Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: Fagyra várva

2024. január 15. - Szele Tamás

Ma megint Oroszország Ukrajna elleni inváziójával foglalkozunk, szokás szerint az ISW segítségével. A helyzetről így előre annyit, hogy jelenleg mindenki azt gondolja: a vele szemben álló fél offenzívára készül, ahogy beáll a fagy és nehezebb harceszközök számára is járhatóvá válik a terep, ellenben az ukránok addig is érzékeny veszteségeket okoznak az orosz légierőnek – mára virradóan például lelőttek az Azovi-tenger felett egy A–50-es nagy hatótávolságú felderítő repülőgépet (amelyből csak tizenkét darab létezik) és egy Il–22-M típusú katonai szállítógépet. Meg nem erősített források további három bombázógép sérülését is említik, de ezekről még várjuk a jelentéseket.

fagy_januar_15_2024.jpg

(Képünk illusztráció)

Orosz források azt állították, hogy az orosz erők arra készülnek: a következő hetekben új offenzívát indítanak, amint a talaj befagy Kelet- és Dél-Ukrajnában. Szergej Pereszlegin orosz irodalomkritikus és alternatív történész január 12-én azt állította, hogy az orosz erők nagyszabású offenzívát indítanak Ukrajnában valamikor január 12. és február 2. között, miután a talaj befagyott, és valószínűleg miután az ukrán erők „kimerültek” az Avdiivkában és a keleti (bal) parton lévő Herszon területen fekvő állásaik védelmében. Pereszlegin azt állította, hogy az oroszoknak inkább attól kellene tartaniuk, hogy Oroszország rosszkor indít offenzívát, vagy elköveti ugyanazokat a „hibákat”, mint Ukrajna a 2023-as ellentámadás során, mint egy 2024-es újabb ukrán offenzívától. Pereszlegin aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy Oroszországnak nincs elég embere az általa várt nagyszabású offenzívához.

Egy neves orosz milblogger január 14-én azt állította, hogy a frontvonalon lévő orosz katonai állomány létszáma lehetővé teszi az orosz erők számára, hogy lokális taktikai manővereket hajtsanak végre, de nem valószínű, hogy operatív szempontból jelentős „áttöréseket” tudnak támogatni. A milblogger azt mondta, hogy a fagyos időjárás hatással van az orosz és ukrán szárazföldi tevékenységre, valamint a tüzérségi és drónrendszerekre az egész fronton, különösen Herszon irányában. Egy másik orosz milblogger január 12-én azt jelezte, hogy a fagyos időjárási körülmények megakadályozzák az orosz erőket abban, hogy szárazföldi műveleteket folytassanak és a nyugati Zaporizzsjai Területen lévő Verbove-tól északra előrenyomuljanak. Az Ukrán Déli Operatív Parancsnokság arról számolt be, hogy az orosz légierő a fagyos időjárási viszonyok miatt nem tud Dél-Ukrajnában tevékenykedni.

Dmitrij Rogozsin, a Roszkozmosz (orosz űrügynökség) volt vezető és ultranacionalista politikus január 14-én azt állította, hogy a frontvonal a Zaporizzsjai Terület nyugati részén „zümmög, mint egy méhkas” az ukrán drónok nagy létszámának köszönhetően. Rogozsin azt állította, hogy az ukrán erők fél tucat drónt szentelnek egy-egy értékes célpont elleni csapásnak a Zaporizzsjai Terület nyugati részén, és hogy az intenzív ukrán drónhasználat megnehezíti az orosz személyzeti rotációkat. Az ISW korábban úgy értékelte, hogy az ukrajnai fagyos hőmérséklet jelenleg várhatóan korlátozza a front menti hadműveleteket, de az elkövetkező hetekben a talaj fagyásával valószínűleg kedvezőbb terep alakul ki a gépesített manőverező hadviselés számára. Az ISW továbbra is úgy értékeli, hogy az orosz erők valószínűleg megpróbálják majd fenntartani vagy fokozni a helyi támadó műveleteket Kelet-Ukrajnában, hogy megpróbálják megragadni és megtartani a kezdeményezést a téli időjárási és terepviszonyoktól függetlenül. Az ISW azonban azt is megállapítja, hogy az orosz erők nem lesznek képesek hadműveleti szempontból jelentős áttörésekre.

Az orosz erők valószínűleg továbbra is azzal próbálkoznak, hogy az Ukrajna elleni rakéta- és dróncsapás-rajokkal, illetve azok átalakításával áthatoljanak az ukrán légvédelemen. Egy orosz milblogger azt állította, hogy az orosz hadsereg a közelmúltban különböző rakétatípusokkal, köztük hiperszonikus H–47 Kindzsal ballisztikus rakétákkal indított csapásokat Ukrajna ellen. A milblogger azt állította, hogy az orosz csapatok meg nem határozott légi csalikat és Shahed drónokat indítottak annak érdekében, hogy az ukrán légvédelmi rendszereket hatástalanítsák és az orosz erők sikeres rakétacsapásokat hajthassanak végre. Az ISW megfigyelte, hogy az orosz erők a drón- és rakétacsapások különböző kombinációival kísérleteznek, hogy áthatoljanak az ukrán légvédelmi rendszereken, mivel az ukrán légvédelmi alakulatok alkalmazkodtak az orosz taktikához. Az ISW korábban úgy értékelte, hogy Oroszország fokozhatja erőfeszítéseit a ballisztikus rakéták külföldről történő beszerzésére, mivel ezek bizonyos körülmények között sikeresebbek lehetnek az ukrajnai célpontok elleni csapásmérésben. Jurij Ihnat ezredes, az ukrán légierő szóvivője január 14-én kijelentette, hogy a szankciók valószínűleg ártanak az orosz rakéták minőségének. Ez tovább akadályozhatja Oroszországot abban, hogy sikeres csapássorozatokat hajtson végre Ukrajna ellen.

Január 14-én a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórum keretében 83 ország képviselői találkoztak, hogy megvitassák az ukrán békeformula végrehajtását. Andrij Jermak, az ukrán elnöki adminisztráció kabinetfőnöke találkozott Julian Fota román államtitkárral is, hogy megvitassák a G7-ek 2023. júliusi, Ukrajnát támogató közös nyilatkozatának megfelelő kétoldalú biztonsági garanciákat, így Románia a kilencedik ország, amely kétoldalú biztonsági tárgyalásokat kezd Ukrajnával. Ignazio Cassis svájci külügyminiszter és Jermak megjegyezte, hogy fontos lenne Kína bevonása az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalásokba. Cassis azzal érvelt, hogy a Nyugatnak „meg kell találnia a módját, hogy Oroszországot bevonja” a békefolyamatba, és kijelentette, hogy „nem lesz béke, ha Oroszország nem szólal meg.” Nem világos, hogy Cassis mit értett azon a kifejezésen, hogy Oroszországnak „legyen beleszólása”. Az ISW már régóta úgy értékeli, hogy Putyin nem szándékozik tárgyalásokat folytatni Ukrajnával, és hogy Oroszország ukrajnai céljai – amelyek egyenlőek a teljes ukrán és nyugati kapitulációval – változatlanok.

A Kreml továbbra is intézkedéseket tesz a Tatár Köztársaság Oroszországi Föderáción belüli autonómiájának és kulturális örökségének csorbítására, annak ellenére, hogy a köztársaság áldozatokat hozott az ukrajnai orosz háború érdekében. Ruszlan Aisin orosz tatár aktivista és politológus arról számolt be, hogy az orosz tisztviselők 12,5 százalékkal csökkentették a Tatárföld állami nyelveinek megőrzésére, tanulmányozására és fejlesztésére irányuló állami program finanszírozását 2023-ban. Aisin szerint a tisztviselők eredetileg 126,8 millió rubelt (körülbelül 1,4 millió dollár) terveztek költeni a programra, de a finanszírozást 15,8 millió rubellel (körülbelül 180 000 dollár) megnyirbálták. Aisin azzal érvelt, hogy ezek a csökkentések valószínűleg összefüggésben vannak a Kreml azon törekvéseivel, hogy az ukrajnai háborús erőfeszítéseket finanszírozzák, és gyengítsék Tatárföld önazonosságát. Aisin megjegyezte, hogy Tatárföld 2023 őszén visszalépett attól az állami politikájától, hogy megerősítse identitását az országos orosz identitás mellett, és azzal érvelt, hogy a Kreml valószínűleg lehetőséget látott arra, hogy pénzt takarítson meg Tatárföld kultúrája, nyelve és identitása megőrzésére irányuló erőfeszítésein. Aisin arra is utalt, hogy a Kreml az összorosz identitást részesíti előnyben. A Kreml 2023 januárjában utasította a tatárföldi tisztviselőket, hogy töröljék el a köztársasági elnöki címet, és Tatárföld vezetőjét „glava” (regionális vezető) néven emlegessék. 2022-ben és 2023-ban Tatárföld támogatta az orosz háborús erőfeszítéseket azzal, hogy regionális önkéntes zászlóaljakat alakított és finanszírozta azok toborzását, amelyek közül néhányan óriási veszteségeket szenvedtek a harctéren 2022-ben és 2023-ban. A BBC orosz szolgálata és a Mediazona független orosz médium is megerősítette, hogy január 11-én legalább 922 tatárföldi katona halt meg Ukrajnában – ez a szám valószínűleg jóval magasabb.

Az orosz Nyomozó Bizottság hivatalosan is eljárást indít a szentpétervári nagy Wildberries-raktárat elpusztító tűzvész ügyében. Az orosz Nyomozó Bizottság vezetője, Alexander Basztrikin elrendelte, hogy a Nyomozó Bizottság vizsgálja meg a tüzet, és folytasson vizsgálatot a Wildberries vezetői ellen hatalommal való visszaélés és a tűzvédelmi szabályok betartásának megsértése miatt. A szentpétervári Fontanka hírportál arról számolt be, hogy a Wildberries nem tudott kapcsolatot teremteni legalább 66 olyan alkalmazottal, akik a tűz idején a raktárban tartózkodtak. Az orosz hatóságok egyébként nem szolgáltak további információkkal a tűz körülményeiről, amely egyes orosz források szerint egy nappal a migráns munkások közötti verekedést és az azt követő, a raktárban tartott mozgósítási razzia után tört ki.

A moszkvai székhelyű „Oroszország” nemzetközi kiállítás-fórum megnyitotta az orosz védelmi minisztérium „A gyermekek hadserege. A szakmák városa. Az ország jövője.” című kiállítást január 14-én, hogy a gyerekeket a hadseregről és az orosz fegyveres erőkben rájuk váró karrierről tájékoztassa. A kiállításon a gyerekek meglátogathatnak egy virtuális parancsnokságot, egy interaktív harci orvosi zónát és egy drónműveleti részleget, ahol megtanulhatják, hogyan kell drónokat kezelni. A kiállításon vannak olyan részlegek is, amelyekben a programozásról, a kibersportokról és „az orosz hadseregben megszerezhető szakmákról” informálják a gyerekeket.

Oroszország továbbra is kriptomobilizációs rendszerek és kényszerítés útján toboroz állományt. Egy neves orosz milblogger azt állította, hogy az orosz katonai nyilvántartó és sorozó irodák újraindították az orosz erőkön belüli önkéntes szolgálatra vonatkozó szerződések aláírásában érdekelt férfiak toborzását. A milblogger hozzátette, hogy sok orosz katona érdeklődik az ukrajnai harci műveletek elhagyása iránt, hogy Afrikában szolgáljon, de megjegyezte, hogy az ilyen áthelyezések elképzelhetetlenek. Olga Romanova, a „Rusz Szigyascsaja” (Oroszország a rácsok mögött) független orosz emberi jogi szervezet vezetője azt állította, hogy az orosz tisztviselők szándékosan kikapcsolják a fűtést a börtönökben, hogy több foglyot kényszerítsenek arra, hogy önkéntesként harcoljon Ukrajnában.

Egy Kreml-közeli milblogger azt állította, hogy a különböző orosz irreguláris fegyveres alakulatokat továbbra is ellentmondások jellemzik a kompenzációk, a jogi státuszok és az állami juttatásokra való jogosultság tekintetében – ez a panasz ellentmond Vlagyimir Putyin orosz elnök közelmúltbeli erőfeszítéseinek, amelyekkel igyekezett megnyugtatni választóit, hogy a Kreml megpróbálja megoldani ezeket a problémákat. A milblogger azt állította, hogy a Moszkvai Területtel önkéntes katonai szolgálatra szerződést kötő önkénteseknek más a jogi státusza, mint azoknak, akik hasonló szerződéseket kötnek katonai magáncégekkel. Azt is jelezte, hogy a Moszkvai Területtel szerződést kötő önkéntesek jogosultak állami juttatásokra és kompenzációra, de az állami Redut PMC harcosai csak a Redut-tól kapnak kifizetéseket, mivel ezek az önkéntesek nem kötnek szerződést az orosz védelmi minisztériummal. A Redut önkéntesei és több más szabálytalan alakulat, például a „Nyevszkij” különítmény elemei állítólag nem jogosultak kormányzati támogatásra. Egy másik neves orosz milblogger megfigyelte, hogy folyamatos viták folynak az orosz szövetségi szubjektumok által az önkénteseknek nyújtott egyszeri besorozási bónuszok különbségeiről.

Az orosz védelmi minisztérium január 11-én bejelentette, hogy az Admiral Golovko nevű, Admiral Gorskov-osztályú fregatt megérkezett állandó bázisára, a Murmanszki terület Szeveromorszkba, miután 2023. december 25-én áthelyezték az orosz Északi Flottába.

Egy orosz milblogger azt állította, hogy az orosz erőknek hamarosan szükségük lesz olyan eszközökre, amelyek figyelmeztetni tudják őket az ellenséges drónok közeledésére a személyes páncélvédelmi felszerelésük részeként. A milblogger felszólította az orosz katonai tisztviselőket, hogy végezzenek teszteket, válasszanak beszállítókat és nyissanak gyártósorokat a drónérzékelő eszközök számára. A milblogger megjegyzései rávilágítanak a drónok fokozott elterjedtségére az ukrajnai harci övezetben, és úgy értékelte, hogy az orosz hadseregnek teshnikai innovációra lesz szüksége.

A Kreml a megszállt területeken működő, általa kiválasztott nonprofit szervezeteket finanszírozza a Kreml társadalmi narratíváinak propagálása érdekében. A Zaporizzsjai Terület megszállási vezetője, Jevgenyij Balickij január 14-én kijelentette, hogy az orosz Elnöki Támogatási Alap, egy Kreml által irányított szervezet, amely „szociálisan orientált” nonprofit szervezeteknek ad ki támogatásokat, a megszállt Zaporizzsjai Területen több nonprofit csoportnak nyújt támogatást. Balickij arról számolt be, hogy az Elnöki Támogatási Alap a Beloruszok Nemzeti-Kulturális Autonómiája, a Görögök Nemzeti-Kulturális Autonómiája, a Siketek Összoroszországi Társasága és a Déli Szociokulturális és Hazafias Munka Központjának zaporizzsjai területi fiókjait támogatta. Balickij megjegyezte, hogy a Beloruszok Nemzeti-Kulturális Autonómiája a megszállt Zaporizzsjai Területen megismerteti a fiatalokat a Nagy Honvédő Háború történetével, amelyre a Kreml gyakran hivatkozik az orosz kizárólagosságról szóló információs narratívák elősegítése érdekében. A Kreml valószínűleg arra törekszik, hogy az ideológiailag igazodó szervezeteket megerősítse a megszállt területeken, hogy tovább terjessze a társadalmi ellenőrzést.

Vlagyimir Putyin orosz elnök továbbra is igyekszik meggyőzni az orosz közvéleményt arról, hogy az orosz gazdaság rugalmas, sőt egyre erősebb a nemzetközi szankciók és az ukrajnai háború következményei ellenére. Putyin január 14-én azt állította, hogy Oroszország gazdasága a vásárlóerő-paritás tekintetében az első Európában és az ötödik a világon, és hogy Oroszország technológiailag és gazdaságilag függetlenné válik a világ többi részétől.

A legfontosabb hírek röviden:

Orosz források azt állították, hogy az orosz erők arra készülnek, hogy a következő hetekben újabb offenzívát indítanak, amint a talaj megfagy Kelet- és Dél-Ukrajnában.

Az orosz haderő valószínűleg továbbra is kísérletezik és adaptálja az Ukrajna elleni rakéta- és dróncsapás-csomagjait, hogy áthatoljon az ukrán légvédelmen.

Január 14-én a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórum margóján 83 ország képviselői találkoztak, hogy megvitassák az ukrán békeformula végrehajtását.

A Kreml továbbra is intézkedéseket tesz a Tatár Köztársaság Oroszországi Föderáción belüli autonómiájának és kulturális örökségének csorbítására, annak ellenére, hogy a köztársaság komoly áldozatokat hozott az ukrajnai orosz háború érdekében.

Az orosz Nyomozó Bizottság hivatalosan is eljárást indít a szentpétervári Wildberries nagy raktárépületet elpusztító tűzvész ügyében.

Folytatódtak a pozícióharcok a Kupjanszk-Kreminna vonal mentén, Bahmut és Avdiivka közelében, a Donyeck-Zaporizzsjai Terület határvidékén, a Zaporizzsjai Terület nyugati részén és a Herszoni Terület keleti (bal) partján.

A moszkvai székhelyű „Oroszország” nemzetközi kiállítás-fórum január 14-én nyitotta meg az orosz védelmi minisztérium „A gyermekek hadserege” című kiállítását, amely a gyermekeket a hadseregről és az orosz fegyveres erőknél való karrierről tájékoztatja.

A Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal január 14-én bejelentette, hogy megállapodást írt alá a Nordic Ammunition Company (Nammo) vállalattal a 155 mm-es tüzérségi lőszerek gyártásának és szállításainak növeléséről Ukrajna szükségleteinek támogatása érdekében.

A Kreml finanszírozza a megszállt területeken működő, általa kiválasztott nonprofit szervezeteket, amelyek a Kreml társadalmi narratíváit propagálják.

Mint láthatjuk tehát, mindenki várja a Nagy Ellenséges Offenzívát, és közben ő maga is támad, mikor tud. Ennek nem lesz vége egyhamar.

 

Szele Tamás

süti beállítások módosítása