Médianapló

Médianapló - Donáth Anna megidézése az Óperencián túlról

2024. február 01. 12:21 - Zöldi László

 Bartus László nézőpontjáról tűnődöm. Az említett újságíró az Egyesült Államokban él, és New York-ban adja ki az Amerikai Népszavát. A tengeren túlra szakadt magyar munkások patinás lapját egyedül írja tele. A cikkek első harmadában hatásosan fejti ki az álláspontját, de aztán nem képes abbahagyni - bő lére ereszti a mondandóját. Utolérte a bloggerek réme, hogy nincs szerkesztője. Erénye viszont, hogy távolról lát bennünket, és velünk ellentétben a fáktól is látja az erdőt.

Nem az a lényeg, vajon igaza van-é abban, amit állít, hanem hogy gondolkodásra késztet - ami itthon nem minden publicistáról mondható el. Nem finomkodik, az Orbán-rendszert fasisztának tartja, és mindenkit elítél, aki bármilyen fomában is közösködik a tizennegyedik évében járó NER-rel. Az idő vagy igazolja, vagy nem igazolja azt, aki ott tart, hogy éppen értelmezi Donáth Anna elnöki székfoglalóját. Szerinte a Momentum régi-új elnöke „Jól látja, hogy a NER ellentéte nem a szociáldemokrácia bármilyen formája, hanem a liberalizmus.” 

Bartus László a Momentum és a Demokratikus Koalíció cicaharcára utal, és azt fejtegeti, hogy „Donáth Anna tiszta liberális programot hirdetett, amivel megnyitotta a jövőt a Momentum előtt.” (2024. január 31.) Az első Bartus-idézet azért gondolkoztat el, mert csábít ugyan az egyetértésre, mégis érdemes hozzáfűzni, hogy az amerikai magyar publicista nem vette észre az elnöki székfoglaló legfontosabb mondatát: „Arra kérjük a felhatalmazást, hogy megszervezhessük a NER leváltására alkalmas ellenzéket.” (Facecook.com, 2024. január 28.)

Ebből egyelőre az következik, hogy Donáth Anna megosztja az ellenzéket. Gyurcsányéktól épp akkor orozza el a liberalizmust, amikor a szociáldemokrácia mellé a zászlajukra tűzik a polgári jelzőt is. Ami értelmezésem szerint nem azt jelenti, hogy a kevésbé polgáriasult Magyaroszágon e liberális programmal a Momentum képes lesz átvenni a hatalmat. Csupán azt, hogy a magyar társadalomban mindig lesz tízszázaléknyi szavazat egy liberális párt számára. (Ahogy ugyancsak tíz a nemzeti radikalizmus  - a nyilas szellemiség - számára is.)

Ebből persze még nem következik a hatalomgyakorlás lehetősége. Legföljebb az, hogy a liberális Momentum csatlakozik majd egy erősebb koalíciós partnerhez. Egy erősebb kutyához, amely ugyebár… Azt akarom mondani, hogy Bartus László azért figyelemre méltó publicista, mert Ameriából idenézve nem vész el a részletekben. S azért érdemes vitatkozni vele, mert a részletek ismerete híján hajlamos elhamarkodott következtetésekre jutni. 

Például a Momentum lemondatott elnökéről, aki szerinte konzervatív eszmerendszert próbált meghonosítani a pártjában. Ha látta volna Gelencsér Ferenc szerencsétlenkedéseit a nyilvánosság fórumain, aligha vélné pártjának a Momentumot, és nem hivatkozna tartós hatására a Momentum-szavazók körében. Abban viszont igaza van, hogy Donáth Anna elnöki székfoglalója „kicsit ügyetlenül előadott beszéd” volt. Kétségkívül csőstül hangzottak el benne ilyen jelzős szerkezetek, hogy „liberális demokrácia”, „pozitív konnotáció”, „regnáló kormány”.

Vajon a Momentum hogyan akarja megszólítani a választópolgárokat, ha az előre megírt szövegben hemzsegnek az idegen szavak? (A rögtönzésben még bocsánatos véteknek számítanak, elvégre hirtelen tolultak a szónok ajkára.) Arról nem is beszélve, hogy az elnökasszony előtti szónoki emelvény homlokzatán két szó díszelgett csupa nagybetűvel: „SZABAD. EURÓPAI.” Ugyanezeket a szervezők Donáth Anna feje fölé vetítették, a háta mögötti vászonra is. Nos, a Fidesz sikerének egyik titka, hogy Orbán és környezete ritkán használ idegen szavakat, és a gondosan kiválasztott jelmondatokban mindig van igei állítmány.

Érteni vélem, hogy az új elnök a pártgyűlésre meghívottakat akarta megszólítani. Csupa fogalmi gondolkodású értelmiségit, akik félszavakból is megértik egymást. De ha egyszer majd a Momentum ki akar lépni a tízszázalékos rétegpárt szűk keretéből, akkor bizony meg kell barátkoznia a magyar szavakkal és a mozgósító, cselekvésre ösztönző igei állítmányokkal.

 

Tíz mondat a Momentumról

 

Huszonévesek, nyugatosak, a legjobb egyetemekre jártak, kicsit elmentek külföldre, de még nem égettek fel minden hidat - és most politizálnának. (Zsuppán András újságíró, Válasz.hu, 2017. január 28.)

Ez egy új SZDSZ. (Orbán Viktor miniszterelnök, Magyar Rádió, 2017. február 24.)

Minden liberális csapból a Momentum folyik. (Orbán János Dénes publicista, Magyar Idők, 2017. május 22.)

Angolul tudnak, de magyarul nem. (Faragó Zsuzsa dramaturg, Facebook.com, 2018. november 16.)

A Momentum mindenféle degradálás nélkül liberális párt. (Ungár Péter LMP-politikus, Népszava, 2019. november 9.)

A DK és a Momentum egymás farkát méregeti. (Komjáthi Imre szocialista politikus, Facebook.com, 2022. május 25.)

A szabad madarak neoliberális utódpártja. (Bán Károly újságíró a, Magyar Hírlap Online, 2023. március 2.)

Zsúrmarxista bagázs. (Rákay Philip publicista, Facebook.com, 2023. június 5.)

A Momentumot leginkább a sajtó tartotta lélegeztetőgépen. (Nagy Ervin szociológus, Magyar Hírlap Online, 2023. november 10.)

Ha a Momentum azzá tudna válni, amivé liberális pártként válhatna, akkor a DK egy múmia lenne hozzá képest. (Bartus László publicista, Amerikai Népszava, 2024. január 31.)

komment
süti beállítások módosítása