Elképesztő döntés született az egyik legrégebbi náci műkincsrablási ügyben

Vágólapra másolva!
Több mint húsz év után döntött a kaliforniai bíróság Camille Pissarro egyik híres festményének ügyében, amely a náci Németországból került Spanyolországba - írta a Reuters. 
Vágólapra másolva!

Az érintett festmény Pissarro: A Saint-Honore utca délután, esőben című alkotása, amely 1939-ben a zsidó-német Lilly Neubauer tulajdona volt. A nácik hatalomra kerülése után a nő és a férje úgy döntöttek, hogy elmenekülnek Németországból, de

ahhoz, hogy vízumot kapjanak, átadta a náciknak a festményt

mindössze 900 birodalmi márkáért, ami ma nagyjából alig több mint 100 ezer forintnak felel meg. A festmény ma több mint egymilliárd forintot ér.

Camille Pissarro: A Saint-Honore utca délután, esőben Forrás: Wikipedia

A festményt 1976-ban Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza báró vásárolta meg, a képet aztán 1992-től a madridi Thyssen-Bornemisza Múzeumban állították ki, miután a báró a műgyűjteményét a spanyol kormánynak ajándékozta.

Bornemisza 2002-ben meghalt, akkor Lilly Cassirer egyik unokája, Claude pert indított a festmény tulajdonjogáért. Az ügy több bíróságon megfordult, 2019-ben a Los Angeles-i szövetségi bíróság úgy döntött, hogy a festmény továbbra is a madridi múzeumot illeti meg, mert az intézménynek annak idején nem volt tudomása róla, hogy a műkincs milyen előzmények után került a birtokába.

Claude Cassirer 2010-ben meghalt, ezt követően fia és lánya folytatta a tulajdonjogi pert a San Diego megyei Egyesült Zsidó Szövetség támogatásával.

Az ügyben kedden hoztak újabb döntést: egy amerikai fellebbviteli bíróság kimondta, hogy

a madridi Thyssen-Bornemisza múzeum megtarthatja a festményt,

és ezzel elutasította az örökösei által több mint húsz éve követelt tulajdonjogot. A bírói döntés hátterében a spanyol-kaliforniai jog ütköztetése szerepel, ennek lényege szerint a spanyol igény, amely a múzeumok jogbiztonságát illeti, erősebb, mint a műkincsek visszaszolgáltatásával kapcsolatos kaliforniai igény.

Thaddeus Stauber, a Thyssen ügyvédje a döntést "az ügy üdvözlendő lezárásának" nevezte.

A Cassirerek azonban valószínűleg nem nyugszanak bele az ítéletbe, mint ügyvédjük mondta, az antiszemitizmus robbanásszerű növekedése miatt is meg kell támadniuk Spanyolország folyamatos ragaszkodását a nácik rabolta műkincsekhez.