Idén is sok veszély leselkedik az adatainkra

2024-ben minden korábbinál nagyobb odafigyelésre lesz szükség ahhoz, hogy az értékes adatainkat meg tudjuk óvni a kibertérben.
 

Az ESET adatai szerint 2023-ban 10 milliárd forintot csaltak ki magyar károsultaktól - és ez az összeg évről évre növekszik. Ha nem akarjuk, hogy idén tovább emelkedjen a károsultak száma, akkor mi magunknak is tenni kell ezért.
 
A csalók újabb és újabb módszereket vetnek be, hogy megszerezzék a személyes vagy a banki adatainkat. 2023-ban főként nemlétező csomagok vagy rendőrségi adategyeztetés miatt küldtek banki adatokat kérő SMS-eket. Az is sokszor előfordult, hogy látszólag online piactéren árult holmikat szerettek volna vásárolni, és ehhez bankkártya adatokat kértek. A legkifinomultabb módszer az ún. call centeres csalás volt, amikor a bűnözők banki ügyintézőnek adták ki magukat, és azt ígérték, hogy "biztonságba" helyezik a számlán lévő pénzt. Egészen biztos, hogy 2024-ben újabb módszerekkel is szélesedik majd a csalások palettája, de az említett trükkök is tovább fejlődhetnek, amivel még megtévesztőbbé válhatnak.
 
Csökkentsük a kockázatokat!
 
Van néhány olyan alapvető lépés, melyeket ha megteszünk, akkor bármilyen új átverést találnak is ki a bűnözők, jó eséllyel meg tudjuk védeni magunkat és az adatainkat. Ahhoz, hogy a jövőben jobban fel legyünk készülve, és hatékonyabban tudjuk megelőzni a kibertámadásokat, Csizmazia-Darab István, az ESET kiberbiztonsági szakértője szerint a következőket tegyük:
 
  • Kezdjünk el erős, egyedi, 15-20 karakteres jelszavakat, sőt inkább jelmondatokat használni. Gondoljunk bele abba is, hogy ha mindenhol ugyanaz a jelszavunk, és egy helyen incidens történik, akkor az összes fiókunkba bejuthatnak illetéktelenek.
  • Használjunk megbízható jelszókezelő alkalmazást.
  • Védjük a Wi-Fi hálózatunkat erős jelszóval.
  • Ne használjunk nyílt, ingyenes Wi-Fi hálózatokat, főleg ne online vásárláskor és bankoláskor.
  • A két- vagy többfaktoros hitelesítés nagyobb védelmet biztosít az adathalászokkal és a csalókkal szemben - állítsuk be mindenhol, ahol lehet!
  • Rendszeresen frissítsük, tartsuk naprakészen az eszközeinket, szoftvereinket.
  • Ne mentsük el a személyes és pénzügyi adatokat online fiókokban, böngészőkben. Bár körülményesebb minden egyes alkalommal jelszószéfből előhívni az adatokat, ám ez sokkal biztonságosabb eljárás.
  • Használjunk virtuális kártyát online fizetésekhez, melyre mindig csak a vásárlás előtt töltünk fel annyi pénzt, amennyit éppen kifizetünk.
  • Ha a bankunk nevében hívnak és adatokat kérnek, tegyük le a telefont, és hívjuk vissza mi magunk a bank ügyfélszolgálatát.
  • Gondoskodjunk arról, hogy minden eszközünk és számítógépünk megbízható forgalmazótól származó, kártékony szoftverek elleni védelemmel rendelkezzen.
  • Informálódjunk a legújabb csalásformákról, a védekezés módjáról.
  • Sose kapkodjunk, ne hagyjuk sürgetni magunkat!
  • Ne nyissunk meg mellékletet ismeretlen feladótól!
  • Készítsünk rendszeresen ún. offline biztonsági mentést az adatainkról. Ezeket olyan külső adathordozókon tároljuk, amelyek csak a mentés ideje alatt vannak csatlakoztatva a számítógéphez.
  • A közösségi média felületeken vagy csevegőkben is gondolkodjunk még kattintás előtt, mielőtt bármilyen hivatkozást megnyitnánk.
  • Kapcsoljuk ki az operációs rendszer "Automatikus lejátszás" funkcióját.
  • Alkalmazásokat csak megbízható forrásból telepítsünk. A telepítendő alkalmazás letöltése előtt nézzük meg, hogy milyen engedélyeket kér a működéséhez. Amennyiben olyan funkciókhoz, területekhez is kér hozzáférést, amit az alkalmazás fő funkciója nem indokol, akkor ne telepítsük.
  • Használjunk VPN alkalmazást, amely biztosítja, hogy a netes kapcsolatunk titkosított és védett legyen. 
 
  1. 3

    A TinyMCE kapcsán XSS-hibákra derült fény.

  2. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  3. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  4. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  5. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  6. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  7. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  8. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  9. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  10. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség