Így óvd meg növényeidet a lisztharmattól

Így óvd meg növényeidet a lisztharmattól

Címlap / Otthon / Kert és terasz / Így óvd meg növényeidet a lisztharmattól

Tudd meg, mi okozza ezt a gombabetegséget, és mit tehetsz, hogy megakadályozd növényeid megfertőzését.

Mi a lisztharmat?

A lisztharmat egy gombás növénybetegség, amelyet számos nemzetség számos különböző baktériumfajtája okoz. A legtöbb növényt és fát megfertőzheti, de szerencsére nem szokta elpusztítani őket – csak elcsúfíthatja őket, ha nem kezelik időben.

A lisztharmat tünetei

  • Foltos, fehér vagy szürke porszerű növekedések.
  • Sárgult, csavarodott levelek
  • Lehullott levelek
  • Torz hajtások és rügyek

A lisztharmat okai

Gyakran az év melegebb időszakaiban fordul elő a lisztharmat, és gyakori lehet a zsúfolt ültetvényekben, amelyek között nincs jó szellőzés. A magas relatív páratartalom, az alacsony talajnedvesség és a melegebb léghőmérséklet mind szerepet játszhat abban, hogy a lisztharmat a gazdanövényen csírázni tudjon.

A lisztharmat spórái a szél, a rovarok vagy akár a víz révén is eljuthatnak a kertbe, ahol a megfelelő körülmények (hőmérséklet, relatív páratartalom, viszonylag száraz talaj és levegő) esetén a gazdanövényeken landolnak és megfertőzik azokat.

bgwalker/istockphoto.com

Hogyan lehet megszabadulni a lisztharmattól?

Ha azt tapasztalod, hogy növényeiden a leveleken vagy szárakon a jellegzetes, poros foltok jelennek meg, próbáld ki az alábbi praktikákat, amikkel megakadályozhatod, hogy a fertőzés továbbterjedjen:

  • Metszd meg a fertőzött leveleket: A betegséggel fertőzött leveleket el kell távolítani, hogy megállítsd a gomba terjedését a növény más részeire. Használj tiszta metszőollót, és ne komposztáld a fertőzött leveleket – ez a gomba további terjedését okozhatja.
  • Távolítsd el a fertőzött törmeléket: Miután megmetszetted és levágtad a fertőzött leveleket és szárakat, gondoskodj arról, hogy a törmeléket azonnal eltakarítsd – ezt se komposztáld.
  • Használj gombaölő szert: a lisztharmattól gyakran csak úgy lehet igazán megszabadulni, ha biológiai vagy kémiai gombaölő szereket használunk. A gombaölő szer alkalmazása előtt először azonban más tényezőket is érdemes számba venni. Ezek a termékek akkor a leghatékonyabbak, ha a stressztényezőket már kezelték a környezetben. Ha a vegyszereket anélkül alkalmazzák, hogy a növény szükségleteit kezelnék, ezek a vegyszerek valójában nagyobb kárt okozhatnak. A neemolaj, a kálium-bikarbonát és a kén hatásos gombaölő szerek. A gombaölő szereket hét-tizennégy naponként érdemes alkalmazni, hogy biztosan megtegyék a hatásukat.
  • Korlátozd a nitrogéntrágyázást a szezon végén: Az extra nitrogén elősegíti az új növények növekedését, amelyeket a lisztharmat szívesen támad meg.

Hogyan lehet megelőzni a lisztharmatot?

A lisztharmatfertőzés megelőzése érdekében tartsd szem előtt az alábbi tippeket:

  • Ne öntözd a növényeket felülről: Öntözd növényeidet közvetlenül a talaj szintjén, így a levelek nem kapnak felesleges nedvességet, amely elősegítheti a lisztharmat kialakulását.
  • Metszd meg a növényeket, hogy javítsd a légáramlást: Biztosítsd, hogy sok levegő jusson a növények köré. A túlzsúfolt növények növelhetik a körülöttük lévő relatív páratartalmat, ami optimális feltételeket biztosít a lisztharmat számára a virágzáshoz.
  • Termessz ellenálló növényfajtákat: Választhatsz olyan növényeket, amelyek ellenállnak a lisztharmatnak. Ez segít csökkenteni a gombaölő szerek szükségességét a kertedben.
  • Kerüld az árnyékot: Ha nem ellenálló növényeket ültetsz, ügyelj arra, hogy olyan helyen termeszd őket, ahol lehetőségük van rendesen megszáradni. Ha néhány fogékony növényt árnyékban ültetsz, az hosszabb száradási időt jelenthet, és a nedves környezetben megnő a csírák elszaporodásának esélye.

Nyitókép: Fokusiert/istockphoto.com

VIDEO Ők lesznek 2024 legszerencsésebb csillagjegyei

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!