És amiből kiderül, hogy a brexit után is a briteknél a legvirulensebb a startup-kultúra.

Megjelent a Tech Tour idei Growth50 Europe rangsora. A listára azokat a vállalkozásokat szavazzák be befektetők, melyek hamarosan elérhetik az unikornis státuszt, azaz piaci értékük elérheti az egymilliárd dollárt. A listára kerülő cégek eredményei alapján összeállított statisztikák viszonylag pontos lenyomatát is adják az európai startup-ökoszisztéma egészének.

Az összeállítás szerint a listán szereplő cégek átlagosan két év alatt jutottak el az első befektetési körig, 6,1 befektetési körön vannak túl, és 5 év 1 hónap telt el az első és az utolsó tőkebevonásuk között.

Az elmúlt hat évben (2018-2023) az ötven cég összesen 6,7 milliárd eurót kapott, ebből 2,7 milliárdot 2023-ban. Tavaly körönként átlagosan 73 millió euró tőkéhez jutott egy startup, és mind a teljes összeg, mind a befektetésenkénti átlag jóval magasabb, mint 2022-ben: akkor előbbi 1,5 milliárd, utóbbi 36 millió euró volt.

Az elmúlt hat évben a digitális szektor vonzotta a legnagyobb befektetéseket, cégenkénti átlag 151 millió eurót. Az egészségügyi cégek 124 millió eurót, a fenntarthatósági megoldásokat fejlesztők pedig 109 millió eurót kaptak. A befektetők körében az ún. deep tech cégek  (pl. kvantum-számítástechnika, fotonika, mesterséges intelligencia, zöld energia) a legnépszerűbbek.
 

Európa leígéretesebb startupjai számokban

(Forrás: Tech Tour)


A listára 12 cég jutott az Egyesült Királyságból, tíz Németországból és hét Franciaországból. Utánuk Finnország és Svájc következik négy-négy céggel. Érdekes, hogy az elmúlt hat évben a hét francia, illetve a tíz német startup több pénzt gyűjtött, mint 12 brit: a német starupokba összesen 1,6 milliárdot, a franciákba 1,5 milliárdot, míg a britekbe csak 1,4 milliárdot fektettek. A négy finn összesen valamivel több mint 480 milliót, a négy svájci pedig 385 milliót kapott.

A növekedési szakaszt finanszírozó befektetőkből hiány van az Unióban, vélik az elemzés összeállítói. Emiatt az EU-ban is jelentős az amerikai befektetők jelenléte: a tőke 24 százalékát adják, 10 százalék érkezik egyéb EU-n kívüli régiókból (jellemzően ázsiai és közel-keleti befektetőktől), illetve nem EU-tag európai országokból. A befektetések 51 százaléka származik csupán az EU-ból.

A kutatás adatai szerint a startupok finanszírozásában egyre nagyobb szerepet kapnak olyan szereplők, mint az Európai Innovációs Tanács: a listán 17 olyan cég szerepel, amely pénzt kapott az uniós szervezettől.

Az összeállításból az is kiderült, hogy Európában is főleg férfiak alapítanak startupot. A listás cégeknek mindössze 13 százalékát alapította vagy vezeti nő.

Piaci hírek

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.