesen ír neki, hogy nem úgy van, akkor rohadtul nem válaszol már. Nem csak most, sose.

A meghajtó kapacitása több mint elég. A meghajtó kapacitása több mint 256 GB.

 

MTA: Hat több, mint öt.

Itt két számot hasonlítasz össze.

 

En: A kapacitasa tobb, mint X GB.

Itt nem hasonlítasz semmit semmivel, hanem megpróbálod megmondani, hogy mekkora a meghajtód kapacitása. Nem tudod pontosan, csak azt, hogy 256 GB-nál nagyobb. Több mint 256 GB.

Itt nem hasonlítasz semmit semmivel, hanem megpróbálod megmondani, hogy mekkora a meghajtód kapacitása.

Egyrészt az, ha megmondom, hogy a meghajtóm kapacitása 256 Gb is összehasonlítás, a meghajtóm kapacitását hasonlítom össze a mértékegységgel. Másrészt, amikor azt mondja, hogy több mint 5 Gb, az egy egyoldalú összehasonlítás, nem próbálja megmondani, hogy mennyi, lehet, hogy 4 Tb, lehet, hogy 10 Gb, csak annyit mond meg, hogy több, mint 5.

Nézd meg ezt a mondatot:
Tóni több mint négy éve itt dolgozik.
Helyes?
Van mit hasonlítsunk mihez? Mert vessző csak akkor kellene bele.
De nem kell vessző, nincs összehasonlítás.
A mondat nyilván egy személyről szól, aki valamennyi ideje csinál valamit. Ebben nincs hasonlítás, nem egy másik kollégával hasonlítunk össze valakit, vagy kevesebb évet több évvel.

Mutatok egy másik példamondatot:
Az idei bevétel több mint nagyszerű!
Kell vessző a “mint” elé?
Nem. Nincs összehasonlítás. Megjegyezheted azt a szabályt, hogy ha a “több mint” részt a “majdnem” szóval helyettesítve értelmes mondatot kapsz, akkor nem kellett a vessző.
A jelentése ugyan más lesz, de nem ez a lényeg, hanem a vessző: az idei bevétel majdnem nagyszerű, Tóni majdnem négy éve itt dolgozik.

 

Alkalmazzuk az idézetben írtakat a "mi" példánkra:

A meghajtó kapacitása több mint 256 GB. A meghajtó kapacitása majdnem 256 GB.

"A jelentése ugyan más lesz, de nem ez a lényeg."

De ezek a példák arra vonatkoznak, amikor a mondandót erősíti. Tóni már több mint 4 éve itt dolgozik, tehát megbízható/ért hozzá/be van már gyepesedve, ilyesmi. Erősíti a mondandót. A bevétel még inkább ilyen.

A topic arról szól, hogy a drive mérete hova esik, ehhez össze kell hasonlítani a méretét a konkrét számmal. A funkció számszerű összehasonlítás, nem a mondandó erősítése, kell a vessző.

De egyrészt ez nem ez a szabály, ez egy magyarázat, ráadásul mint írtam, kissé suta, másrészt ebbe a konkrét esetben nem helyettesíthetem bele, mert nem azt akarom mondani, hogy a driveod majdnem 256 giga, hanem konkrétan azt, hogy 0-256 közé esik.

>> Nem kell azonban vesszőt tenni a több mint alakulatban a mint elé, ha a több mint (a majdnem ellentéteként) a mondanivaló tartalmának erősítésére, nem pedig összehasonlításra szolgál:

> Kérlek, szerinted itt a mondanivaló mely részét erősíti? 

Válaszold ezt meg magadnak, mert ez a szabály, ami eldönti, hogy kell-e.

Az a különbség a példáid és az itteni mondat között, hogy azt, hogy "A meghajtó kapacitása több, mint 4 Gb." itt arra mondjuk, hogy 16 Gb, vagy 256 Gb, ami összehasonlítás, a kategória határával. Ha van egy 32 Gb-os meghajtóm és egy 29 Gb-os file-om, akkor mondhatom azt, hogy a "Meghajtó kapacitása több mint 30 Gb.", ami nem összehasonlítás, hanem a hangsúlyozása a ténynek, hogy rá kell férjen a file, hiszen az csak 29 Gb, a meghajtó meg bőven 30 Gb. A Tóni esetében sem arról van szó, hogy 15 éve itt dolgozik, hanem hogy már bőven 4 éve (mondjuk 4 év és 3 hét) itt van, elég gyakorlott. Ha arról lenne szó, hogy 15 éve itt dolgozik, és a legalább 4 éve itt dolgozók kapnak valami prémiumot, akkor mondhatná a bérszámfejtő, hogy a "Tóni is több, mint 4 éve dolgozik itt.", és az akkor összehasonlítás lenne.

Szerintem a szabályzatban a lényeg az, hogy mi a mondanivalód. Ha valamilyen célra neked legalább 256 GB kapacitásra van szükséged (pl. annyi adatot kell másnap korán reggel átadnod az MI6-nek), már zárva vannak a boltok, és megtalálod a régen elfelejtett zöld színű SSD-det és ezzel meg van mentve a helyzet, akkor az első mondat helyes (nem összehasonlítás a mondanivalód lényege, hanem hangsúly, azt is mondhatnád, hogy a "Zöld SSD megoldja a problémát, van rajta 256 GB hely.", az ellenkezője az lenne, hogy a "Kék SSD csak majdnem 256 GB kapacitású, baj van."). Ha a boltban vagy, és valamiért a zöld színű SSD többe kerül, mint a mellette levők, és észreveszed, hogy azon a polcon az összes többi 256 GB-os, de a zöld az 512-es, akkor az első mondatba vessző kell, "A zöld színű SSD több, mint 256 GB kapacitású, ezért drágább, mint a mellette lévő fekete.".

Nem kell azonban vesszőt tenni a több mint alakulatban a mint elé, ha a több mint (a majdnem ellentéteként) a mondanivaló tartalmának erősítésére, nem pedig összehasonlításra szolgál:

Kérlek, szerinted itt a mondanivaló mely részét erősíti? 

Hogyne hasonlítanál. A drive méretét a 256 gigahoz hasonlítod, a konkrét feladat a hasonlítás,ne vicceljunk már.

Ez sokkal több, mint a tavalyi.

Konkrét példa, hogy nem kell egzakt szám. 

Láthatólag nem, mert nem érted meg, hogy nem a konkrét szám megléte a fontos, hanem az, hogy mi a hordozni kívánt jelentés, és ez a szabályban is benne van. A második példa egyértelműen ilyen, a Tónis kontextus nélkül bizony akár összehasonlítás is lehetne. Ráadásul, ha átírom majdnemre, akkor konkrétan megváltozik a jelentés, ami ebben az esetben probléma lehet (jár már neki a bónusz, vagy nem jár), az erősítős esetben csak zavaró :)

Egyrészt értékelném, ha lenne saját gondolatod, és reagálnál a neked feltett kérdésekre, nem idézet darabokkal dobálóznál.

Másrészt:

A jelentése ugyan más lesz, de nem ez a lényeg

Really? A műtét jól sikerült, a beteg meghalt? Mármint hogy a fenébe ne a jelentés lenne a lényeg? Az egész helyesírás arra való, hogy minél pontosabban érthető legyen a közlendő jelentése.

A szabály tök világosan leírja, hogy ha a cél az összehasonlítás, akkor kell vessző, ha a mondandó nyomatékosítása, akkor meg nem. A konkrét eset, hogy el kell dönteni, hogy egy szám melyik számtartományba tartozik, az összehasonlítás.

A hasonlító több, mint szerkezetben vessző van a mint előtt: Ez sokkal több, mint a tavalyi. ... Nem kell azonban vesszőt tenni a több mint alakulatban a mint elé, ha a több mint (a majdnem ellentéteként) a mondanivaló tartalmának erősítésére, nem pedig összehasonlításra szolgál: Ez több mint szemtelenség. ... Ugyanez érvényes a kevesebb mint írásmódjára is.

Ezt irja az MTA, ha nem tetszik, irj nekik. Addig meg ne gecizz feleslegesen.

Különálló 500G-s SSD-n van az oprendszer, de van mellett még egy 2 terás HDD adatnak. Az 512GB-ot csekkoltam be, rosszul tettem-e?

> Az 512GB-ot csekkoltam be, rosszul tettem-e?

 

A mai 1000kb = 1mb vilagban ki tudja mar mi az igaz. Vajon a 2 terás HDD marketing? Lehet, hogy az 500G-s SSD is az.

Vajon a ketto egyutt kiadja a tenyleges 512GiB-ot? Vagy 512GB-ot?

Kis kerekites itt, kis kerekites ott, oszt' mar nincs is semmire se hely.... :)

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....