FONTOS Soha nem volt még ennyire emberi egy számítógép: félelmetes dolgokra vált képessé a ChatGPT
Rogoff: vége a féktelen költekezésnek, nincs ingyen ebéd
Gazdaság

Rogoff: vége a féktelen költekezésnek, nincs ingyen ebéd

Egészen a közelmúltig a baloldali közgazdászok a költségvetési prudenciára vonatkozó minden javaslatot azonnal „megszorításként” utasítottak el. De mivel a magasabb kamatok gyorsan az új normává váltak, az a nézet, hogy bármilyen gazdasági problémát meg lehet oldani nagyobb mértékű állami hitelfelvétellel, tarthatatlanná vált.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Több mint egy évtizede számos közgazdász – elsősorban, de nem kizárólag a baloldalon – azzal érvel, hogy a kormányzati kiadások finanszírozására történő eladósodás potenciális előnyei messze meghaladják a kapcsolódó költségeket. Azt a nézetet, hogy a fejlett gazdaságok megszenvedhetik a nagyobb mértékű eladósodást, széles körben elutasították, és az ellenvéleményt megfogalmazókat gyakran nevetségessé tették. Még a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is – amely hagyományosan a költségvetési prudencia elkötelezett hívének számít – támogatni kezdte az adósságból finanszírozott nagymértékű élénkítést.

Az elmúlt két évben fordult a kocka, amikor ez a fajta mágikus nézet összeütközött a magas infláció és a megszokott, hosszú távú reálkamatokhoz való visszatérés kemény valóságával. Az IMF három vezető közgazdászának közelmúltban megjelent elemzése (a helyzet újraértékelése) alátámasztja ezt a figyelemre méltó változást. A szerzők előrejelzése szerint a fejlett gazdaságok átlagos adósság/jövedelem rátája 2028-ra a GDP 120%-ára fog emelkedni a hosszú távú növekedési kilátásaik csökkenése miatt. Megjegyzik azt is, hogy mivel a megemelkedett hitelfelvételi költségek „új normává” váltak, a fejlett országoknak „fokozatosan és hitelesen kell újjáépíteniük a költségvetési puffereket, és biztosítaniuk kell államadósságuk fenntarthatóságát”.

Ez a kiegyensúlyozott és megfontolt értékelés messze nem tűnik riogatásnak. Mégis, nem is olyan régen, sokan a baloldalon azonnal „megszorításként” utasították el a költségvetési prudenciára vonatkozó bármilyen javaslatot. Adam Tooze 2018-ban megjelent – a 2008-09-es globális pénzügyi válságról és annak következményeiről szóló – könyve például 102 alkalommal használja ezt a szót.

Egészen a közelmúltig valójában az a nézet, hogy a magas államadósság problémás lehet, szinte tabunak számított. Tavaly augusztusban Barry Eichengreen és Serkan Arslanalp a wyomingi Jackson Hole-ban, a jegybankárok éves nemzetközi találkozóján kiváló tanulmányt mutatott be a globális adóssághelyzetről, amelyben dokumentálták a globális pénzügyi válság és a Covid nyomán felhalmozott rendkívüli mértékű államadósságszinteket. Érdekes módon azonban a szerzők tartózkodtak attól, hogy világosan kifejtsék, miért jelenthet ez problémát a fejlett gazdaságok számára.

Ez nem pusztán számviteli kérdés. Bár a fejlett országokkal ritkán esik meg, hogy hivatalosan nem tudják teljesíteni adósságszolgálatukat – gyakran más taktikákhoz, például a meglepetésszerű inflációhoz és a pénzügyi elnyomás eszközeihez folyamodnak kötelezettségeik kezelésére –, a magas adósságteher általában kedvezőtlen hatással van a gazdasági növekedésre. Ezt a kérdést Carmen M. Reinharttal közösen egy 2010-es konferenciára szánt rövid tanulmányban, valamint egy átfogóbb elemzésben mutattuk be (utóbbit Vincent Reinharttal közösen írtuk 2012-ben).

Ezek az elemzések heves vitát váltottak ki, amelyet gyakran súlyos félreértelmezésekkel tarkítottak. Ezen az sem segített, hogy a közvélemény nagy része nehezen tudott különbséget tenni a növekedést átmenetileg élénkíteni tudó hiányfinanszírozás és az általában kedvezőtlen hosszú távú következményekkel járó magas adósság között. Az akadémiai szférában tevékenykedő közgazdászok nagyrészt egyetértenek abban, hogy a nagyon magas adósságszintek akadályozhatják a gazdasági növekedést egyrészt a magánberuházások kiszorítása, másrészt a mély recessziók vagy pénzügyi válságok idején alkalmazott költségvetési élénkítés mozgásterének szűkítése révén.

Az biztos, hogy a rendkívül alacsony reálkamatok Covid előtti korszakában az adósság valóban költségmentesnek tűnt, lehetővé téve az országok számára, hogy költsenek anélkül, hogy később fizetniük kellene. Ez a költekezési hullám azonban két feltételezésen alapult.

  • Az első szerint az államadósság kamatai a végtelenségig alacsonyak maradnak, vagy legalábbis olyan fokozatosan emelkednek, hogy az országoknak évtizedek állnak rendelkezésre az ahhoz való alkalmazkodásra.
  • A második feltételezés pedig az volt, hogy a hirtelen fellépő, hatalmas kiadási igényeket –például a külföldről érkező agresszióra válaszul végrehajtott haderőfejlesztést – még több adósság felvételével lehet finanszírozni.

Bár egyesek azzal érvelhetnek, hogy az országok egyszerűen kinőhetik magukat a magas adósságból, és az Egyesült Államok II. világháború utáni gazdasági fellendülését hozzák fel példának, Julien Acalin és Laurence M. Ball közgazdászok nemrégiben megjelent tanulmánya cáfolja ezt a nézetet. Kutatásuk azt mutatja, hogy az Egyesült Államok által a II. világháború vége után bevezetett szigorú kamatszabályozás és az ismétlődő inflációs hullámok nélkül Amerika GDP-hez viszonyított adósságrátája 1974-ben 74% lett volna a tényleges 23% helyett. A rossz hír az, hogy a mai gazdasági környezetben, amelyet az inflációs célkövetés és a nyitottabb globális pénzügyi piacok jellemeznek, ez a taktika már nem biztos, hogy életképes, ami az USA költségvetési politikájának jelentős kiigazítását teszi szükségessé.

Azt azonban el kell ismerni, hogy az államadósság miatt nem kell pánikba esni, legalábbis a fejlett gazdaságokban. Az időnként előforduló magas infláció vagy a pénzügyi elnyomás hosszabb időszaka nem tekinthető katasztrofálisnak. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy míg a tehetős emberek számos olyan befektetési lehetőséghez férnek hozzá, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy tompítsák az ilyen pénzügyi kiigazítások hatásait, addig az alacsony és közepes jövedelmű háztartások általában a költségek fő terhét viselik. Egyszóval, az államadósság értékes eszköz lehet számos gazdasági kihívás kezelésére. De ez nem – és soha nem is volt – ingyen ebéd.

Copyright: Project Syndicate, 2024.

www.project-syndicate.org

Kenneth Rogoff
A Harvard Egyetem közgazdászprofesszora. 2001 és 2003 között a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezető közgazdásza és kutatási igazgatója volt. Kutatási területei közé tartoznak többek között az adósság- és pénzügyi válságok, a jegybanki függetlenség, valamint az árfolyam-politika kérdései. 1978-ban megszerezte a nemzetközi sakknagymesteri címet.

Címlapkép forrása: Jason Alden/Bloomberg via Getty Images

Holdblog

Ezek a világ legfejlettebb startupvárosai

Alig van európai szereplő a világ legfejlettebb startupvárosai közt, de legalább a leggyorsabban fejlődő ökoszisztémák terén előkelő helyen van a kontinens. Ezek a világ vezető... The post

Ricardo

Öröm van

Megjelent idehaza Carl Menger A közgazdaságtan alapelvei című 1871-es klasszikus műve. Tolle, lege!

Kasza Elliott-tal

3M Company

Nemrég írtam a Solventumról, levált az MMM-ről és áprilisban a tőzsdére ment. Minden MMM részvényes a 4 részvénye után kapott egy SOLV részvényt. Ez eddig nagyon szép, azonban 05.14-én MM

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, ötéves szuperállampapír: tízmilliárdokat buktak a magyarok az értelmetlenné vált befektetésen
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Property X 2024
2024. május 29.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Portfolio AgroFood 2024
2024. május 22.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
kreml