Adatvédelem Napja: gondoljunk az adataink biztonságára!

Az Adatvédelem Napja alkalmából érdemes néhány jó tanácsot megfogadni az értékes adataink megóvása érdekében.
 

Minden évben január 28-án tartják az Adatvédelem Napját, amelynek célja, hogy nemzetközi szinten hívja fel a figyelmet az adatvédelem fontosságára, és népszerűsítse a legjobb biztonsági gyakorlatokat.

Ebből az alkalomból egyebek mellett a Sophos biztonsági szakértői is néhány hasznos tanáccsal szolgáltak, amelyek betartásával jelentősen csökkenthetők a bizalmas adatainkra leselkedő fenyegetettségek.
 
1. Válasszunk megfelelő jelszavakat!
 
Rengetegszer hangoztatott tanácsról van szó, de a tapasztalat azt mutatja, hogy nem lehet elégszer felhívni rá a figyelmet. Gondoskodjunk a jelszavaink biztonságáról, rendszeres cseréjéről, és ahol csak lehet kapcsoljuk be a kétlépcsős hitelesítést. Mindezek mellett egy megbízható jelszókezelő segítségével könnyebben lehet megbirkózni a megannyi jelszó jelentette kényelmetlenségekkel.
 
2. Tekintsük át az adatvédelmi beállításokat!
 
A legtöbb operációs rendszer, alkalmazás és online szolgáltatás lehetővé teszi annak felhasználó általi megadását, hogy milyen módon történjen az adatok kezelése, tárolása, megosztása. Ezeket a beállítási lehetőségeket a fejlesztők, üzemeltetők időnként változtatják, ezért célszerű rendszeresen ellenőrizni e paramétereket.
 
Érdemes hasonló kérdéseket feltenni: Biztosan meg akarjuk engedni, hogy a telefonon lévő összes applikáció ismerje a tartózkodási helyünket? Tényleg szeretnénk hetekig bejelentkezve maradni a kedvenc online webhelyünkön? Valóban meg akarjuk adni az engedélyt egy appnak, hogy a nevünkben közzé tudjon tenni tartalmakat a közösségi média profilunkban?
 
Sajnos ez esetben nehéz univerzális tanácsokat adni, hiszen minden alkalmazás és szolgáltatás esetében mások az adatvédelmi lehetőségek, de azok áttekintésével azért általában könnyen testre szabható az adatkezelés mikéntje
 
3. Ne osszunk meg semmit engedély nélkül!
 
A közösségi média oldalakon sem szabad mindent óvatlanul, átgondolatlanul megosztani. Különösen akkor nem, ha egy képen, videón mások is szerepelnek. Ez esetben kérdezzük meg az érintetteket, hogy nincs-e kifogásuk a tartalom megosztása kapcsán.
 
A nyilvánosan közzétett tartalmakkal akár véletlenül is megoszthatunk olyan információkat a kiberbűnözőkkel, csalókkal, amelyek felhasználásával később visszaéléseket követhetnek el. Ilyen lehet a születési dátumunk, de akár az is, ha kiposztoljuk, hogy éppen távol vagyunk az otthonunktól, amely így üresen áll.
 
4. Legyünk fokozottan óvatosak munka közben!
 
Nemcsak arra kell ügyelni, hogy a saját adatainkból mit osztunk meg, hanem arra is, hogy a munkahelyünkkel kapcsolatban mit teszünk közzé.  A céges adatok kiszivárogtatása - különösen az ügyfelek által ránk bízott adatoké - súlyos következményekkel járhat.
 
5. Legyünk tisztában a határainkkal!
 
Fordítsunk egy kis időt a személyes adataink értékének meghatározására - gondoljuk át, hogy mit vagyunk hajlandóak megosztani, és mit kapunk cserébe!
 
Ha egy cég vagy egy weboldal több adatot kér, mint amennyire szüksége van, akkor ne dőljünk be, és ne adjuk át az adatokat, hacsak nem akarjuk mi magunk ezt tenni. Különösen igaz ez akkor, amikor egy cég az adatainkért cserébe különféle kedvezményekkel kecsegtet.
 
  1. 3

    A TinyMCE kapcsán XSS-hibákra derült fény.

  2. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  3. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  4. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  5. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  6. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  7. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  8. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  9. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  10. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség